Із Німеччини з любов'ю

Із Німеччини з любов'ю

  Про те, що 22-річна студентка Дар'я Березова взялась допомагати вінницькому дитячому будинку "Гніздечко", дізналась від знайомих. Дорослих людей по-хорошому вразив вибір і вчинок юної вінничанки, адже таке шефство - її власна ініціатива, причому не разова. Гроші на благодійну допомогу Даша збирає у Німеччині, де зараз навчається. Чергову партію допомоги дівчина завезла у "Гніздечко" у серпні, під час своїх літніх канікул. Вона визначила групу у дитбудинку і уже спланувала, що робитиме далі.
"Я просто хочу це робити"
Даша навчається у Мюнхенському університеті Людвіга Максиміліана, куди вступила після закінчення університету Шевченка. Там же, у Німеччині, збирає кошти, на які купує допомогу вихованцям вінницького "Гніздечка".
- Розказую людям, хто я, звідки я, чим займаюся, як намагаюсь підтримувати дітей, яка ситуація в Україні, - розповідає Дар'я. - Приємно, що багато небайдужих людей. Дехто каже: може тобі, крім одягу, ще щось треба? Ще щось треба! Там стільки усього треба...
Минулого разу дітям Даша привозила одяг - величезну сумку. Цього разу купила усе нове. Крім взуття і шкарпеток, придбала ще й новий миючий пилосос, побутову хімію, зубну пасту, мило, дитячий шампунь. А ще крейду для малювання, зошити, пластилін, папір і картон звичайний та кольоровий, бо ж на носі було 1 вересня.
- І солодощі, звичайно: сік, багато зефіру, - посміхається Даша. - Сьогодні було дуже кумедне запитання. Прийшли, вихователька написала списочок. А один хлопчик підходить і каже: і напишіть, щоб ще тортик принести...
Дівчина, посміхаючись, пояснює, що сама ще зовсім юна і поки у її планах немає власних дітей. Але допомагати таким дітям, як у "Гніздечку" - якась неймовірна внутрішня потреба.
- Коли мені допомагають люди, я завжди питаю: чому ви мені допомогли. А вони у відповідь: а чому ти іншим допомагаєш? Це неможливо пояснити. От просто я хочу це робити, - пояснює Дар'я. - Я розумію, що діти-сироти - це ті діти, які ні в чому не винні. Так вийшло, що у них немає батьків, немає тієї любові і спілкування, які їм потрібні перш за все.
Гроші Дар'я спеціально не передавала - свідомо сама придбала і пилосос, і взяття, і канцтовари. Каже: тепер упевнена, що речі до дітей дійшли (взуття навіть підписали. - Авт.), і ці речі - доброякісні.
"У період Майдану в мені щось переродилося"
Не просто людиною, а громадянином Даша відчула себе у період Майдану.
- У мене щось пробудилось у період Майдану. Коли я там простояла, я відчула, що був якийсь поштовх. Я якось сама перевтілилась, - розповідає Дар'я. - Відчула себе громадянином, особистістю, яка може щось робити. До того я була старанною студенткою, яка вчиться і більше її нічого не турбує. А потім цей час… мене оживив, перевтілив, щось зробив із моєю свідомістю.
Коли у листопаді 2013 року в Україні на протест проти непідписання угоди про Асоціацію вийшли студенти, Даша фактично за добу домчала до Києва. Тоді вона поїхала за кордон на кілька днів, аж тут отримала повідомлення від друзів: у нас тут таке діється!
- У мене був день народження. І я вже поверталася, зранку ще була в Берліні, під вечір - уже на кордоні із Польщею, а вночі пішла у Михайлівський собор волонтером, - пригадує ті події дівчина. - А Михайлівський собор стоїть на горі. Я спускаюся і бачу - стільки людей, стільки усього. Ого! Це не той Майдан, який я знала.
На Майдані Даша була волонтером - працювала на кухні. Спершу, недовго, у Будинку профспілок, потім біля стели Незалежності. З людьми, які тоді були поряд, підтримує стосунки і досі.
Українська допомога співвітчизникам
У Мюнхені, де вчиться вінничанка, є українська церква і організація "Українська домівка". Там наші співвітчизники збирають гроші для допомоги українським військовим, зокрема, купують реанімобілі.
- Я не знаю, скільки вони уже закупили і відправили на Схід України, мабуть, більше 10, - розповідає Дар'я. - Але ці реанімобілі коштують від 5 тис. євро. Хлопці, наші українці, - молодці. Коли почався Майдан, вони теж збирали гроші і відправляли у Київ. Зараз вони не просто купують реанімобіль, вони його ще й завантажують: форма для військових, медикаменти, дороге медичне обладнання, яке коштує тут понад 10 тис. євро. Є дуже багато небайдужих людей, і це мене радує.
Дар'я увійшла у Спілку українських студентів у Німеччині. Це організація - офіційна. І за словами Даші, учасники спілки щороку намагаються виграти 2-3 гранти - аби так, крім усього іншого, допомогти Батьківщині, бо грантові гроші спрямовують на реалізацію проектів в Україні. Зараз у планах українських студентів у Німеччині - розвиток велосипедної справи в Україні.
Однією зі спільних справ, які реалізовували також українці у Німеччині, була акція для підтримки Олександра Кольченка, Олега Сєнцова і Надії Савченко, які у Росії стали політичними в'язнями. Тоді, ще до оголошення вироку Олегу Сєнцову, біля посольства Росії у Німеччині українські активісти випустили у небо сотні жовтих і блакитних кульок. Невдовзі має бути ще одна акція на підтримку політв'язнів - уже більш масштабна.
"Німці так і кажуть: Крим в України украли"
За словами Дар'ї, у Німеччині відчувається, що ця держава підтримує Україну. Утім, останнім часом новин про наші події у німецьких ЗМІ стало набагато менше.
- Коли я тільки приїхала, то питання України було першим на шпальтах газет, на перших сторінках усіх дуже популярних масових газет. Пам'ятаю, приїжджаю, перша сторінка - обов'язково Майдан і події на Сході, - розповідає Дар'я. - А зараз, ось вже місяців чотири, якщо малесеньку статтю раз на місяць знайду… Можливо, надто довго це триває. Проте, по телебаченню новини про Україну показують часто.
Однак останні події у Росії - зокрема і знищення європейських продуктів - сколихнули Німеччину. Для німців такі дії просто незрозумілі. Досі не вкладається у голові демократичних європейців і те, що Росія анексувала Крим.
- Вони були шоковані цим. Вони так прямо і кажуть: Крим вкрали в України, - розповідає про тамтешні настрої Дар'я. - Є люди, які цим дуже переймаються. Це ж чужа територія, окрема держава, має свою культуру, свою історію, свою мову - і тут просто хтось посягає на цю територію і на все це. У них (німців. - Авт.) це в голові не вкладається. А вони ж ще не знають історію нашої країни. То коли починаєш їм розповідати, що було в часи СРСР, коли українське слово заборонялось, коли українська книжка заборонялась… "Та як же це так? Такого не можна робити!" - відповідають. Виявляється, що не тільки можна, й робилося.
Є у Німеччині і проросійсько налаштовані люди. Коли Дар'я розповідає про них, про їх "аргументи" і "джерела" інформації, ловлю себе на думці - що вони наче "під копірку" писані.
- А сперечатися з ними - намарне. Я намагалася це робити, щось пояснити. Ні, не розуміють, - каже Даша. - Я особисто їх не розумію. Як так можна: жити в Європі, не сприймати Європу, і не хотіти назад у Росію.
Цікаво, що тато Дар'ї - етнічний росіянин і весь час спілкувався російською. Зараз із донькою спілкується українською, та ще й такою гарною, що позаздрити можна.
У планах - заснувати громадську організацію
У задумах Даші - організувати відпочинок для своєї підшефної групи з "Гніздечка" у Карпатах, попереднє погодження у дитячому будинку вона вже отримала. Тож після повернення на навчання до Німеччини вінничанку чекає робота зі збору потрібної суми. А ще Даша каже про бажання заснувати громадську організацію, щоб мати більші можливості і для допомоги дітям-сиротам, і для втілення у життя благодійних проектів.
Революція Гідності у багатьох українців пробудила почуття, які лягають в основу і формують поняття "громадянин". Але шлях, яким стверджується і розвивається громадянське суспільство, кожен обирає для себе сам. Вінничанка Дар'я Березова обрала шлях творення. Можливо, важкий і невдячний, можливо, такий, який не дає швидких результатів. І незважаючи на оптимізм та заряд енергії, який є у цієї 22-річної дівчини, віриш - у неї все вийде, і у нас все буде добре.
 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1336

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

465

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

311

Експертна група конкурсу "Бюджет громадських ініціатив Вінницької міської ОТГ" 15 серпня визнaчила 36 проєктів, зa які містяни зможуть ...

292

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

275

  ...