Україну чекає повна "префектизація"

Україну чекає повна "префектизація"

  За виборною метушнею якось притупилося сприйняття конституційної реформи, законопроект про яку вже пройшов перше читання. Однак цей дамоклів меч ще висить над країною і цілком може впасти вже у найближчі місяці або навіть тижні.
А один із найцікавіших аспектів нової реформи - запровадження інституту префектів і визначення їх функцій.
- Префекти - це дурість. Немає в українській мові слова "префект", воно чуже. Що стосується держчиновника високого класу, який стоїть на сторожі Конституції, законів і інтересів держави - це абсолютно правильно. Це не французька модель. Якщо забрати слово префект, така модель є скрізь. У Польщі - воєвода, в Італії - комісар. Інша справа, що у різних країнах ці чиновники або повністю підконтрольні уряду, або - уряду і президенту. У нас таких чиновників пропонується призначати Президенту за поданням Кабміну. І із цього питання є дискусія. В Україні уряди змінюються так часто, що так само часто будуть міняти і "префектів". Тому змішаний спосіб призначення зараз, може, і нормальний. Але назва неправильна, - говорить директор із науки і розвитку Інституту громадянського суспільства і по суті автор реформи децентралізації в Україні Анатолій Ткачук.
Саме його часто називають одним із авторів нової реформи. Тож про майбутніх префектів він, мабуть, знає найбільше.
За його словами, запровадження в Україні у рамках реформи децентралізації влади інституту "префектів" дозволить, зокрема, призупиняти у разі потреби на місцях рішення органів місцевого самоврядування із одночасним їх спрямуванням до суду.
Передбачається, що перше призначення на посади префектів буде здійснюватися із відбором кандидатур на конкурсній основі. Паралельно - формування кадрового резерву майбутніх префектів.
А сам проект Закону України "Про префектів" має бути завершений найближчим часом.
Про це нещодавно заявив перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода під час обговорення проекту Закону України "Про префектів", яке відбулося у Мінрегіонбуді за участю членів робочої групи Мінрегіонбуду, представників Верховної Ради України, адміністрації Президента України, Всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, експертів.
Українська делегація перебувала у навчальній поїздці у Франції. Візит під назвою "Законодавче забезпечення і практичні аспекти функціонування інституту префектів у Франції" організований Радою Європи у співробітництві із Національною школою адміністрації.
Чи приживеться іноземний досвід на українській землі дізнаємося, вочевидь, вже незабаром.
 

коментарі

Перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства В'ячеслав Негода:
- До моменту голосування змін до Конституції у нас має бути повне розуміння, що таке інститут префектів. Фахівці Франції готові поділитися досвідом і надати допомогу у підготовці програми їх навчання.
Президент України Петро Порошенко:
- Призначатимуться і звільнятимуться префекти у такий самий спосіб, як нині голови держадміністрацій - указом Президента за поданням Кабінету Міністрів. Префекти не мають жодного відношення і не розпоряджатимуться фінансами. Вони не керуватимуть, а лише здійснюватимуть конрольно-наглядові функції.
Директор із науки і розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук:
- Звичайно, префект не може існувати сам. У нього повинні бути юристи, аналітики. Сьогодні у обладміністрації працюють більше тисячі осіб. Тепер значна частина цих людей буде працювати у облвиконкомі, і невелика - залишиться на рівні префекта.

 

"Місто" запитало у вінничан: "Які функції мають виконувати префекти? Наскільки незалежними вони мають бути?" 
Євген Борзенков, студент:
- Міняти треба владу повінстю, а не вводити нові посади. Як їх не називай, префекти, чи ні. Вони не будуть незалежними.
Юлія Машко, оператор-касир:
- Адміністрації - обласні та районні - вже віджили своє. Якщо ці префекти підходять для Європи, то й нам підійдуть, мабуть.
Григорій Тесляр, монтажник:
- Не вірю і ні в цю ідею, ні владі взагалі. Нехай вводять префектів, а потім нехай доведуть, що вони щось роблять. Тоді побачимо!
Ярослав Босий, студент:
- Це схоже на польську систему, і там люди не жаліються. Префекти повинні захищати простий народ від беззаконня чиновників.
Яна Рокіцька, в декретній відпустці:
- Мені не дуже зрозуміло навіщо це робиться. Але зараз все міняють, інколи здається, лише аби міняти.
 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

238

Протягом трьох годин 16 липня оперативники карного розшуку Головного управління Нацполіції Вінниччини та працівники Вінницького ...

177

У Вінницькій області на виборчому окрузі №17 (центр – місто Ладижин) заявили про напад кандидат у народні депутати України та волонтер ...

172

У Жданівській об’єднаній територіальні громаді, що у Хмільницькому районі відкрили нову сучасну амбулаторію загальної практики ...

159

Вінниця підтвердила рейтинг інвестиційної привабливості на рівні «invA+». Це дані рейтингового агентства IBI-Rating. Про це сьогодні, 17 липня, ...

157

У зв'язку з реконструкцією трамвайної колії по вул.Соборній та враховуючи проведення робіт на Замостянській, до 29 липня буде повністю ...