Віталій Сич: "В Америці жартують, що "секс - краще, ніж усе інше, а усе інше - краще, ніж політика". В Україні це недоречно, політика - це наш "секс"

Віталій Сич: "В Америці жартують, що "секс - краще, ніж усе інше, а усе інше - краще, ніж політика". В Україні це недоречно, політика - це наш "секс"

  Віталій Сич - у минулому головний редактор всеукраїнського журналу "Кореспондент", а нині - суспільно-політичного тижневика "Новое время". Закінчивши Вінницький педагогічний університет за спеціальністю "викладач англійської і німецької мов", Віталій вирішив піти працювати у сферу журналістики. Каже -
не прогадав. Сьогодні він - уже сам є наставником для молодих журналістів.
Про те, як працює головний редактор, яких принципів дотримується і чому тема політики і політиків, так би мовити, у пріоритеті - у розмові із Віталієм Сичем.


- Віталію, ви за освітою викладач англійської і німецької мов. Як потрапили у журналістику?


- Я прийшов у журналістику у 1997 році. Потрапив випадково, шукав роботу і вдалося влаштуватися у "Kyiv Post" (перша англомовна газета в Україні, заснована у 1995 році американським інвестором. - Авт.). Там я займався графіками і таблицями, робив їх рік. А потім вже став журналістом: спочатку у розділі "Бізнес", потім - у політичному. Це була гарна школа журналістики: було багато американських і британських журналістів. Я спостерігав за їх роботою. Згодом я став редактором розділу "Політика", потім - "Бізнес".


- А як врешті потрапили до "Кореспондента"?


- У 2003 році власник холдингу "KP Media" запропонував мені очолити "Кореспондент".


- Не шкодували, що довелося покинути таке авторитетне видання, як "Kyiv Post"?


- "Kyiv Post" був флагманом української незалежної журналістики і я, звісно, не хотів переходити. Тим паче, тоді "Кореспонденту" був усього рік, він не був успішним. Окрім того, я навіть не вмів друкувати російською, тільки - англійською. Але я погодився, і тепер радий, що зробив це. Буквально за два роки нам вдалося зробити "Кореспондент" популярним і шанованим виданням.


- І як цього вдалося досягти?


- Це було дуже важко, адже це був новий продукт для ринку. Рекламодавці і читачі висловлювали скепсис, вони не розуміли, що це за видання і кому воно потрібне. Але це видання за тематикою було для всіх. Ми просто перенесли всі класичні американські стандарти журналістики у "Кореспондент" - і доволі швидко він став успішним.


- Ви віддали "Кореспонденту" понад 10 років життя. Чому пішли із видання?


- У 2013 році журнал продали Сергію Купченку - людині, близькій до Януковича. Його ще називали "гаманцем сім'ї". Як тільки видання перекупили, я пішов із "Кореспондента", пішла і значна частина команди. Після цього я 3-4 місяці вів перемови із потенційними інвесторами. Зрештою, ми запустили журнал "Новое время". Основою його стали колишні журналісти "Кореспондента".


- Хто став інвестором?


- Може бути три джерела фінансування: комерційні, гранти, політики. Я завжди працював із першими, із останніми рекомендую нікому не працювати взагалі. Мені довелося провести близько 30 співбесід, щоб знайти інвестора. Врешті ним став чеський бізнесмен Томаш Фіала.


- Чи є якісь правила, яких мають дотримуватися журналісти, щоб працювати у вас?


- Після того, як я 15 років пропрацював із американськими і британськими журналістами, у мене склалася власна система цінностей. Я зрозумів, що мені буде важко працювати із людьми, які не розділяють її хоча б у якійсь мірі. Окрім того, система цінностей важливіша у журналі, ніж у новинних сайтах і газетах. Як кажуть американські редактори, "газета показує світ таким, який він є, а журнали показують його таким, яким його бачать вони". Я не хочу сказати, що коли ми беремо людину, то питаємо її, яких поглядів вона дотримується: лівих чи правих, як ставиться до гей-параду у Берліні або до афроамериканців. Але, скоріш за все, якщо ви любите Сталіна-комуніста або вважаєте, що Північна Корея - це еталон державного устрою, нам буде важко працювати разом.


- Дехто каже, що у "Кореспонденті" не було "джинси". А у "Новом времени"?


- На "джинсі" можна заробити тисячі доларів або десятки, але не можна заробити мільйони. Мільйони можна заробити лише на репутації, рейтингу і довірі читачів. А ми хочемо заробити мільйони, а не тисячі.


- У вашому виданні часто можна зустріти думки представників різних політичних партій. Чи симпатизуєте ви комусь у більшій мірі?


- Ми налаштовані критично по відношенню до будь-якого уряду: чи то він помаранчевий, чи блакитний, чи рожевий. Ми не підтримуємо жодних партій, жодних особистостей. Ми підтримуємо ідею. А наша ідея - це особисті економічні свободи.


- Які теми сьогодні у пріоритеті?


- Це політика. В Америці жартують, що "секс - краще, ніж усе інше, а усе інше краще, ніж політика". Але в Україні це не доречно. Політика - це наш "секс". Про неї читають багато і цілодобово. Це головна тематика видання і сайту.


- У вас є рубрика "Думки", де висловлюються багато відомих людей. Чи є певні ідеологічні рамки, за якими вже не можна бути опублікованим у цій рубриці?


- Я особисто вирішив не ставити більше Тігіпка. У цілому, він був пристойним політиком, але коли люди "профукали" країну, розікрали її… Його команда підтримувала Януковича до останнього, і ці люди через два місяці приходять і починають критикувати все, що відбувається, хоча самі ж призвели до такого стану. Це якесь знущання. Ця людина просто незмістовна, на мій погляд. Якщо ми будемо ставити когось на кшталт Шарія (Блогер. Позиціонує себе "борцем із українською пропагандою". - Авт.), то будемо просто розглядати більше скарг від наших читачів, ніж щось отримувати. Але якщо людина може сказати щось справді змістовне - то, будь ласка. Навіть, якщо це регіонал, але він розбирається у якійсь темі, це потрібно ставити.


- Тобто, якщо, наприклад, Михайло Добкін напише якийсь текст, ви його поставите?


- Боюся, що ні. Я просто не вірю, що Добкін може написати крутий текст (сміється. - Авт.).


- Як ви робите складні теми привабливими для читача?


- Теми на кшталт війни у Сирії не дуже хвилюють українців. Плюс ми не відчуваємо себе частиною глобальної спільноти, не відчуваємо, що це якось вплине на наше життя. Якщо, наприклад, будете із кимось спілкуватися у США, то там усіх хвилюватимуть такі питання, бо вони - глобальний гравець. Але, зрештою, ми пишемо про усе. Так, намагаємося спростити тексти. Розумієте, круто сказати комусь, що ми пишемо розумні тексти, але ж треба ще заробляти на чомусь.


- В одному із випусків "Нового времени" на обкладинці зображений майже зовсім голий Олег Тягнибок … Наскільки, на ваш погляд, це етично?


- Так, обкладинка справді була провокаційна, на грані. Але я вважаю, це етично. Польський журнал зробив обкладинку, на якій були зображені брати Качинські й Ангела Меркель із оголеними грудьми… Ось це дійсно ризик. А із Тягнибоком - нормально. У нас у редакції уже усі знають, чию роль грають. На одній із обкладинок, наприклад, я грав роль Путіна.


- Чому ви не зробили журнал україномовним?


- Ми зробили це для сайту. У журналі усі мої спроби підняти питання про україномовний контент зводилися нанівець директором і комерційним відділом. По-перше, для типографії - це два різні тиражі, бо інша мова - інша машина. По-друге, аудиторія, яка цікава рекламодавцю, перебуває у містах-мільйонниках, які здебільшого російськомовні. Але я вважаю, що зараз ситуація змінилася, і попит на україномовний контент набагато більший. Тому зараз намагаюся піднімати це питання. Буде україномовна версія журналу, але у електронному форматі.


- Яка із цінностей, про які ви говорили, постійно з'являється у номерах журналу?


- Немає об'єктивних підстав, які б заважали Україні бути такою ж вільною і розвиненою, як Польща або Чехія. Ми не хочемо шукати причини того, чому Україна не може стати такою ж, як ці країни. Ми хочемо знайти шляхи, як цього досягти.

 


Ганна БЕЛОВОЛЬЧЕНКОКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

604

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

458

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

240

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

234

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

223

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...