За гратами - лише п'ята частина корупціонерів

За гратами - лише п'ята частина корупціонерів

Україна отримала 27 балів і посіла 130-ту позицію серед 168 країн у щорічному "Індексі сприйняття корупції" за 2015 рік, який оприлюднив міжнародний рух із протидії корупції Transparency International.
Країна опинилась поряд із Парагваєм, Нікарагуа, Непалом, Іраном і Камеруном і дещо нижче за Росію. Минулого року Україна була на 142 місці.
В українському підрозділі Transparency International пояснюють такі низькі показники зволіканням із реальним покаранням хабарників, а також збільшенням корупції у відносинах бізнесу і влади.
Індекс показує сприйняття рівня корупції у державному секторі й базується на експертних оцінках.
"Поліпшити показники країни можливо за допомогою системи відкритого уряду, завдяки якій громадськість може залучати лідерів країни до відповідальності. В той час як низькі показники - ознака панівного хабарництва, недостатності покарання за корупцію і наявності державних інститутів, які не реагують на потреби громадян", - підсумовують у Transparency International.
Відсутність покарань для корупціонерів не дає Україні рухатися вгору у рейтингу.
Загальний розмір зафіксованих хабарів у 2015 році склав 19 млн. гривень - це на 3 млн. більше, ніж роком раніше. Підвищення "розцінок" пояснюється не тільки зростанням курсу долара, але і дуже "лояльним" судочинством - лише 19% обвинувачених у хабарництві чиновників опинилися за ґратами. 9% домоглися виправдання, 34% заплатили штраф (близько 20 тис. гривень), решта - 38% "відбулися" випробувальним терміном.
За статистикою, корупція найбільше поширена у правоохоронних органах і судах (14% від загальної кількості справ про хабарі). На другому місці за рівнем корупції - земельна сфера (10%), на третьому - медицина (8%).
Зазначається, що проаналізовано до 1000 справ за статтею 368 Кримінального кодексу ("вимагання/отримання неправомірної вигоди") у період із березня 2014 по лютий 2016 років. Дослідження проводилося у рамках проекту "Судді під прицілом" за підтримки Посольства США в Україні.
"Transparency International Україна", коментуючи новий "Індексі сприйняття корупції", відзначає, що країні вдалось трохи підвищити показники завдяки "збільшенню суспільного осуду корупціонерів, створенню антикорупційних органів і появі руху викривачів корупції".
"Зволікання із реальним покаранням хабарників, а також збільшення корупційної складової у відносинах бізнесу і влади не дають Україні зробити рішучий крок уперед за показниками "Індексу сприйняття корупції", - кажуть представники руху.
Вони рекомендують владі вжити заходи для антикорупційних змін. Зокрема "невідкладно забезпечити роботу незалежних антикорупційних органів", а також провести "реальну судову реформу". Також експерти радять втілити закони про прозоре фінансування політичних партій і про публічні закупівлі.
 

"Місто" запитало у вінничан: "Як можна подолати корупцію в Україні і хто це зможе зробити?"


Олександр, інженер:
- Стріляти. Є, де досвід взяти. Китайськими, південно-корейськими методами боротися. Двох попередніх президентів розстріляли, третій нормально правив.


Лідія Несторівна, пенсіонерка:
- Треба, щоби більше було чесних людей, які хотіли б добре жити. Чесність подолала б всі злидні. Звертаюся до тих кланів, щоби вони пожаліли бідних..


Ірина, учителька:
- Я над цим питанням, може, і задумувалася, але відповіді не знайшла. Але боротися із корупцією мають відповідні органи, які слідкують за виконанням законів.


Віталій, студент:
- Я думаю, треба для початку не давати хабарі. Якщо люди припинять такі дії, то і корупції стане менше. Суть же у нас самих.


Сергій, історик:
- Не займатися нічим і сидіти вдома. Ми так не те щоби подолаємо, але її хоч менше стане.

 

Коментарі

Редактор інтернет-видання про судові спори "Перша інстанція" Федір Орищук:
- Попередні висновки - у судах відсутня узагальнена практика покарання хабарників. Так, наприклад, штрафом у 17 тисяч гривень суди карали як тих, хто отримав хабар у розмірі менше однієї тисячі гривень, так і тих, хто отримував більше 20 тисяч. А у минулому році середній розмір штрафу виявився навіть нижчим, ніж середній розмір неправомірної вигоди.


Аналітик Transparency International Ірина Рибакова:
- Середній розмір хабара, який не змогли довести у суді, склав 90 тис. грн. А розмір вигоди, за яку зловмисникові присудили штраф, склав близько 15 тис. грн. У в'язницю потрапили чиновники, які у середньому отримали 85 тис. грн. Якщо апелювати цими цифрами, то можна дійти висновку: чим більший хабар, тим вищі шанси на безкарність.


Науковий співробітник Канадського інституту Тарас Кузьо:
- В Україні стабільно високий рівень корупції зберігається із 1990-х. І ні Помаранчева революція, ні Євромайдан не змогли це змінити.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

650

Частина мешканців села Довжок Погребищенського району звинувачують місцевого фермера у невиплаті коштів і недобросовісному ставленню...

563

9 жовтня АТ “Вінницяобленерго” припинено енергоживлення об’єктів водопостачання  Вінниці за наявні борги попередніх періодів. Про це...

461

9 жовтня енергетики припинили подачу електроенергії на водопровідно-насосні станції Вінниці, які подають воду на місто. Як повідомляє ...

450

10 жовтня о 12-й годині на Європейській площі Вінниці відбудеться еко-подія з висадки платанів та закладення “капсули часу” з ...

434

Начальника управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації Ігоря Салецького відсторонили від посади ...