Вулиці Шимка, Сича і Пікуса тепер є у Вінниці

Вулиці Шимка, Сича і Пікуса тепер є у Вінниці

А от вулиця Іванова, де жив Герой Небесної Сотні Шимко, буде Волошковою
Друга хвиля емоцій, викликаних перейменуванням вулиць, накрила Вінницю 7 квітня. 499 містян на громадських слуханнях вирішували, які назви матимуть топоніми, що мали б "декомунізувати" ще минулого разу, але щодо яких громада так і не дійшли згоди.
Карла Маркса - на Шимка
Назвати іменем Максима Шимка, Героя Небесної Сотні, цього разу пропонувалось вулицю і провулки "класика комунізму" Карла Маркса. Друга спроба перейменування теж викликала чимало суперечок.
- Я абсолютно нічого не маю проти того, щоб вулиця називалася іменем Шимка. Хай вона буде ця вулиця, але ж зберіть людей, проведіть роз'яснювальну роботу. 95% людей взагалі не знають, хто вони такі. Вони заслужені люди, ми їх будемо пам'ятати, але сталося так, що ми їх не знаємо, - пояснював свою позицію Ігор Герасимчук, місцевий житель.
Словам вінничанина вторили із зали: "Хай вулицю Іванова перейменовують на Шимка! Він там жив! Причому тут Карла Маркса?!". Однак ці слова потонули серед інших: "Та як вам не соромно таке казати?! Всіх ми знаємо! Це ж наші Герої!"
У дискусію включилися не тільки мешканці вулиці К.Маркса, а й громадські активісти, журналісти і представники влади. Хтось вигукував з місця, хтось - ішов до мікрофону. Шум і гам вдалось перервати тоді, коли мешканцям пообіцяли винести питання на повторне голосування. І вже через півгодини містяни абсолютною більшістю голосів вирішили змінити назву вулиці Карла Маркса на вулицю Максима Шимка.
Перейменовувати вулицю Іванова на Шимка її мешканці відмовилися ще минулого разу. Цього разу сказали "ні" також зміні назви на Семена Олійничука. Андрій Іванов, на честь якого названа ця вулиця - радянський партійний і державний діяч, активний учасник встановлення радянської влади в Україні, фактично - це людина, яка знищила міське самоврядування. Семен Олійничук - просвітитель-гуманіста ХІХ століття, був ув'язнений російським урядом за критику кріпосництва як явища, він помер у Шліссельбурзькій фортеці.
- Ми хотіли, щоб нашу вулицю залишили Іванова. Він же не комуніст! Іванов же не судимий і нікого не вбивав. Якщо ж ні, ми збирали підписи, щоб назвати її Волошкова! - обурювалася Валентина Михайлівна, мешканка вул.Іванова.
Думку громади врахували. Рішенням 378 голосів вулиця Іванова стала Волошковою.
А от надання 4-му провулку Стаханівському імені загиблого в АТО Тараса Сича пройшло спокійно. Громада проголосувала за нього ще під час "першого читання" (оголошення можливих нових назв вулиць). Власне, як і за перейменування вулиці Папаніна на прикордонника Євгена Пікуса, загиблого в АТО.
На обговорення винесли також назву площі на проспекті Космонавтів біля літака. Раніше безіменна тепер вона матиме назву Костянтина Могилка, Героя України.
Технічне перейменування
Окрім "спірних" вінницьких вулиць на громадських слуханнях обговорювали питання зміни назв топонімів приєднаних до міста територій. Так, Агрономічна, Лука-Мелешківська, Стадницька та інші сільські ради стали частиною Вінниці у 2015 році. Деякі вулиці на цих територіях дублювали назви вінницьких вулиць. Саме це і викликало необхідність зміни назв. Так, наприклад, на громадські слухання винесли питання перейменування вулиць Пилипа Орлика і Степана Руданського. Обидві постаті є видатними політичними та культурними діячами України. Але у Вінниці вже є вулиці, названі на їх честь. Тому комісія з питань перейменувань вимушена була замінити ці топоніми у селі Агрономічне на Гійома Боплана і Володимира Свідзінського відповідно.
Усі погоджені з громадою нові назви вулиць мають затвердити депутати на сесії Вінницької міської ради.

Варто знати і пам'ятати

Максим Шимко (1979 - 2014) - вінничанин, учасник подій на Майдані 2013-2014 рр., Герой Небесної Сотні, Герой України (2014, посмертно). Загинув від кулі снайпера 20 лютого 2014 р. під час розстрілу демонстрантів на вулиці Інститутській, намагаючись врятувати пораненого.
Тарас Сич (1966 - 2015) - вінничанин, учасник подій на Майдані 2013-2014 рр., доброволець батальйону "Київська Русь". Будучи переконаним пацифістом, він не брав до рук зброю, тому був батальйонним кухарем. Загинув у зоні АТО під мінометним вогнем 13 лютого 2015 р. у Дебальцевському котлі.
Костянтин Могилко (1978-2014) - військовий, підполковник Повітряних сил ЗСУ. Командир ескадрильї "Блакитна стежа" 15-ї окремої бригади транспортної авіації. Скерував за межі міста Слов'янська підбитий транспортний літак АН-30-Б, ціною власного життя, тим самим врятував житлові квартали міста від катастрофи. Герой України.
Євген Пікус (1979 - 2014) - вінничанин, підполковник Державної прикордонної служби України. Загинув у Красній Талівці на Луганщині в зоні проведення АТО під час бойового зіткнення з російською диверсійно-розвідувальною групою, яка порушила кордон. Нагороджений орденом "За мужність" III ступеня (посмертно).

 


Ганна БЕЛОВОЛЬЧЕНКОКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

61

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

61

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

59

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

57

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...

57

Збірна України достроково виграла путівку у фінальну частину чемпіонату Європи з футболу 2020 року, посівши перше місце у групі "В". У ...