Перший дзвоник — за гратами

Урочиста лінійка. Підняття державного прапора. Настанови та побажання від директора школи. Щоправда, учні без форми та квітів і старші за віком за звичайних школярів, а позаду – колючий дріт. Перший дзвоник пролунав також у Вінницькій виправній колонії №86.
Роману Олексійовичу 34 роки, він вже два роки відбуває покарання і вчиться у вечірній школі. Цього року пішов у 11-тий клас.
— Потрібно здобувати якісь знання, — пояснює він. — Вдома теж діти, які будуть запитувати: батьку, як то, як це? Потрібно вміти їм пояснити.
На волі Роман Олексійович закінчив вісім класів. Каже, що найбільше йому подобається українська мова та література. Хоч ми і розмовляємо суржиком, мова у нас найкраща і найспіву-чіша, каже засуджений.
Учителі вечірньої школи №24, які навчають засуджених, відзначають, що їхні підопічні до викладачів ставляться з дуже великою повагою, набагато більшою, ніж у звичайній денній школі. Також кажуть, що цим учням найкраще даються не точні науки, а гуманітарні. Зокрема, полюбляють історію.
— Що цікаво, дуже багато патріотів України, багато таких людей, які вміють думати і робити висновки, — розповідає Тамара Іванівна Каптола, вчитель історії. — Вони мають свою точку зору на всі події, які відбуваються, і дуже цікаві точки зору, вміють аргументовано відстоювати свої переконання.
Навчальний рік 2009 у колонії розпочався уроком історії. З видатних українців засуджені називають Махна. Ще один герой – Мазепа. Це та людина, яку вони називали видатним українцем, каже Тамара Іванівна.
Загалом, у вечірній загальноосвітній школі ІІ-ІІІ ст. №24 – класів 21. З них 5 класів у колонії, 4 – у вінницькій тюрмі. Програма для таких учнів – така ж, як для тих, хто на волі.
— Важко сказати, хто дійде до випуску, — зазначає Ольга Іванець, директор школи. — Тому що тут навчаються учні повнолітні і з тих чи інших причин вони вибувають з навчального року… Може, 15-20… Є учні талановиті, є головасті, є й неслухняні. Минулого року у нас було 743 учні, цього року плануємо до 600.
Зошитами, ручками та олівцям засуджені школярі забезпечені. Проблема – з підручниками.
— Канцелярським приладдям їх забезпечує і тюрма, і колонія. А підручниками у нас забезпечення недостатнє, — продовжує Ольга Миколаївна. – Не вистачає практично усіх підручників: як з математики, з історії, так і з української. Багато дуже старих підручників.


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1334

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

463

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

307

Експертна група конкурсу "Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської ОТГ" 15 серпня визнaчила 36 проєктів, зa які містяни зможуть ...

290

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

273

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...