Передача Будиночка органіста релігійній громаді у Печорі - депутати, які не голосували за це рішення, кажуть про позов до суду

Передача Будиночка органіста релігійній громаді у Печорі - депутати, які не голосували за це рішення, кажуть про позов до суду

Як з'ясувалось, меценату не рада жодна зі сторін, що заявляють свої права на будівлю, хіба що тільки сам Олексій Фурман, який лобіював це рішення на сесії обласної ради
Історія із передачею римо-католицькій громаді у селі Печора Будиночка органіста обростає новими подробицями. І вони у свою чергу провокують нові запитання. Так, зараз депутати облради, які просили зняти це питання із порядку денного сесії, з'ясовують, хто насправді голосував за нього, а за кого просто натиснули кнопочку колеги, і тим самим із другої спроби протягнули рішення.
- Ми збираємо інформацію, хто із депутатів на момент голосування не був у залі, а його картка була у системі, за нього натиснули ЗА, - розповіла "Місту" Людмила Станіславенко, голова комісії Вінницької облради із питань освіти, культури, сім'ї і молоді, спорту і туризму, духовності й історичної спадщини. - Маємо намір подати звернення на голову регламентної комісії А.Вигонюка щодо порушення регламенту на момент голосування по цьому питанню на сесії. Також є намір разом із Громадською радою при обласній раді провести громадське обговорення цього питання із жителями Печори, представниками громади, депутатами обласної ради і усіма бажаючими.
Настоятель храму РКЦ у Печорі отець Руслан Кармаліта запевняє, що у них є усі документи. Також він каже, що не розуміє того загострення, яке спровокувало повернення будинку релігійній громаді. За його словами, у будівлі, яку їм передали, вони планують створити приходську школу і займатись богословським навчанням. В одній кімнаті хочуть створити музей. За словами отця Руслана, печерська релігійна громада налічує загалом 40 прихожан, катахізу відвідує більше 15 дітей.
- Із довідок архівів, які я маю на руках, є ксерокопії старих книг, де чітко зазначається, що від самого початку це був дім священика, дім органіста, які обслуговували римо-католицьку громаду, - аргументує отець Руслан. - Виконком Печерської сільської ради ще 13 вересня 1993 року зобов'язався передати вилучене майно від римо-католицької громади. І також був присутній на цьому виконкомі головний лікар Кіфа Василь Степанович, який також підписував усі погодження повернення римо-католицькій громаді майна. Тоді також виконкомом було зобов'язано лікарню до 1995 року передати це майно, і лікарня його також підписала.
Дзвонимо тодішньому головлікарю. Він заперечує, що підписував подібні документи.
- У них немає таких паперів! Нехай принесуть і покажуть, я вже свій "автограф" зможу відрізнити. Це неправда, - каже Василь Степанович Кіфа, який очолював лікарню із 1971-го по 2011 рік і зараз у закладі працює травматологом.
Дзвонимо священику. Отець Руслан пояснює, що це рішення виконкому - не сьогоднішнє, і у архівах печерської релігійної громади із 1993 року. Також він надіслав у редакцію копії документів. Справді, рішення виконкому є. Там печатка і два прізвища: колишніх голови виконкому Миговського і головлікаря Кіфи. Однак лише один підпис. У документі сказано, що виконком сільради і лікарня не заперечує проти передачі релігійній громаді костелу, дає дозвіл на передачу приміщення контори (Будинок органіста. - Авт.) і не заперечує проти виділення 0,25 га землі на території Печерського парку для потреб релігійної громади.
Зрештою, це рішення виконкому можна вважати "протоколом про наміри". Адже спірна будівля, як частина обласної лікарні, є спільною власністю територіальних громад. І запустити процес відчуження комунальної власності може тільки облрада. Що і зроблено на сесії у такий цікавий спосіб.
Голова Громадської ради при обласній раді Наталя Морозова вважає, що потрібно також розібратися, на що депутати дали згоду: на передачу окремого приміщення чи цілісного майнового комплексу, до якого входить і земля. А земля - це парк, і за документами - пам'ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.
У понеділок питання спірної будівлі ще раз розглянули на засіданні комісії облради із питань освіти, культури, духовності й історичної спадщини. Буде створена комісія. Головлікар Василь Кравчук привіз із собою лист із підписами до 400 людей (не тільки жителів Печори, а інших сіл), де люди просять не забирати у лікарні будівлю і скасувати рішення облради. За словами голови комісії Людмили Станіславенко, вони консультувались із юристами і зараз розглядають як варіант - подання позову до суду.
- Питання не закрито. Тут немає якихось релігійних питань чи суперечностей, - каже Людмила Станіславенко. - Але все має бути по-людськи.
Нагадаємо, 30 червня на сесії облради депутати проголосували за передачу католицькій громаді будівлі у 113 кв.м., котра належала Печерській обласній лікарні і відома як Будиночок органіста. Це рішення активно лобіював депутат від "Свободи" Олексій Фурман, його головним аргументом було прохання мецената взамін виділити 2 млн. грн. для реконструкції історичної пам'ятки В.В.Городецького. Меценатом виявилась скандально відома сім'я Бабичів і їх підприємство "Євросолар".
Однак, як з'ясувалось уже за кілька днів, заступництву мецената не рада жодна зі сторін, які заявляють свої права на будівлю, хіба що тільки сам депутат Олексій Фурман. Не хочуть такого благодійника у лікарні. Обережно про нього говорить і настоятель костелу. Але де взагалі католицька громада знайшлася із цим меценатом? На це запитання журналіста "Міста" отець Руслан на загал не відповів. Потім у телефонній розмові сказав так: "Мені дуже шкода, що ми не по своїй волі виявились втягнутими у цей конфлікт".
До речі, хто додав голосів для ухвалення рішення - можна побачити на відео із засідання сесії, яке розміщене на сайті облради. При повторному голосуванні не всидів на своєму місці "опоблоківець" Юрій Яремчук: спершу потягнувся до кнопки колеги спереду, а потім - до тих, що поряд із ним. Замість реакції регламентної комісії і депутатів, ті розродились оплесками.

P.S. У понеділок після засідання комісії і зустрічі із губернатором і головою облради депутати терміново виїхали у Печору. Поїхав також і начальник обласного управління у справах національностей і релігії і Кам'янець-Подільський єпископ Леон Дубравський. Розмова на місці була довгою і емоційною. Зрештою, окреслилась домовленість: Будиночок органіста залишається у власності лікарні, а релігійній громаді буде здаватись у оренду за символічну плату. Тепер, за словами головлікаря лікарні Василя Кравчука, він готує ще й відповідне звернення на президію облради. Утім, щоб ця мирова угода набула законної сили і зняла напругу у селі - депутати якось мають внести корективи у вже ухвалене своє рішення. Яким чином це буде?


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

61

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

61

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

59

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

57

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...

57

Збірна України достроково виграла путівку у фінальну частину чемпіонату Європи з футболу 2020 року, посівши перше місце у групі "В". У ...