Олександр Вондра: членство Чехії у ЄС і НАТО було не передумовою для реформ, а їх результатом

Олександр Вондра: членство Чехії у ЄС і НАТО було не передумовою для реформ, а їх результатом

Відомий чеський політичний діяч і радник президента Вацлава Гавела про те, чому Україна має сама відповідати за своє майбутнє
Днями Вінницю відвідав відомий чеський політичний діяч Олександр Вондра. У минулому він шість років був радником президента Чехії, обіймав посаду посла Чехії у США, міністра іноземних справ і міністра оборони. Інколи журналісти називають Олександра Вондру "архітектором нової чеської міжнародної політики і оборони за останні два десятиріччя".
Сьогодні Олександр Вондра - директор Центру трансатлантичних відносин при Школі правових і соціальних досліджень у Празі. Його політичний і громадський досвід затребуваний у світі. До Вінниці пан Вондра приїхав, аби поділитися із містянами своїми думками про декомунізацію в Україні і розповісти, як цей процес відбувався у Чехії.
У Вінниці Олександр Вондра мав також зустріч із мером міста Сергієм Моргуновим. "Спілкувались про ті процеси, які зараз відбуваються у Європі стосовно України і агресії Росії, внутрішні і зовнішні виклики, які стоять перед нашою державою, говорили про економічну інтеграцію України до Євросоюзу, - поділився своїми думками Сергій Моргунов на сторінці у Фейсбук. - Пан Олександр сказав тезу, яка мені дуже запам'яталась, оскільки говорить про те, що Чехія до цих пір чітко усвідомлює, що собою являє Росія. Думаю, мова йде про вторгнення СРСР у Чехословаччину у 1968 році, коли радянські танки увійшли до Праги, щоб зупинити "Празьку весну". Так от мій сьогоднішній візаві сказав наступне: "В інтересах Чехії - Україна має вижити як суверенна держава. Щоб радянська система не повернулась до Чехії ніколи, тому ми тримаємо за вас кулаки".
Потрібно, щоб змінилися два-три покоління
Декомунізація - це не лише перейменування вулиць і повалення пам'ятників Леніну або Марксу. Відкриття архів - це важливо, бо необхідно не повторювати помилок минулого. Зі свого досвіду можу сказати, що Чеська Республіка була під радянською владою лише 40 років, тоді як Україна перебувала у її складі 70 років. І цей процес (декомунізації. - Авт.) неможливо прискорити, це займе деякий час, щоб змінити ментальність людей. Коли спитали першого президента Чехословаччини після Другої світової війни, скільки буде потрібно часу для чехів, щоб побудувати сталу демократію, він відповів: 50 років. Успішність базується на трьох поколіннях. Тому вам потрібно буде хоча б сорок років, і у цьому суть. Але практична політика живе не у роки Мойсея - якщо ви виграли вибори, у вас не буде сорока років, аби чогось досягти. Тому маєте робити щось дуже швидко, щоб люди побачили результат.
Повернення майна і приватизація - запорука успішної декомунізації
Радник президента Біла Клінтона сказав, що проблема - це економіка. Європейці радять будувати нові інститути, але це не основне. Було дві важливі речі, які ми, чехи, зробили.
Перше - повернення власності колишнім власникам, котра була відібрана радянською владою. Ми повернули кожному власнику все майно, яке було конфісковане радянською владою. Спочатку було нелегко, тому що коли людина отримувала назад якусь будівлю, що належала її предкам і у неї не було грошей на реставрацію, це було не дуже добре. Але крок за кроком ми впоралися. Це повернуло людям відчуття власності і відчуття відповідальності за свою власність, і за економічну ситуацію. Половина населення Чехії, п'ять мільйонів із десяти, якимось чином отримали вигоду від повернення майна.
Друге - це приватизація: дві третини майна було безкоштовно роздано людям. Саме ці два фактори сприяли будівництву нового середнього класу. Комуністи ненавиділи середній клас, вони його вбивали. Щоб декомунізувати суспільство, найшвидший і найкращий спосіб - відродити середній клас. Треба розпочати із цього, а тоді вже розбудовувати інституції, а не навпаки.
"Перший крок, який нам допоміг, це відкриття ринків ЄС"
Ми мали два позитивних фактори на шляху до ЄС: внутрішній і зовнішній. Перший крок, який нам допоміг, це відкриття ринків ЄС. До того 60% нашої економіки було орієнтовано на країни Східної Європи. Після реформ 60% економіки переорієнтувалося на західноєвропейські країни. Це було дуже важливо, тому що західноєвропейські ринки дуже конкурентноспроможні, і ми мали покращити якість своїх товарів, щоб досягти їхніх стандартів.
Але, із іншого боку, що дуже важливо, наше членство у ЄС і НАТО було не передумовою для реформ, а їх результатом. Нам у якомусь сенсі дуже пощастило, тому що у нас було вигідне географічне розташування, і ми маленька країна. Поряд із цим були сприятливі геополітичні умови на той час: Америка була дуже сильною державою, Росія була дуже слабкою, і у Європі панувала ейфорія розширення ЄС.
Дуже важливо, що такі країни як Чехія, Угорщина і Польща здобули членство НАТО ще до того, як вони стали членами ЄС. Це визначальна подія, тому що не знаю, як повернулася б історія, якби не було сильної Америки у той час, яка прийняла нас у НАТО.
"Захід має прокинутися,
інакше буде сценарій фільму жахів"
На початку 2000-их Сполучені Штати почали свою політику розширення імперії. Якщо ви маєте супервладу - у вас багато відповідальності, а коли багато відповідальності - ви втомлюєтесь від неї. Так, у 2008 НАТО сказало "ні" розширенню на Україну. Помилка Америки була у перезавантаженні стосунків із Росією. Вони пропонували щось росіянам, але не просили нічого взамін. Америка обмежила свої інтереси лише тихоокеанськими, показавши, що більше не зацікавлена у Європі. І Путін зрозумів, що у нього розв'язані руки. Америка відійшла від справ, тому Європа створила свою політику європейського сусідства. Поляки, чехи і угорці спрямовували свої зусилля на Україну, але вони були дуже м'якими. Іспанці, італійці і португальці змістили фокус на середземноморські країни. Зараз Європа переживає стійкого Путіна зі Сходу і жахливу хвилю міграції із Півдня. Ми вже досягли такого моменту, коли справді не знаємо, що нам запропонує Захід.
Що робити? Я вважаю, що Захід має прокинутися, інакше буде сценарій фільму жахів. Це мій сценарій фільму жахів. Південь перетвориться на комуністичний (Кіпр і Іспанія). Німці і шведи не захочуть платити за це і стануть більш націоналістичними. Франція стане ісламською державою. Я не знаю, чи ви читали книжку, де (за задумом автора. - Авт.) Франція добровільно здалася ісламу і вибрала ісламського президента. Великобританія взагалі вийде (із ЄС. - Авт.), тому що вона не зможе на це дивитися. А Штати будуть просто стояти і спостерігати, як росіяни повертаються.
"Коли маємо справу із політикою сили, ми не повинні плакати, як Обама або Ангела Меркель…"
Мій висновок у тому, що проблема - у нас. Коли ми маємо справу із класичною політикою ХІХ століття, політикою сили, ми не повинні плакати, як Обама або Ангела Меркель, що зараз ХХІ століття, а не ХІХ. Наш обов'язок і відповідальність - теж показати силу. Я вважаю, що все залежить від вас, і у ваших руках зробити Україну сильною, незалежною, демократичною державою. Ви довели, що ви бійці. Ви любите свободу, і ви захищали свою країну навіть силою. Ви маєте продовжувати робити свою країну сильнішою - і тоді вона буде цікавою для нас. Якщо ви приповзатимете до Заходу на колінах, а Захід почне плакати вам у вічі - це не вихід. Вибачте, це провокативно, але це моя думка.
 

Досьє "Міста"
Олександр Вондра
Народився у Празі. Одружений, троє дітей.
Колишній сенатор, підписант Хартії-77, два місяці був політув'язненим, став одним із членів-засновників Громадянського форуму під час Оксамитової революції, яка почалась у листопаді 1989 року.
У 2006-2012 роках був радником президента Вацлава Гавела із зовнішньої політики, послом Чехії у США, обіймав посади міністра закордонних справ і міністра оборони.


Ганна БЕЛОВОЛЬЧЕНКОКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

71

Маніпуляцією назвали чиновники заяви деяких перевізників про відміну із 1 липня пільгового проїзду Рішення монетизувати пільги на ...

60

Депутати відклали голосування по призначенню на наступну сесію у липні Під час сесії Вінницької облради, яка відбулася 15 червня, ...

56

Купили земснаряд у Херсоні, він може піднімати мул із глибини семи метрів Із 7 червня триває очистка дна Південного Бугу від мулу і ...

55

Ще одна вінницька сім'я підписала договір про влаштування дитини на виховання і спільне проживання у прийомній родині. Подружжя живе у ...

54

Співробітники Служби безпеки України спільно з управлінням захисту економіки Нацполіції під процесуальним керівництвом прокуратури ...