Як визначатимуться переможці на виборах

  Головна інтрига на цих виборах розгорнеться у територіальних виборчих комісіях (ТВК). Саме у ТВК вираховуватимуть виборчу квоту, подолання якої і зробить кандидата депутатом.
Цього року вперше в Україні депутатів обласних, районних і міських рад обиратимуть за пропорційною системою з відкритими списками. Депутати сільських і селищних рад обиратимуться за знайомою нам мажоритарною системою. І якщо з мажоритаркою все зрозуміло (дозволено самовисування і для перемоги треба просто набрати більше голосів, ніж конкурент. - Авт.), то хто стане депутатом у багатомандатному окрузі при ускладненій пропорційній системі та ще й з підвищеним 5-відсотковим прохідним бар'єром, може бути невідомим до останнього моменту.
Хто і як рахуватиме голоси, а також як визначатимуться переможці на цих виборах - розповів голова Вінницького обласного осередку Комітету виборців України Владислав Телень. Тренінг проводився у рамках проекту "Вінницький вибір - 2015", підтриманий DVV International.
На цих виборах до міської ради Вінницю буде поділено на 54 округи, Вінницька область по виборах до облради - на 84. Сама по собі пропорційна система виборів передбачає, що самовисуванців бути не може, кандидидати балотуються від партії (самовисування дозволено тільки на рівні сіл, селищ і маленьких містечок, де вибори відбудуться за мажоритарною системою. - Авт.). Тож особливістю виборів-2015 є те, що виборці голосуватимуть одночасно і за партію і за кандидата.
У підрахунку голосів роль дільничних виборчих комісій зведена до рівня статиста.
- Ніяких переможців дільнична комісія не визначає. Їх завдання - порахувати бюлетені і визначити, хто з кандидатів яку кількість голосів набрав, - розповідає Владислав Телень на прикладі Вінниці про функції виборчих комісій. - Документацію завозять у територіальну виборчу комісію. І ТВК, коли отримали документацію з усіх виборчих дільниць, у масштабах усього міста визначає, які ж партії подолали 5-відсотковий бар'єр. Ті партії, які не набрали 5% голосів, у розподілі мандатів участі не беруть. Вони просто зсуваються убік.
Далі ТВК визначає виборчу квоту. Якщо Центральна виборча комісія розробить спеціальну програму, це полегшить роботу членів тервиборчкомів, якщо ні - рахуватимуть вручну.
- Голоси, віддані за політичні партії, що подолали 5-відсотковий бар'єр, сумуються. Далі ця кількість голосів ділиться на кількість округів, наприклад, у Вінниці їх 54. Таким чином і визначається виборча квота. І в розподілі мандатів беруть участь тільки ті кандидати, які набрали більше, ніж виборча квота, - пояснює Владислав Телень. - Допустимо, виборча квота - 2000 голосів. Тож усі кандидати від політичних партій, які мають понад 2000 голосів стають депутатами місцевої ради.
Уже після цього перебудовуються самі списки кандидатів у депутати. Якщо у початковому варіанті вони сформовані за алфавітом, то після визначення виборчої квоти прізвища розташовуються від більшого набраного результату до меншого.
При такій системі, зауважує Владислав Телень, наперед спрогнозувати результат чи провести швидкі підрахунки за інформацією з ДВК - просто неможливо.
Цілком може статися так, що якийсь кандидат набрав на своїй дільниці ледь не 50-70% голосів виборців, а партія, від якої він пішов на вибори, у межах території 5-відсотковий бар'єр… не подолала.
- І виходить так: ти чемпіон! Але ти не депутат, - каже Владислав Телень.
Ризики існують і для кандидатів, які балотуються на округах, де невелика кількість виборців. Адже прорахувати наперед виборчу квоту неможливо, а ЦВК відмовила від запровадження так званого коефіцієнту вирівнювання. Тож може статися так, що навіть "вигравши" вибори на дільниці, кандидат не зможе подолати виборчу квоту, а значить  - не проходить далі.
Нічого складного у вирахуванні виборчої квоти і новій системі розподілу депутатських мандатів Владислав Телень не вбачає. Утім, за його словами, така система визначення переможців може дещо затягнути оголошення результатів виборів.
- Вибори відбудуться у неділю, 25 жовтня. ТВК може підбивати результати до вівторка-середи, - прогнозує представник КВУ.
 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

545

Міністр регіонального розвитку та ЖКГ Геннадій Зубко представив моделі Вінницької, Житомирської, Дніпропетровської та Волинської ...

460

В Чернівецькій ДПІ Могилів-Подільського управління ДФС у Вінницькій області відбулось урочисте відкриття чергового Центру ...

412

Микола Леонідович Спектор, президент ТРК «Еверест»   Інтерв'ю з президентом ТРК «Еверест» Миколою Леонідовичем Спектором вже стали ...

401

З 20 по 30 серпня у Вінниці відбудеться Мистецька резиденція «Над Богом». Формат проекту передбачає синтез творчої резиденції та ...

376

Протягом січня-липня 2019 року до Вінницької обласної служби зайнятості звернулися за сприянням у пошуку працівників 5774 роботодавці, які ...