Cудова реформа: "свіжа кров", високі зарплати

Cудова реформа:

Глава Мін'юсту Павло Петренко анонсував масове звільнення суддів. Про це він повідомив українським журналістам у Європарламенті.
За словами Петренка, звільнять близько тисячі суддів, яких призначали за часів президентства Віктора Януковича. Уже звільнилися 800 посад, на які скоро оголосять конкурси.
Петренко зазначив, що у нову структуру судів не будуть переводити суддів, призначених на свої посади на п'ятирічний термін згідно зі старою Конституцією. Вони припинять свої повноваження відповідно до імплементаційного закону і закону про судоустрій, які вже прийняті у парламенті. Їх повинен підписати Президент, повідомив глава міністерства.
Все це - частина глобальної судової реформи, яку політики встигли назвати революційною. Втім, якщо не звертати уваги на патетичні заяви, то судова реформа не виглядає чимось неординарним.
Доступ громадян до правосуддя зовсім не полегшується. Суди, як і раніше, будуть ділитися на загальні місцеві (зараз районні), а також адміністративні і господарські суди.
Останні два види судів є і будуть тільки в обласних центрах, а їх апеляційні інстанції представлені по одному суду на кілька областей, що очевидно доставляє незручності громадянам, яким так само доведеться їздити за десятки і сотні кілометрів на судові засідання, які до того ж часто переносяться.
Президент зберіг вплив на суди і залишається останньою інстанцією у призначенні судді.
Згідно із ухваленими змінам Президент не зможе затягувати підписання указу про призначення судді більше місяця, проте як це буде діяти у вітчизняних реаліях, де держструктури не відрізняються чітким дотриманням законів, складно сказати. У свій час Віктор Ющенко і Віктор Янукович часто тримали суддів "на гачку" місяцями, під різними приводами не підписуючи документи.
Система спеціалізованих судів із окремим апаратом нікуди не поділася. У Верховному суді буде кілька внутрішніх автономних спеціалізованих палат і своя внутрішня касація - Велика палата Верховного суду, яка у окремих випадках буде переглядати рішення нижчих палат.
По суті, відтворюється наявна система із різних спецсудів, але тільки під вивіскою єдиного суду. Додатково можуть бути створені окремі Вищий антикорупційний суд і Вищий суд із питань інтелектуальної власності.
Створення Вищої ради правосуддя і усунення парламенту, який виявився абсолютно недієздатним у питанні звільнення і призначення суддів, із одного боку, може бути позитивним. Із 2013 року Верховна Рада не призначила на посаду жодного судді.
Але головне, про що кажуть експерти і самі судді, без зміни моралі і величезного фінансування, судова реформа буде приречена. "Якщо не змінити психологію, то, що завадить у майбутньому не тиснути на суддів або не пропонувати їм "цікаві пропозиції"? - упевнений один із суддів столичного суду, якого цитує "РБК-Україна". - Якщо не збільшити рівень суддівської винагороди, не збільшити фінансування судів, багато яких просто розвалюються від старості, то, що буде заважати суддям погоджуватися на такі пропозиції? У судді зараз зарплата у середньому 13-15 тис. гривень на місяць. Зараз це невеликі гроші, а хороші юристи за межами суду отримують більше".
 

"Місто" запитало у вінничан: "Чи буде користь Україні від звільнення суддів?"

Марина Гербіш, домогосподарка:
- Якщо замість них прийдуть ті самі, то користі від того жодної не буде.

Віктор Ховрах, майстер-ремонтник:
- Звісно ж, буде. Це ж ціла армія невідомо для чого утримуваних дармоїдів.

Оксана Красновська, викладач:
- Від звільнення старих суддів - так, користь буде. Але хто їх замінить? У судах і так все повільно розглядається.

Олег Письменський, пенсіонер:
- Ми знову не із того кінця все починаємо. Замість того, щоб покращити життя простих людей, міняємо шило на мило.

Марія Михайлик, касир:
- Суддів міняти треба так само, як міліцію, і як всіх чиновників, всіх, хто грабував і наживався на народові. Користь буде!

КОМЕНТАРІ

Міністр юстиції Павло Петренко:
- Прийнятий закон визначає кілька важливих моментів, які не подобаються чинним суддям і старій судовій системі. Перше - створюються абсолютно нові суди, новий Верховний суд, до цього суду будуть обиратися судді із публічних конкурсів. Це означає, що не буде автоматичного переведення суддів із старого суду у новий. Будуть проведені конкурси на всі посади суддів Верховного суду.

Заступник глави адміністрації Президента Олексій Філатов:
- Зараз базовий посадовий оклад для судді - десять мінімальних заробітних плат (мінімальна зарплата становить 1470 грн. - Авт.). З 1 січня 2017 року його піднімуть до 15-ти мінімальних зарплат для суддів першої інстанції. Надалі, у горизонті до 2020 року, він буде підвищений до тридцяти.
 

Керівник Головного департаменту правової політики адміністрації Президента Костянтин Красовський:
- Судова реформа триває вже два роки. Рік - це тільки конституційна реформа. Це такий тектонічний зсув. Раніше такого плану змін не відбувалося стосовно правосуддя.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

962

Дорожньо-транспортна пригода за участі велосипедиста та автомобіля « Fiat Scudo» сталась 5 листопада у Бершаді. У результаті аварії ...

424

Увечері п’ятого листопада камери ситуаційного центру відеоспостереження Ситуаційного центру зафіксували ДТП із потерпілими на ...

347

Вагому суму в 454,8 мільйонів гривень перерахували платники податків області на модернізацію та реформування української армії впродовж ...

335

Вінницький відділ поліції ГУНП у Вінницькій області встановлює особу невідомого чоловіка, тіло якого знайшли на платформі ...

334

Кандидат технічних наук, доцент кафедри електроніки та наносистем Вінницького національного технічного університету Олена Жагловська...