Активісти вимагають дешевих ліків для всіх

Активісти вимагають дешевих ліків для всіх

  Зашморг на шиї, мішки на голові і траурна музика - так важкохворі українці і небайдужі вже тривалий час протестують проти рішення уряду скоротити державне фінансування закупівлі ліків. У руках протестуючі тримають плакати із написами "Я хочу жити!", "Я задихаюсь від такого бюджету", "Президенте, врятуй дітей і пацієнтів" і інші.
У новому році урядовці урізали видатки для хворих на такі небезпечні недуги як гепатит, туберкульоз, гемофілія, ВІЛ/СНІД і ниркова недостатність. Активісти б'ють на сполох: брак потрібних медикаментів може спричинити спалах вірусних гепатитів і ВІЛ-інфекції.
Організатори акцій протесту заявляли, що, за підрахунками Міністерства охорони здоров'я, щоб забезпечити хворих потрібними ліками, необхідно закласти у бюджет мінімум 8,1 мільярда гривень. Проте, у бюджеті на цей рік на закупівлю медикаментів закладено всього 3,9 мільярда.
"Гроші повинні йти за пацієнтом" - це гасло цілий рік невтомно повторював призначений у грудні 2014 року міністром Олександр Квіташвілі. Своє бачення медичної реформи він презентував безліч разів на численних зустрічах, конференціях і прийомах. Втім, більшість пунктів цієї реформи все ж доведеться перенести на новий рік.
- У цьому році у нас, на жаль, не вийшло через те, що не змогли змінити закони. Але, зрозуміло, що ми будемо домагатися, щоб вони були ухвалені у будь-якій формі: чи їхній, чи нашій. Я вже говорив, що реформа - це не справа, яку починаєш у якомусь році і у якомусь році її закінчуєш. Це перманентний процес, і наше завдання цей процес запустити. Будемо працювати із парламентом, таким який він є, і постараємося із ним вийти на нормальні умови роботи, - сказав він.
Тим часом темпи поширення хвороб набагато швидші за темпи медичного реформування. Україна, наприклад, - один із лідерів серед держав Східної Європи й Центральної Азії за рівнем поширення ВІЛ-інфекції. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, в Україні проживає понад 270 тисяч людей із ВІЛ/СНІДом, щороку фіксують близько 20 тисяч нових випадків.
Наразі Україна за підтримки міжнародних організацій надає допомогу ВІЛ-позитивним громадянам. Але у новому році більшість ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД українців можуть залишитися без лікування унаслідок скорочення видатків бюджету на закупівлю ліків для АРТ-терапії.
Глобальний фонд і Об'єднана програма ООН із ВІЛ/СНІДу вирішили звернутись до українського уряду. У своєму листі  вони повідомили про готовність надати фінансування у розмірі 138 мільйонів доларів на період 2015-2017 років для підтримки ВІЛ-позитивних українців. Але ці кошти надійдуть лише за умови виконання урядом України своїх зобов'язань "щодо співфінансування, у тому числі, на антиретровірусну терапію, як це передбачено Державною програмою протидії СНІДу на 2014-2018 роки", зазначено у листі.

коментарі

Заступник міністра охорони здоров'я Ігор Перегінець:
- Зменшення бюджету жодним чином не вплине на якість надання медичної допомоги, якою б вона не була у країні. За рахунок чого ми скоригуємо зменшення бюджету? Якраз рішення про зменшення кількості ліжок було цим продиктовано. Зменшуючи ліжка, регіони зберігають гроші для послуг.
Голова Всеукраїнської мережі людей, які живуть із ВІЛ-СНІДом Дмитро Шерембей:
- Якщо нас не почує Уряд, ми підемо куди завгодно, хоч у Євросоюз протестувати. ВІЛ-позитивних у нас 130 тисяч. Якщо вони перестануть приймати ліки - половина із них не проживе й року. Важкохворим просто немає куди повертатися із вуличного протесту - вдома залишається лише вмирати.
Голова Асоціації представників міжнародних фармацевтичних виробників Володимир Ігнатов:
- Ліки - це не те, що людина споживає, коли їй добре. Це не морозиво, не шоколад. У випадку із ліками ситуація інша: коли пацієнту погано, коли він хворіє, він змушений використовувати ліки. І підхід, коли він вимушений більше платити у тому випадку, коли дуже хворий і споживає більше цих ліків, абсолютно неприйнятний у системі охорони здоров'я.

"Місто" запитало у вінничан: "Наскільки активно держава має брати участь у забезпеченні ліками і операціями важкохворих громадян? Чому зараз більшість турбот лягає на плечі волонтерів і благодійників?"
Таїса, тимчасово безробітна:
- Це обов`язок держави піклуватися про своїх громадян.  Але, на жаль,  медицина занадто дорога.
Валентина, бухгалтер:
- Має бути чітка схема для того, що коли людина хвора, держава оплачувала лікування. А у нас людина залишається сам на сам із своїми проблемами.
Вероніка Василівна, пенсіонерка:
- Коли безвихідна ситуація, люди змушені звертатися до волонтерів і благодійників за допомогою і добре, що такі люди є.
Анастасія, журналіст
- Держава важкохворих громадян має забезпечувати ліками на 100%. Рідні  не повинні перейматись закупівлею ліків.
Костянтин,  підприємець:
- Державне страхування має покривати витрати на лікування. А зараз люди звертаються до волонтерів і ті рятують життя людині.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

80

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

73

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

69

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

67

Цього епідемічного сезону прогнозують поширення наступних штамів вірусів грипу: як A (Brisbane, H1N1), A (Kansas, H3N2); вірус, подібний до B (Соlorado) і B ...

65

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...