Півзарплати за комуналку?

Півзарплати за комуналку?

Зростання комунальних платежів може стати непосильним тягарем для українців. На думку експертів, радикальне збільшення тарифів загрожує посиленням інфляції і соціальної напруги у суспільстві.
Український уряд із весни реалізовує політику безпрецедентного збільшення тарифів на комунальні послуги. Мета - скорочення витрат держбюджету і виконання умов із отримання багатомільярдного кредиту МВФ.
Суттєво подорожчав газ, були скасовані пільги для населення. Цьому передувало зростання тарифів на електроенергію на 25-30 відсотків від 1 березня. А у червні Нацкомісія із регулювання енергетики і комунальних послуг вирішила із 1 липня майже вдвічі збільшити тарифи на гарячу воду і центральне опалення для населення.
Головною причиною цих заходів урядовці назвали подорожчання газу і електрики. Тарифи від різних постачальників послуг лише незначно відрізнятимуться у залежності від використаного ними палива.
Збільшення комунальних тарифів потягне за собою прискорення інфляції, прогнозують економісти. Адже виробники традиційно закладають додаткові витрати у вартість своїх товарів і послуг.
Уряд очікує, що скорочення темпів інфляції в Україні цьогоріч становитиме 8-12 відсотків.
- Але після хвилі збільшення цін на газ, воду і опалення інфляція може до кінця року сягнути більше 20 відсотків, - заявив українським ЗМІ аналітик консалтингової компанії AFS Володимир Марченко.
Екс-міністр із питань житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко заявив по телебаченню, що збільшення комунальних тарифів не спирається на жодні економічно обґрунтовані показники.
- Не було проведено і жодного дослідження платоспроможності населення. Це просто виконання замовлення монополістів, - вважає він.
Кучеренко прогнозує, що наслідками цих рішень стане криза неплатежів і масова передача боргів населення приватним колекторським компаніям, "які підуть по квартирах "вишибати" борги у людей". На його думку, такі дії врешті-решт загрожують соціальним вибухом і новою політичною кризою в Україні.
В Уряді, однак, обіцяють, що платіжки, які населення отримає у листопаді, "не будуть жахливими". Прем'єр-міністр Володимир Гройсман зазначив, що попри підвищення вартості газу, опалення, гарячої води і електроенергії, громадяни не платитимуть за комуналку більше 15-20% власного доходу.
Економічний експерт Ярослав Жаліло, однак, наголошує: зростання доходів населення - комплексне питання.
- Якщо економіка працює, якщо йде інвестування у продуктивніші робочі місця, продуктивніші виробництва, ефективніші методи ведення господарства, тоді відбувається зростання продуктивності праці, що дозволяє виплачувати людям більшу зарплату, - каже економіст. - Головне - це продуктивність праці. Продуктивність формується інвестиціями, інвестиції формуються ефективною фінансовою системою.
Для стабілізації економіки, за словами Ярослава Жаліла, важливим є відновлення кредитної програми із МВФ. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявляв, що сумарно впродовж 2016 року країна очікує отримати від МВФ 1,7 мільярда доларів. У самому фонді схвально оцінили нову ціну на газ.
 

"Місто" запитало у вінничан: "Як думаєте платити за послуги після підняття тарифів? Чи задоволені системою субсидій?"

Борис Зель, робітник:
- Якщо буде субсидія, то хай піднімають. Бо минулого року жінка ходила і не отримала. То лише зараз літом зимові борги перекрили.
 

Діана Ремська, фасувальниця:
- А хіба хтось сподівався, що буде краще. Піднімати ціни - це вони вміють, а зарплати піднімати не поспішають.
 

Геннадій Будко, слюсар:
- Не можна брати з людини стільки грошей за комуналку, що їй зарплати не вистачає за неї платити. Субсидія рятує, але ж вони й її можуть відмінити.

Марта Івасюк, продавщиця:
- Як ввели субсидію, стало легше, але ж ціни все одно ростуть. Не знаю, що далі буде.

Валентин Нечипорук, пенсіонер:
- Син каже - грошей не вистачає. Я трохи допомагаю, якраз комуналку й оплачую. У мене субсидія, у них - немає.

Kоментарі

Голова фракції БПП у парламенті Ігор Гринів:
- Не вживати просто собі слово, яке вживають Тимошенко чи Ляшко, - тарифи. Будемо говорити про проблеми ціноутворення у газовій сфері, енергетичній сфері. Ця проблема - не сьогоднішня. Нинішні високі тарифи - це плата за багато помилок, допущених у газовій сфері за останні 20 років.
 

Політолог Володимир Фесенко:
- Проблема може стати серйозним соціальним і політичним ризиком восени, коли люди отримають платіжки із початком опалювального сезону. І листопад-початок грудня у цьому сенсі будуть найбільш проблемними. Зараз ризики, скоріше, потенційні.
 

Екс-заступник міністра ЖКГ Олександр Мазурчак:
- Ми витрачатимемо сотні мільярдів на субсидії. І при цьому ми практично нічого не витрачаємо на енергоощадність. Якщо б ми спочатку дали людям, замість різкого підняття тарифу, щорічно кілька мільярдів у вигляді пільгового кредиту для заходів із енергоефективності, то люди просто б зменшили енергоспоживання втричі. І вони б платили втричі менше, ніж нам сьогодні пропонується.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

83

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

77

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

73

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

72

Цього епідемічного сезону прогнозують поширення наступних штамів вірусів грипу: як A (Brisbane, H1N1), A (Kansas, H3N2); вірус, подібний до B (Соlorado) і B ...

70

Збірна України достроково виграла путівку у фінальну частину чемпіонату Європи з футболу 2020 року, посівши перше місце у групі "В". У ...