Перевір чиновника на чесність

Перевір чиновника на чесність

  Відтепер вінничани можуть дізнатись, якими будинками, землею і машинами володіють політики. Від 6 жовтня у Держреєстрі прав на нерухоме майно можна шукати інформацію за прізвищем людини. Антикорупціонери сповнені оптимізму і вважають це дієвим інструментом проти приховування незаконних прибутків.
Відкриття реєстрів і пошук нерухомості за прізвищем фізичної особи - це хоч і звучить формально, утім, має дуже чітку практичну цінність для боротьби із корупцією, переконані експерти. Фактично, тепер можна мати інформацію, яка автівка чи земельна ділянка зареєстрована на політика, його дружину і найближче оточення. А потім порівняти із задекларованим майном.
Для цього потрібно попередньо зареєструватись на сайті Міністерства юстиції. Сплативши за потрібну послугу близько 20 гривень, на сайті у "Кабінеті електронних сервісів" стане доступним пошук за різними параметрами. На заваді, втім, може стати також те, що ресурс для деяких функцій просить прикріпити електронний цифровий підпис користувача для авторизації.
Утім, якщо всі пункти поки що заплутаної реєстрації пройти успішно - відкриється пошук за адресою, реєстраційними номерами об'єкта нерухомості, кадастровим номером земельної ділянки, а також ідентифікаційними даними фізичної або юридичної особи.
Від 1 жовтня державні органи не мають права вимагати від клієнтів паперові довідки із інформацією, яку можна знайти у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців. Таким чином профільних чиновників намагаються перевести на електронне самоврядування, адже вся інформація їм також доступна онлайн.
Відкритий майновий реєстр - це дуже потужний інструмент для тих, хто вміє його використовувати, вважає виконавчий директор міжнародної антикорупційної неурядової організації Transparency Іnternational Україна Олексій Хмара. Наприклад, донедавна антикорупціонеру, аби перевірити чесність посадовця, доводилось докладати значних зусиль, каже експерт. Спершу слід було знати ім'я посадовця, дослідити оточення, вивчити офіційну декларацію і запитати напряму про офіційні статки.
Це були "пошуки на межі фолу", говорить антикорупціонер. Тепер достатньо знати імена - у реєстрі буде записана уся офіційна вартість нерухомості, площа. Окрім того, із такою інформацією важче сперечатись - записане в офіційному реєстрі вже не можна назвати журналістським припущенням.
Корисними відкриті реєстри є не лише для профільних активістів, які "полюють на корупцію", а й пересічному українцю, додає Хмара. Якщо ви бачите, що у недозволеному місці у центрі міста припарковано машину - запишіть її номер і перевірте у базі. Це може стати "локальним" інструментом наведення ладу у власному дворі.
 

коментарі

Міністр юстиції України Павло Петренко:
- Громадяни зможуть взнати, яка у держслужбовців є нерухомість. Це хороший антикорупційний контроль. Водночас - це ознака прозорості і відкритості нинішньої влади і того, що ми не боїмося спілкуватися із громадянським суспільством.
Голова Комітету Верховної Ради із питань запобігання і протидії корупції Єгор Соболєв:
- Заради цього закону я, зокрема, йшов у Раду. Це найпотужніший крок для включення всього суспільства у викриття корупціонерів. Кожен зможе подивитися, що є у Шокіна, у дружини Шокіна, у дітей Шокіна, в онуків Шокіна, у водія Шокіна - вся власність буде відома. Така прозорість є в європейських країнах, які перемогли корупцію. Наприклад, у Швейцарії і Фінляндії.

Секретар Комітету із питань запобігання і протидії корупції Дмитро Добродомов:
- Тепер справа за Антикорупційною агенцією, департамент якої аналізуватиме декларації держслужбовців і визначатимуть легітимність придбання того чи іншого майна не лише самого "піддослідного", але і його родичів, на яких вони так полюбляють усе переписувати. Чекаємо на перші кримінальні справи і конфіскації нечесно нажитих маєтків і іномарок.

 

"Місто" запитало у вінничан: "Чи цікаво вам буде дізнатись із відкритих джерел про статки чиновників? Чи користуватиметесь реєстрами?"
Сергій Совенко, водій:
- Ми ніколи не дізнаємся правди. Якщо нам щось і відкриють, то ще більше приховають. Недарма вони так довго готували ті реєстри.
Ірина Рівненька, домогосподарка:
- Якщо вся ця інформація буде по-справжньому відкрита, це добре. Але особисто я нічого там, мабуть, не шукатиму. Немає часу.
Володимир Тетерук, тимчасово не працює:
- Для журналістів це може, й цікаво, для звичайних людей - не дуже. Хто у тому реєстрі розбереться, а як і розбереться, що із тим робити?
Володимир Бортников, огранувальник:
- Мені здається, що це черговий передвиборчий піар. Щось зробили - чи корисне, чи погане, ніхто не знає - аби було про що у телевізорі балакати.
Таїса Каспрук, психолог:
- Думаю, такі відкриті реєстри - це ознака демократії. Багатьох це змусить замислитись про свої вчинки і про відповідальність перед країною.
 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

522

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

389

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

199

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

196

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

186

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...