Депутати "Єврооптимісти" кажуть, що у Вінниці є чому повчитися

Депутати "Єврооптимісти" кажуть, що у Вінниці є чому повчитися

  Минулого вівторка, 25 серпня, до Вінниці приїздили 15 народних депутатів міжфракційного об'єднання "Єврооптимісти". Це переважно молоді нардепи, які вперше обрані до Верховної Ради. До Вінниці "єврооптимістів" запросив екс-мер Вінниці, а тепер спікер парламенту Володимир Гройсман, аби показати, які у місті впроваджені реформи і як це працює.
- Система місцевого самоврядування є ключовою для європейської інтеграції України, для якості вирішення питань, для того, щоб змінити нашу країну. у нас є вибір: або ми залишаємося "постсовковою" країною, або ми для себе беремо пріоритет європейських стандартів, об'єднуємося, незалежно від політичних партій і вподобань, і починаємо створювати належну систему, - каже Володимир Гройсман. - На цій базі місцеве самоврядування, фінансова децентралізація, об'єднання територіальних громад, багато інших речей, які вже ухвалені парламентом, є надзвичайно важливими. У Вінниці ми робили певні зміни, певні реформи, і потім ці реформи давали результат. Зараз Вінниця, і команда, яка працює у Вінниці, це розвиває. А ми, парламентарі, маємо об'єднуватися на підтримку місцевого самоврядування, передавати більше повноважень на місця, забирати можливість центральної влади впливати на місцеві питання. Деякі кроки ми вже зробили у цьому напрямку.
Чи схвально колеги-депутати оцінять вінницький досвід, чи критично, це, за словами Володимира Гройсмана, буде їх власна оцінка.
- Але це дасть можливість нам бути ближчими до спільного бачення того, як можемо йти далі, - пояснює спікер.
У Вінниці "єврооптимісти" провели лише день. Але встигли побувати у Прозорих офісах, на модернізованій котельні по вулиці Баженова (цей проект реалізовувався за підтримки уряду Швейцарії. - Авт.), у Муніципальному діагностичному центрі на Київській і навіть на Стадницькому сміттєзвалищі. Вінницькі реформи на прикладі вже реалізованих проектів їм спільно презентували Володимир Гройсман та в. о. міського голови Сергій Моргунов.
Хтось із гостей, як от Сергій Ємець, одразу ділився враженнями, а комусь, як от Сергію Лещенку, побачене треба було усвідомити і скласти власну точку зору. Журналіст "Міста" звернувся до нардепів за коментарями. За язик, як мовиться, не тягнули, просто дали можливість висловитися. Хтось скаже: ну кого ще може здивувати той же Прозорий офіс… А можливо, ми просто уже звикли?
 

Коментарі

 

Світлана Заліщук - "Блок Петра Порошенка"

- Візит до Вінниці був для нас відкриттям того, що чимало із тих європейських практик, які ми зараз намагаємося запровадити на національному рівні у парламенті через законодавство, тут вдалося уже зробити. Варто відзначити відкритість і доступність влади на рівні Прозорих офісів. Це й певні антикорупційні практики, тому що власне такий підхід до видачі дозвільної документації унеможливлюють фактично корупцію і запроваджують контроль якості із надання цих послуг. Окрім того, люди ще й можуть оцінити роботу чиновника шляхом натискання кнопки, які стоять на столах. Я уже 16 років живу у Києві і мені дуже б хотілося, щоб у нас громадський транспорт був таким, як він є у Вінниці. Я була вражена, що у вашому громадському транспорті є вай-фай, це дуже зручно для людей. Цікавою для мене виявилася практика полігону а для сміття - порівняно із київськими смітниками, де все виглядає як екологічна катастрофа. Сьогодні, у світлі усіх подій у країні, внесення змін до Конституції і реформи децентралізації, можна чому багато повчитися у місцевої громади Вінниці.

 

Олексій Рябчин - "Батьківщина"

- Це місто для себе я відкрив лише у цьому році. Коли люди, які робили такі реформи у Вінниці, показують і розповідають, із якими проблемами і перешкодами вони зіштовхувалися, то це дуже цікавий досвід для нас - молодих депутатів. Сподобалася міжнародна взаємодія із різними партнерами, грантами, фондами із підключенням міжнародного бізнесу, наприклад, для реконструкції котельні. Мені як члену Паливно-енергетичного комітету, людині, яка займається енергоефективністю, це було цікаво. Окрім того, я є доцентом кафедри "Міжнародної економіки" Донецького національного університету, який зараз переїхав до Вінниці, тому я подякував вінницькій владі за підтримку університету, за гостинність і допомогу у розв’язанні проблем.

 

Андрій Шевченко - Народний депутат минулих скликань, а зараз директор Програми USAID "РАДА"

- Скажу одразу, що вражає Прозорий офіс. Мені здається, що це дуже цінний досвід. У принципі, вся країна жила у тих самих законах, але тут приклад, коли влада, користуючись тими самими неідеальними законами, змогла зробити набагато більше. Є такий американський вислів - "Пройти додатковий кілометр", мені здається, оце саме у Вінниці і сталося. Не знаю, чи можна за один день скласти думку, наскільки це у повній мірі працює, як це уявляється. Але перше враження колосальне. Я думаю, що це гарний приклад того, коли кажуть, що вся влада однакова, всі чиновники однакові, всі мери однакові, всі політики однакові. Як бачимо, це не так. Тому що були і є міські голови, які зробили дуже багато. А були ті, які окрім заробітку і корупції, нічого не зробили.

 

Вікторія Пташник - "Самопоміч"

- Мене дуже вразило, як у Вінниці надаються адміністративні послуги - прозоро, за склом. А всі процедури візування, які є бюрократичні за своєю сутністю, - відбуваються у електронній формі. Вразили дитячі кімнати у Прозорих офісах - мне здається, що це настільки зроблено для людей, коли ти приходиш із маленькою дитиною, і є така кімната. Побачила фото нових трамваїв - я не знала, що Вінниця самостійно розробляє трамваї власного виробництва, модернізуючи їх. Мені здається, що це дуже круто.

Сергій Євтушок -"Батьківщина"

- Місто дуже сподобалось. Виділити якусь окрему галузь не зміг. Хочу відзначити високий рівень командної роботи. Таку системну роботу потрібно запроваджувати в усій державі. Працювати ще є над чим - вважаю, що наступними кроками варто зробити покращення тротуарів, фасадів, додати декоративне освітлення. Тоді Вінниця остаточно змінить вигляд минулої радянської епохи і стане повноцінним європейським містом.

 

Леонід Ємець - "Народний фронт"

- Як депутат, обраний по Печерському і Солом'янському районах міста Києва, хочу сказати, що кияни вам заздрять. Тому що така система "відкритого вікна", яка працює у вас, у столиці перебуває в області фантазії наших мешканців, і ми мріємо про такі речі. Мріємо про 12-15 хвилин отримання довідки, у нас у найкращому варіанті це займає 3-4 години. Я ознайомився із вашою системою роботи органів місцевого самоврядування, самоорганізації населення. Теж вражений, тому що у вас громада самостійно визначає, де ремонтувати покрівлі чи дороги. У нас, у Києві, ці питання ласі, за які депутати міської ради тримаються зубами і ніколи не дали б на вирішення громадян, яким ці проблеми і треба розв’язувати. Те, що немає такого роду процесів у інших містах - це недопрацювання, і його треба вирішити. Ми будемо пробувати цей ваш досвід впровадити у якнайкоротший термін у наших містах.

 

Сергій Лещенко -"Блок Петра Порошенка"

- Гості Вінниці у більшості своїй постять фотографію місцевої пам'ятки - музикальних фонтанів Рошен. А я запощу ультрасучасну котельну, відкриту в одному із мікрорайонів за гроші швейцарських донорів. На тлі захаращеного Києва, Вінниця із її Прозорим офісом, швейцарськими трамваями, відремонтованими тролейбусами, рівними дорогами, сміттєпереробкою, відсутністю хаосу зовнішньої реклами і безумства МАФів виглядає містом майбутнього. Саме сюди, а не у Грузію, варто робити прес-тури. А ще краще - тренінги для працівників муніципальних служб.

 

Олександр Черненко - "Блок Петра Порошенка"

- Багато доводилося чути про так зване "вінницьке муніципальне чудо", багато про це читали. Але в усіх, хто не у темі у Києві, це зводилося, умовно кажучи, до вай-фаю у трамваях. Сьогодні ми побачили величезний пласт роботи. Це те, про що ми сьогодні говоримо і у питанні децентралізації із одного боку, і у питанні адмінреформи, у питанні доступності держави для громадянина. Це ті реформи, про які сьогодні дискутуємо у форматі круглих столів, пишемо законопроекти. Сьогодні ми дійсно побачили, як це працює на практиці. Це, звичайно, вражає, ніякі розмови не передадуть того, що ти бачив власними очима. І, безперечно, у нас з'явилося багато своїх ідей. Думаю, що ми їх будемо впроваджувати у життя і взагалі вводити у законодавство України.

 

Андрій Тетерук - "Народний фронт"

- Я не входжу у це депутатське об'єднання "Єврооптимісти". Але із задоволенням прийняв запрошення, бо це моє рідне місто, мені цікаво було подивитися, що змінилося за ці роки. Вінниця стала набагато кращою, і я побачив зсередини управління всіма службами міста, я бачу досить позитивні зміни. Модель роботи Муніципального діагностичного центру має бути прототипом того, яка повинна бути сучасна медицина в Україні взагалі. У тій реформі, яку сьогодні намагаємося впровадити, зустрічаємо шалений супротив фармакологічної мафії, яка намагається втримати існуючий порядок і не давати людям сучасного лікування і діагностики. Аби щось змінити, потрібно зрозуміти, як працює маленька модель, а вже потім інтегрувати її у масштабах України. Із керівником центру я ще буду зустрічатися, щоб дізнатися про принципи роботи цієї моделі, аби я сформував свою думку і прийняв рішення на підтримку цієї моделі у масштабах України - щоб поліпшити медичне обслуговування наших громадян. Дуже цікаво, як працює Прозорий офіс, я раніше звертався як мешканець Вінниці, а тепер побачив, як організовано роботу всередині, як це контролюється. Досить розумна ідея, яку потрібно вдосконалювати у масштабах України або хоча б у Києві, який потребує якісного управління. Столиця ж повинна бути все ж таки найкращою. А я бачу, що Вінниця має великі напрацювання й іншим містам ще тягнутися і тягнутися, щоб досягти цього рівня.

 


Інна МАРТОНІКОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

569

Частина мешканців села Довжок Погребищенського району звинувачують місцевого фермера у невиплаті коштів і недобросовісному ставленню...

484

9 жовтня АТ “Вінницяобленерго” припинено енергоживлення об’єктів водопостачання  Вінниці за наявні борги попередніх періодів. Про це...

399

10 жовтня о 12-й годині на Європейській площі Вінниці відбудеться еко-подія з висадки платанів та закладення “капсули часу” з ...

394

9 жовтня енергетики припинили подачу електроенергії на водопровідно-насосні станції Вінниці, які подають воду на місто. Як повідомляє ...

379

 Але енергетики досі погрожують відключенням На сесії Вінницької міськради 4 жовтня депутати проголосували за зміни до бюджету, які ...