Перший дзвоник — за гратами

Урочиста лінійка. Підняття державного прапора. Настанови та побажання від директора школи. Щоправда, учні без форми та квітів і старші за віком за звичайних школярів, а позаду – колючий дріт. Перший дзвоник пролунав також у Вінницькій виправній колонії №86.
Роману Олексійовичу 34 роки, він вже два роки відбуває покарання і вчиться у вечірній школі. Цього року пішов у 11-тий клас.
— Потрібно здобувати якісь знання, — пояснює він. — Вдома теж діти, які будуть запитувати: батьку, як то, як це? Потрібно вміти їм пояснити.
На волі Роман Олексійович закінчив вісім класів. Каже, що найбільше йому подобається українська мова та література. Хоч ми і розмовляємо суржиком, мова у нас найкраща і найспіву-чіша, каже засуджений.
Учителі вечірньої школи №24, які навчають засуджених, відзначають, що їхні підопічні до викладачів ставляться з дуже великою повагою, набагато більшою, ніж у звичайній денній школі. Також кажуть, що цим учням найкраще даються не точні науки, а гуманітарні. Зокрема, полюбляють історію.
— Що цікаво, дуже багато патріотів України, багато таких людей, які вміють думати і робити висновки, — розповідає Тамара Іванівна Каптола, вчитель історії. — Вони мають свою точку зору на всі події, які відбуваються, і дуже цікаві точки зору, вміють аргументовано відстоювати свої переконання.
Навчальний рік 2009 у колонії розпочався уроком історії. З видатних українців засуджені називають Махна. Ще один герой – Мазепа. Це та людина, яку вони називали видатним українцем, каже Тамара Іванівна.
Загалом, у вечірній загальноосвітній школі ІІ-ІІІ ст. №24 – класів 21. З них 5 класів у колонії, 4 – у вінницькій тюрмі. Програма для таких учнів – така ж, як для тих, хто на волі.
— Важко сказати, хто дійде до випуску, — зазначає Ольга Іванець, директор школи. — Тому що тут навчаються учні повнолітні і з тих чи інших причин вони вибувають з навчального року… Може, 15-20… Є учні талановиті, є головасті, є й неслухняні. Минулого року у нас було 743 учні, цього року плануємо до 600.
Зошитами, ручками та олівцям засуджені школярі забезпечені. Проблема – з підручниками.
— Канцелярським приладдям їх забезпечує і тюрма, і колонія. А підручниками у нас забезпечення недостатнє, — продовжує Ольга Миколаївна. – Не вистачає практично усіх підручників: як з математики, з історії, так і з української. Багато дуже старих підручників.


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

805

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

617

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

409

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

359

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

351

17 жовтня у Будинку офіцерів відбудеться безкоштовний показ вистави, ролі у якій виконують учасники АТО, волонтери та члени їх родин.  ...