Росія множить в'язнів сумління

Росія множить в'язнів сумління


  Північно-Кавказький окружний військовий суд визнав українського режисера Олега Сенцова винним у підготовці терактів у Криму і засудив до 20 років у колонії суворого режиму. За статтею про "створення терористичного співтовариства" він засуджений до 15 років позбавлення свободи за "участь у двох терактах" - до десяти і 11 років. За "приготування до вчинення вибуху" - сім років, за "незаконне зберігання зброї та боєприпасів" - п'ять років. Разом шляхом складання термінів Олег Сенцов отримав 20 років позбавлення волі. Свою провину він не визнав, а порушену стосовно нього справу назвав "політичною та сфальсифікованою".
Другий фігурант справи, Олександр Кольченко, засуджений до десяти років позбавлення волі.
У ході суду ключовий свідок звинувачення - Геннадій Афанасьєв, раніше засуджений за підготовку терактів у Криму, - відмовився від свідчень, даних під час слідства, заявивши, що давав їх під тиском.
Після оголошення вироку Олег Сенцов і Олександр Кольченко проспівали у залі суду Гімн України.
Вирок російського суду викликав бурю обурення у різних правозахисних організаціях світу, а експерти у один голос твердять - рішення політичне.
"Величезні тюремні терміни до двадцяти років, винесені сьогодні двом українським активістам російським військовим судом, стали результатом несправедливого судового розгляду, за час якого проявилися достовірні підтвердження застосування тортур", - заявила Amnesty International.
Правозахисники зазначають, що цей процес був влаштований, аби подати сиграл.
- Він був використаний у російській пропагандистській війні проти України і схожий на показові процеси над дисидентами сталінської епохи, - заявив прес-секретар Amnesty International Україна Богдан Овчарук.

ДОВІДКА "Міста"
Олег Сенцов - український режисер. Народився 13 липня 1976 року у Сімферополі. Із 1993 року по 1998 рік навчався у Київському державному економічному університеті.
У 2011 році зняв свій перший фільм "Гамер", сюжет якого оповідає про геймера, який займає друге місце на чемпіонаті світу. У липні 2013 року року Сенцов розпочав зйомки нового фільму "Носоріг" про дітей 1990-х років.
Олег Сенцов був активістом Автомайдану. Під час кримської кризи підтримував рух за єдину Україну, купував і розвозив продукти і предмети першої необхідності українським військовим частинам у Криму, які були заблоковані. 11 травня 2014 року Сенцов вийшов на акцію протесту у Сімферополі, пізніше у цей день він був затриманий Федеральною службою безпеки Російської Федерації за підозрою у тероризмі. Через деякий час Сенцова перевезли до Москви, у слідчий ізолятор у Лефортово.
Сенцова і його соратників ФСБ звинуватило у тому, що вони є членами "Правого сектора". Втім, у самому русі цю інформацію спростували. За версією ФСБ, основною метою підозрюваних було вчинення диверсійно-терористичних актів у Сімферополі, Севастополі та Ялті.
 

коментарі

Режисер театру та кіно Володимир Мірзоєв:
- Це меседж для суспільства, насамперед для інтелектуального співтовариства. Їм кажуть, щоб сиділи тихо, щоб ходили по струнці, по-іншому бути не повинно, інакше ви всі ризикуєте, будь-кого можна висмикнути, будь-кого можна посадити на неймовірний термін за сфабрикованими, надуманими, висмоктаніими із пальця звинуваченнями.
Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман:
- Вирок нашим землякам Олегу Сенцову та Олександру Кольченку - це вирок здоровому глузду. Очевидно, що рішення російського суду є політично вмотивованим. Справа, за якою судять наших громадян, не витримує жодної критики, про що неодноразово зауважували міжнародні правозахисні організації. Її головна мета - залякати українських активістів у Криму і змусити їх припинити свою діяльність.
Постійний представник України при ООН Юрій Сергеєв:
- Наш протест проти незаконного та маразматичного вироку Сенцову та Кольченку буде донесений до керівництва ООН та правозахисних організацій. Це не кінець. Їхні прізвища будуть звучати. Жоден політв'язень України у Росії не зник із радарів ООН і правозахисних організацій світу.

 

"Місто" запитало у вінничан: "Яка відповідь має бути України на засудження у Росії наших громадян"
Олексій, експедитор
- Важко сказати. Я сам громадянин Росії, тут живу уже 16 років. Але їх не підтримую абсолютно. Точно можу сказати, що не треба затримувати когось у відповідь, так тільки гірше буде.
Костянтин Іларіонович, пенсіонер:
- Коли у Донбасі затримали двох офіцерів російської армії, що із ними зробили? Вилікували і відпустили. А тепер треба побільше взяти їхніх людей і на Соловки одразу на 20 років.
Галина, прихожанка церкви:
- Просто треба усім більше молитися. Молитися і сподіватися на світову спільноту. Самі ми нічого не вдіємо.
Валентина, учителька:
- Не знаю. Повинні щось робити, але що саме, не знаю.
Василь, громадський активіст:
- Агресією ніколи нічого не робиться. Треба знаходити звичайну людську мову. Треба із усіма зацікавленими сторонами сісти за стіл переговорів. Але, я думаю, певні держави не дадуть цього зробити.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

574

Частина мешканців села Довжок Погребищенського району звинувачують місцевого фермера у невиплаті коштів і недобросовісному ставленню...

486

9 жовтня АТ “Вінницяобленерго” припинено енергоживлення об’єктів водопостачання  Вінниці за наявні борги попередніх періодів. Про це...

401

10 жовтня о 12-й годині на Європейській площі Вінниці відбудеться еко-подія з висадки платанів та закладення “капсули часу” з ...

396

9 жовтня енергетики припинили подачу електроенергії на водопровідно-насосні станції Вінниці, які подають воду на місто. Як повідомляє ...

382

 Але енергетики досі погрожують відключенням На сесії Вінницької міськради 4 жовтня депутати проголосували за зміни до бюджету, які ...