Троє на лаві підсудних: несподіваний поворот у справі

Троє на лаві підсудних: несподіваний поворот у справі

Свідки розповіли суду, як потрапили на контрактну службу
 

Контрактники, які за версією слідства занесли хабарі за можливість потрапити на службу, у суді повідомили, що ніяких хабарів із них не вимагали
Гучне звинувачення у хабарництві командира військової частини Бару, районного воєнкома і так званого посередника так же гучно затріщало по швах. На минулому судовому засіданні 16 червня четверо свідків під присягою повідомили суду, що жодних хабарів із них не вимагали, відповідно і ніяких грошей вони не давали за можливість потрапити на військову службу за контрактом у військову частину м.Бар.
Нагадаємо, за звинуваченням у отриманні неправомірної винагороди на лаві підсудних опинились командир барської в/ч Олег Предиткевич, військовий комісар Барсько-Мурованокуриловецького об'єднаного районного військкомату Олег Дерев'янчук і третя особа - Дмитро Мошкало, який у справі проходить посередникам. До Вінницького міського суду ця справа надійшла ще у грудні 2014 року. Відтоді, уже півтора року, тривають судові засідання. Державне обвинувачення у суді підтримує військова прокуратура Вінницького гарнізону. За версією слідства, за можливість потрапити на службу за контрактом у цю військову частину, хабарі занесли шестеро осіб. Розмір хабара, який фігурує у справі - 600 доларів із одного, а у одному випадку - 1000 євро. Підсудні обвинувачення не визнають. Справу слухає суддя Євген Бернада.
Четверо свідків, які 16 червня приїхали на судове засідання із Бару у Вінницю - саме ті контрактники, які і написали заяви про вимагання. Суддя неодноразово уже викликав їх до суду, але сторона обвинувачення досі не могла забезпечити їх появи. Прокурор надавав суду їх заяви і протоколи допиту слідчим суддею. У суді також давали свідчення рідні цих заявників. Жінки, щоправда, розповідали історію зі слів, одна - сина, двоє - чоловіків. І дружини казали, що їх чоловіки занесли по 600 доларів за можливість потрапити на службу, а частину тих грошей, за їх словами, навіть довелось позичати.
Поява цих чотирьох безпосередніх свідків (якщо їх так можна назвати) для судді стала несподіванкою.
- У нас є свідки? А чому я про це не знаю? - запитав у прокурора суддя.
Усі четверо контрактників розповіли суду, що зараз проходять службу у військовій частині у Барі. Сказали, що стягнення на них за час служби не накладались.
Кожного із чотирьох прокурор запитав: чи ставили перед ними вимогу командир військової частини і військовий комісар про передачу їм грошових коштів за влаштування на службу? Якщо так, то на яку суму.
Ті відповіли: ні.
- Чому тоді будучи допитаними як свідки, ви повідомляли, що із вас вимагали гроші і ви їх передали, а зараз повідомляєте, що такого не було? - запитав тоді прокурор у кожного зі свідків.
Адвокати щоразу просили перефразувати це питання.
- Виходить як. В один прекрасний день приїхала військова прокуратура. Мене визвали у кабінет. Сказали виключити телефон і покласти на стіл. Потім під диктовку те, що вони диктували, те я написав і підписався, - розповів один зі свідків.
- Можете пояснити, у зв'язку із чим ви дати ті покази, які не відповідають дійсності? - запитав уже адвокат.
- Тому що сказали, що будуть давити на мою сім'ю, мене переведуть далі служити у Донецьк і Луганськ. Ну, я злякався тоді, - пояснив свідок.
Про тиск і погрози у їх бік сказали усі четверо. Один зі свідків розповів, що ті покази дав, бо обіцяли налякати його бабусю, у якої хворе серце. Інший свідок розповів, що приїздили до його дружини.
- Я проходив тоді фахову підготовку по своїй спеціальності у місті Кам'янець-Подільський. Дзвонить дружина, плаче, у неї істерика. Каже, приїжджав якийсь дядько, сказав підписати бумагу, що ти прийшов від військового комісара і сказав, що ніби військовий комісар із тебе вимагав гроші. Дружина підписала, бо він їй сказав: якщо ти цього не підпишеш, то будеш служити у Донецьку і навряд чи звідти вернешся.
А ще свідки пояснювали, що тільки-но почали служити, у таких ситуаціях раніше не бували, тож і зробили те, що їм казали. Тепер, запевняють, не бояться. А от із тих, хто на них чинив тиск - назвали прізвище слідчого, який вів цю справу і якого потім відсторонили.
Як пояснили адвокати, за ті заяви і покази, у яких свідки написали про хабар і які зрештою стали приводом для звинувачення і суду, самим свідкам нічого не загрожує. Пояснюють, давали вони їх під тиском.
Чи був готовий прокурор до такого повороту подій? Він просив суд додати до справи матеріали допитів свідків. Адвокати заперечили:
- Кримінальний процесуальний кодекс передбачає безпосереднє дослідження доказів у судовому процесі. Не передбачене законом заявлене до цих протоколів допитів, якщо особа була безпосередньо допитана у суді, - сказав адвокат Сергій Ланге.
- КПК прямо забороняє долучати протоколи допиту на стадії досудового розслідування як докази. Суд навіть не має права послатися на них у вироку, це прямо заборонено, - додав своє заперечення адвокат Олександр Корнага.
Він також заявив клопотання про проведення експертизи аудіозаписів (записані розмови підсудних. - Авт.), які раніше були надані суду і які, за версією слідства, є доказами вини підсудних. Адвокати, а у трьох підсудних їх п'ять, мають намір довести, що ці аудіозаписи, надані стороною обвинувачення, сфальсифіковані.
Суд клопотання задовольнив. Експертизу проводитимуть у Київському науково-дослідному інституті. На це піде щонайменше місяць. Тож наступне судове засідання призначено на 22 липня.
 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

75

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

64

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

62

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

61

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...

60

Збірна України достроково виграла путівку у фінальну частину чемпіонату Європи з футболу 2020 року, посівши перше місце у групі "В". У ...