Володимир Буняк: Основою реформування стане поділ шкіл на початкові, середні і профільні

Володимир Буняк: Основою реформування стане поділ шкіл на початкові, середні і профільні

Директор департаменту освіти Вінницької міськради - про реформування шкіл у місті і чого очікувати від загальноукраїнської реформи освіти загалом
Зміни організації подальшої роботи вінницьких шкіл №5 і №31, які обговорюються уже кілька тижнів, перегукуються із запланованими змінами у середній освіті загалом у державі. Майбутня реформа традиційної освіти якраз і передбачає поділ шкіл на початкові, середні і профільні. Про це, а також про те, коли буде ухвалений закон і чи варто очікувати у тому числі і скорочення педагогів - у розмові журналіста "Міста" із директором департаменту освіти Вінницької міськради Володимиром Буняком.
- Ви ж, мабуть, розумієте, що для гармонійного функціонування усіх міських закладів освіти потрібно врахувати дуже багато факторів, - зауважує він від самого початку розмови.

- Тоді розкажіть, які фактори є першочерговими для розвитку дошкільного навчання у Вінниці?
- У садочках Вінниці нині виховується 17,8 тис. дітей. Ми бачимо, що кількість їх росте із кожним роком, і це не може не радувати. Електронна черга, завдяки якій батьки влаштовують своїх дітей у дитсадки, і яка працює у місті вже не перший рік, показала свою ефективність. Доступний для всіх інтернет-ресурс зробив процес реєстрації у дитсадок відкритим, прозорим і зрозумілим. Це, як на мене, і є головним фактором нашого успіху. Унеможливлення безпосереднього спілкування батьків і завідуючих, як то кажуть, йде на користь.

- Яка зараз черга у дитсадки міста?
- Ще шість років тому черга у дитсадки була 2,5 тис. дітей, зараз - 602. За підтримки міського голови фактично щороку вводиться у експлуатацію новий дошкільний заклад. Чотири роки тому ми ввели у експлуатацію дошкільний навчальний заклад №5, потім - №7, 6, 19, 11. У 2013 році відкрили додаткових чотирнадцять дошкільних груп. Цьогоріч за інвестиційні кошти буде побудований новий садочок на вулиці Покришкіна. Додам ще й про цікавий алгоритм нашої роботи, який супроводжує відкриття кожного нового навчального закладу. Приблизно за сім місяців до його відкриття ми призначаємо завідуючу, яка безпосередньо спілкується із будівельниками, які завершують спорудження чи реконструкцію. Завідуюча, як практик, слідкує за процесом будівництва, дає поради, як ліпше облаштувати те, чи інше приміщення, територію. Вона обов'язково особисто опікується дизайном свого садочка, який має відповідати назві закладу і сучасним уявленням про ефективний виховний процес. Проект дизайну, який має підготувати завідуюча, погоджується із владою міста і далі приймається у роботу будівельниками. Так працюватимемо й надалі.

- А як щодо шкіл, їх кількість також зростатиме?
- Що стосується шкіл, то у них навчається 34 тис. учнів. Загалом у Вінниці діє сорок загальноосвітніх навчальних закладів, включно із приватними. На мою думку, і приватні, і комунальні заклади мають співіснувати, бо вони дають можливість налагодити навчально-виховний процес так, щоб він якомога більше відповідав уподобанням самих дітей. Тож, у планах - будівництво ще однієї школи у мікрорайоні Поділля. Одразу скажу, що побудувати такий об'єкт нині дуже не дешево. Коли обговорювався цей проект кілька років тому, мова йшла про 70 млн.грн. З того часу усі ми знаємо, як змінився курс валют, відповідно усі матеріали значно здорожчали. Зараз за оновленими даними будівництво цього об’єкта коштуватиме вже 120 мільйонів. Але діло рухається - закладається фундамент. А от як швидко вдасться побудувати, залежить від можливостей для фінансування або, іншими словами, від рівня нашої української економіки.

- Але є й фактор, який від економіки залежить не так жорстко - рівень учнівських знань. Який він у наших школах?
- Можемо пишатися, бо освітня галузь області на п'ятому місці серед інших регіонів України, а відповідно й внесок шкіл міста у це досягнення досить суттєвий. Ми все робимо, щоб діти були самодостатні і могли реалізувати власні прагнення, вступаючи до вишів. Особливо відповідально готують школярів до ЗНО. При фізико-математичній гімназії №17 діє лабораторія інформаційних і комунікаційних технологій, яку очолює заслужений учитель України Юрій Пасіхов - знаний освітянин, Почесний громадянин міста. По суті він створив програму, яка дає можливість школярам, не залежно від місця навчання, пройти підготовку до ЗНО. Зробити це можна навіть анонімно. Головне, щоб правильно оцінити рівень своєї підготовки.
Нас також хвилює, щоб у кожного вінницького школяра був рівний доступ до високоякісної освіти. Щоб це абсолютно не залежало від того, де саме мешкає дитина - у Центрі, на Вишеньці, чи на Старому Місті. У будь-якому випадку вона має отримати гарні знання. З цією метою на базі тієї ж лабораторії працює сайт, де розміщені навчальні матеріали, підготовлені кращими педагогами Вінниці. Там - 9,5 тис. уроків, які дають можливість батькам у повній мірі проконтролювати виконання, а головне - якість підготовки до уроків.

- А якщо у батьків не дуже із математикою чи, скажімо, фізикою?
- Тестові завдання на сайті дозволяють навіть батькам без відповідного рівня підготовки оцінити, наскільки дитина підготувала домашні завдання. Якщо із питаннями дитина впоралася, система пустить її до наступного уроку. А як ні - треба буде ще раз повторити матеріал. Це проста і надійна система контролю. Додам, що цим сайтом успішно користуються не тільки вінничани, і навіть не тільки громадяни України. Маємо подяку від канадського уряду, бо це єдиний закордонний освітній портал, який під час навчального процесу використовують україномовні діти цієї країни.

- Кажуть, що рівень української освіти вже не той, що раніше...
- А ще кажуть, що й діти нині не ті - менше цікавляться навчанням, не прагнуть до знань. Так от - це неправда. Наведу один, але дуже красномовний факт - зазвичай, під час навчального процесу до порталу ФМГ №17 щодня звертаються 12-14 тис. дітей. Але під час вимушених канікул маємо подвійне зростання відвідуваності. При цьому зростає і кількість дітей, які заходять на портал, і кількість розділів, якими вони цікавляться. Хтось зайшов у розділ фізики, а потім зазирнув ще у розділ біології, історії і ін. Діти, насправді, тягнуться до знань, бо розуміють, що це їхній шанс потрапити до омріяного вишу.

- Вінниця - європейське місто, то й освітянські принципи у нас, певно, теж близькі до європейських?
- Звісно ж, ми дивимось на найкращі європейські стандарти щодо ефективного і комфортного навчання. І якщо фінансові можливості дозволяють, робимо усе, щоб підтягнути нашу освіту до цих зразків. От, наприклад, згадайте процес реорганізації шкіл №1, 25 і 10. До реорганізації наповненість школи №10 складала лише 623 учні при наявності 1568 місць. А школа-гімназія №1 із поглибленим вивченням іноземних мов мала базу 1116 при наповненості 1813 учнів. І врешті школа №25 при 1176 місцях мала наповненість 476 учнів. Це абсолютно нераціонально. Школа №1 працювала на вдвічі більшій потужності, і при цьому 745 дітей навчалися у школі першого ступеня, у якій шість класів були в основному корпусі, а 18 класів - у приміщенні дошкільного навчального закладу №19. Нас свого часу ця проблема стурбувала настільки, що розробили проект реорганізації. Початкову школу першого ступеня від школи-гімназії №1 перевели у школу №25, і це тепер спеціалізована школа першого ступеня із поглибленим вивченням іноземних мов, де навчаються 1-4 класи від шкіл №1 і №25. Тепер навантаження у закладах рівномірне і всі діти приходять до шкіл на першу зміну. Соціальний мікроклімат у колективах ми зберегли, класи не розформовували, вони переходили у інші приміщення організовано, разом із своїми класними керівниками. У школах тепер сформований набагато комфортніший соціум, який грунтується на тому, що діти підібрані близькі за віком - у одній школі молодші класи, у іншій - старші. З'явився час для більшої активності гурткової роботи, що гарно позначається на рівні розвитку учнів. Це і для батьків дуже зручно, бо одна зміна - спочатку шкільні заняття, потім гурткова робота. Не потрібно хвилюватися, чим дитина займає свій час.

- Але у батьків були побоювання, що така масова "міграція" школярів призведе до конфліктів.
- Так, були у деяких батьків побоювання, що діти шкіл №10 і 25 не знайдуть спільної мови. Але час показав зовсім інше - діти спільну мову знайшли значно швидше, ніж дорослі із усіма їхніми побоюваннями. Мабуть, дитячий мозок гнучкіший у процесах соціальної адаптації. Для дітей дуже важливо відчувати тепло і підтримку із боку вчителів, однокласників, батьків. Якщо це є - реформування буде вдалим, розвиток - гармонійним. Врешті якраз такий результат ми й отримали після цієї реорганізації.

- Нині ще одна реорганізація, яка обговорюється вже кілька тижнів. Що у результаті чекає на школи №5 і 31?
- У школах №5 і №31 ми теж відстоюємо ідею створення єдиного освітнього простору, який буде комфортним для дітей приблизно однієї вікової категорії. Тобто перші-четверті класи навчатимуться у школі №5, а п'яті-одинадцяті у школі №31. Таким чином буде ефективніше налагоджено навчально-виховний процес, збільшена кількість годин гурткової роботи. Це зручно для обох шкіл. У початкових класах буде більш комфортна емоційна атмосфера, а у старших - з'явиться можливість утворення так званих профільних класів, що поліпшить підготовку випускників до вступу у виші. Усі вчителі, які викладали в учнів, включно із класними керівниками, залишаться у тих самих класах. Упевнений, жодного дискомфорту ці зміни не принесуть.

- Очікується загальноукраїнська реформа середньої освіти. Які зміни плануються?
- Основою реформування, як на мене, стане поділ шкіл на початкові, середні і профільні. Якщо реформа буде впроваджена, останніх у Вінниці буде п'ять-сім. Після закінчення дев'ятого класу діти матимуть можливість вступити у старші профільні школи за двома напрямками - загальноосвітнім чи професійним. Загальноосвітній - це фактично підготовка до університету. Професійний профіль - це отримання робітничої кваліфікації. Оголошене тестування стосується якраз цих старших профільних шкіл, у початкову ж школу діти вступатимуть так як і зараз.

- Реформування відбудеться вже цього року?
- Ні, колись реформування справді анонсували на 1 вересня 2016 року. Але зараз зрозуміло, що відповідні закони будуть підготовлені й ухвалені лише наступного року. А відповідно перший набір у реформовану школу буде можливий не раніше вересня 2018 року.

- А вчителів очікує скорочення у зв'язку із реформуванням?
- Аж ніяк. Адже кількість шкіл не зменшиться, і учнів із кожним роком у нас дедалі більше. От, скажімо, лише наступного навчального року за парти Вінниці сяде на 2 тис. більше першачків. То яке ж тут скорочення? Навпаки, ще більше педагогів потрібно.
 


Максим ЗОТОВ



Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1337

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

465

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

311

Експертна група конкурсу "Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської ОТГ" 15 серпня визнaчила 36 проєктів, зa які містяни зможуть ...

292

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

275

  ...