"Брексіт" на нашу голову

23 червня жителі Великої Британії проголосували за вихід країни із Євросоюзу. На користь Brexit висловилися 52 відсотки британців. Жителі Шотландії, Північної Ірландії й Лондона здебільшого відкинули вихід із ЄС, тоді як решта Англії й Уельс підтримали цю ідею. Після оголошення результатів референдуму прем'єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон повідомив, що країні потрібні нові лідери, і пообіцяв, що піде у відставку через три місяці. Остаточно країна може залишити ЄС лише через кілька років.
Кореспондент "Радіо Свобода" у Лондоні Олесь Ковач побачив у Великій Британії прихильників виходу із ЄС, які вже не хочуть виходити із ЄС:
- Британці досі перебувають у деякому шоці, й навіть деякі із тих, хто голосував "за", бо тільки тепер до них прийшло усвідомлення того, що сталося. Обвалюється курс фунта стерлінгів, фінансові ринки, незрозуміло, як британці будуть їздити до Європи. У Великій Британії вже 15 років не піднімалися процентні ставки - а зараз напевно піднімуться. Ціни на житло помітно впадуть. Є цілий комплекс наслідків, яких навряд очікували навіть прихильники "Брексіту".
Міжнародний оглядач видання "Новое время" Іван Яковина вважає, що чекати розвалу Євросоюзу не варто:
- Все дуже серйозно: друга економіка Європи виходить із Євросоюзу. Незважаючи на те, що "Брексіт" прийнято розглядати як негативну подію, я вважаю, що будь-яка криза - це шанс для розвитку ЄС. Британці завжди були у ньому п'ятим колесом: вони вимагали для себе особливого ставлення, особливих правил і навіть законів, так і у зовнішній політиці стояли особняком. Те, що Євросоюз тепер позбувається такого дивного, погано інтегрованого учасника, дозволить, навпаки, консолідувати континентальну Європу. Інша справа, що і Шотландія тепер захоче відділитися від Великобританії, оскільки її мешканці якраз хочуть залишитись у ЄС, щоправда, на тих же особливих умовах. Але зараз поки складно прогнозувати, як буде розвиватися ситуація навколо Шотландії.
Багато аналітиків назвали "Брексіт" вигідним для Росії. Іван Яковина не бачить причин для подібних суджень:
- Це, скоріше, загальна точка зору у нинішній Росії: якщо хтось програв, значить, ми виграли. Я не бачу тут прямої вигоди для Володимира Путіна, тому що ті інститути ЄС, які займаються вирішенням українського питання, не мають нічого спільного із тими, які будуть готувати вихід Великої Британії.  
- А як щодо України? Чи варто їй розраховувати на членство у ЄС після "Брексіту"?
- Про наш вступ до Євросоюзу у найближчі 10-15 років можна забути: Брюссель зараз налаштований на консолідацію, і приймати нові, особливо небагаті країни, до ЄС не стануть. Швейцарію, звісно, взяли б, але не Україну. Втім, допустимо, що європейські чиновники просто розроблять два ступені участі у Євросоюзі: із одного боку - основні 27 країн, із іншого боку - Молдова, Грузія, Україна, Туреччина й інші. Європейці допоможуть їм збудувати суспільство за високими стандартами, а потім уже подумають, чи брати до ЄС. Більше ніякого членства авансом.
 

"Місто" запитало у вінничан: "Як ви думаєте, що чекає Україну після виходу Великобританії із складу ЄС?"

Олег Васильківський, майстер із ремонту взуття:
- Там ще ніхто нікуди не вийшов, як я чув. А як вийдуть, то ми швиденько на їх місце маємо стати.
Інга Заріцька, домогосподарка:
- Політикою не дуже цікавлюсь. Але, мабуть, така ситуація - це для всіх погано, не лише для України.
Василь Курчавий, будівельник:
- Радість від розвалу ЄС буде лише для Росії. Всі інші країни Європи постраждають, бо сила у об'єднанні, а не у розвалі.
Надія Рижко, підприємець:
- Нам тепер і самим треба ще раз добре подумати, чи йти у той Євросоюз. В України є все, щоб самостійно розвиватися, аби ж не заважали.
Валентина Нечипорук, офіціантка:
- Якщо так піде далі, то від того ЄС і не залишиться нічого. Але ж і раніше без нього якось люди жили.

КОМЕНТАРІ

Глава українського МЗС Павло Клімкін:
- Вважаю, що у короткостроковій перспективі впливу на важливі для нас речі не буде. Безумовно, це може для нас на місяць відкласти дискусію про безвізовий режим. Ось, зараз Європейський парламент повинен затвердити механізми реагування на міграційні ризики, всі очікували, що він буде схвалений протягом найближчих двох-трьох днів. Зараз, звичайно, всі будуть розмовляти тільки про Brexit, таким чином це може на кілька тижнів затриматися.
Президент Польщі Анджей Дуда:
- Це також чіткий сигнал для лідерів ЄС, що у цій ситуації ми повинні зберегти єдність і згуртованість. По-друге, треба зробити усе, аби уникнути ефекту доміно, аби суспільства інших країн не сказали, що вони більше не хочуть бути членами європейської спільноти.
Президент США Барак Обама:
- Я вважаю, що краще всього розглядати це (Brexit. - Авт.) як паузу у проекті повної європейської інтеграції. Я б не став переоцінювати це.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

650

Частина мешканців села Довжок Погребищенського району звинувачують місцевого фермера у невиплаті коштів і недобросовісному ставленню...

563

9 жовтня АТ “Вінницяобленерго” припинено енергоживлення об’єктів водопостачання  Вінниці за наявні борги попередніх періодів. Про це...

461

9 жовтня енергетики припинили подачу електроенергії на водопровідно-насосні станції Вінниці, які подають воду на місто. Як повідомляє ...

450

10 жовтня о 12-й годині на Європейській площі Вінниці відбудеться еко-подія з висадки платанів та закладення “капсули часу” з ...

434

Начальника управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації Ігоря Салецького відсторонили від посади ...