"Мертві душі" порахують

Міністерство фінансів України розпочало системну комплексну верифікацію одержувачів соціальних виплат. Перший етап перевірки має завершитися до 1 липня, а потім її будуть проводити регулярно.
- Наша мета - не зменшення витрат, а збільшення їхньої ефективності і адресності… Верифікація - це у жодному разі не скасування соцвиплат, вона не загрожує чесним громадянам. Наша мета - виявити шахраїв і тих, хто явно не має права на отримання такої соціальної допомоги, - розповіла міністр фінансів України Наталія Яресько.
За її словами, кероване нею міністерство торік уже реалізувало пілотний проект верифікації щодо вимушених переселенців, і це дозволило зберегти у бюджеті понад 1 млрд. гривень.
Допомагати Мінфіну у виявленні неправомірних виплат будуть банки, із топ-менеджментом яких відомство нещодавно провело зустріч щодо цього питання. Водночас, як підкреслює виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова, цей процес не загрожує порушенням банківської таємниці.
- Запропонований Міністерством фінансів механізм отримання такої інформації не призведе до розголошення банківської таємниці і поширення конфіденційної інформації про клієнта. Тобто банк фактично заповнює якусь анкету у форматі "так/ні", - пояснює Олена Коробкова.
За її словами, питання у анкеті будуть, наприклад, такого характеру: "Чи має у вашому банку ця людина або найближчі її родичі депозит у розмірі понад 10 мінімальних заробітних плат (13780 грн. - Авт.)?". Або ж вони будуть стосуватися одномоментних придбань за допомогою платіжної картки, сума яких перевищує конкретну суму за певний період часу.
- Банківський працівник звіряє ці позиції із базою даних банку і відповідає тільки "так" або "ні", не вказуючи будь-якої додаткової інформації, що стосується, наприклад, залишків на рахунку. Припускаємо, що банки будуть заповнювати таку анкету один раз на місяць відразу щодо декількох осіб, які подають заяви на отримання субсидій або інших соціальних виплат, - уточнює керівник Незалежної асоціації банків.
Згідно із запропонованою стратегією, на першому етапі нинішньої верифікації Мінфін шукатиме "мертві душі".
- Там кілька різних проблем: сьогодні вони хочуть розв'язати проблему тих людей, яких не існує, але на ім'я яких надходять соцвиплати. Це перший крок, - розповідає президент інвестгрупи "Універ" Тарас Козак.
Другим кроком стане перевірка достовірності документів: чи має людина право отримувати підвищену пенсію або певні доплати до неї. Причому, буде йтися не тільки про пенсії - перевірка стосуватиметься також субсидій із комунальних платежів, а саме - коректності заповнення форми заяви.
- Щодо виплат чорнобильцям теж є проблеми: кожний поважний чиновник свого часу зробив собі довідку, що він рятував Чорнобиль, - додає Тарас Козак.
Опитані виданням "Forbes" експерти підкреслюють: для цих махінацій колись особливих здібностей не треба було мати. Як не потрібні вони і для виявлення подібних порушень.
- Процес верифікації не є одноразовою акцією, її треба проводити регулярно… Надалі цей процес буде проходити із певною періодичністю - раз на квартал або частіше, - уточнив заступник міністра фінансів Роман Качур.
 

коментарі

Начальник управління і моніторингу виплат Мінфіну Андрій Рязанцев:
- Деанонімізація одержувачів через оформлення рахунків у Ощадбанку дозволила встановити, що 51 - 74 тисячі осіб не надали інформацію або не з'явилися у відділення. Це орієнтовно 2,7 млрд. грн. на рік виплат незрозуміло кому.
Міністр фінансів України Наталія Яресько:
- Сьогодні Україна має обмежений фінансовий ресурс, і має дуже чітко використовувати цей ресурс саме на підтримку тих громадян, які дійсно потребують такої підтримки. Якщо ж ми використовуємо обмежений ресурс не для справжніх людей, - це не справедливо. Наша мета - не зменшення видатків, а збільшення їх ефективності і адресності.
Міністр соціальної політики Павло Розенко:
- Верифікація вже починається... Не було просто порядку, а зараз є порядок взаємодії Мінфіну, Мінсоцполітики, Пенсійного фонду, регіональних органів влади, Фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Жодного ризику для законних виплат вона не несе.

"Місто" запитало у вінничан: "Чи потрібно перевіряти правомірність надання соціальної допомоги? Чи буде результат?"
Лариса Юріїївна, пенсіонерка:
- Не знаю. Поки що, мені здається, надання соціальної допомоги ніхто не перевіряє.
Марія Володимирівна, пенсіонерка:
- Звісно, потрібно перевіряти. Зараз дуже важко жити, тому так хочеться, щоб соціальну допомогу отримував дійсно той хто її потребує.
Людмила Петрівна, пенсіонерка:
- Так, потрібно перевіряти. Добре, що зараз це роблять.
Антон, служить в армії:
- Обов'язково потрібно перевіряти, тому що у нас народ звик все отримувати на шару. І навіть є несвідомі люди, які мають якісь лишні кошти і отримують допомогу.
Віталій Іванович, пенсіонер:
- Звісно, потрібно перевіряти тих, хто отримує соціальну допомогу, адже багато нечесних людей.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

791

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

601

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

374

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

351

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

341

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...