Громадська люстрація: харківський досвід, чи може він бути корисний для Вінниччини

Громадська люстрація: харківський досвід, чи може він бути корисний для Вінниччини

  На "недоторканних" на Вінниччині серйозно і не замахувались. У нас була всього лише спроба провести люстрацію головних лікарів із обговоренням кандидатур можливих претендентів на ці посади на люстраційному комітеті. Але ця спроба, старт якій дав новий голова обласної ради Сергій Свитко, не просто заглохла, а вилилась у затяжні судові позови звільнених лікарів і навіть у гучний корупційний скандал. У вимаганні 100 тис. доларів у звільненого головлікаря дитячої обласної лікарні і екс-регіоналки Тетяни Антонець звинуватили активіста громадського антикорупційного комітету і керівника облорганізації "Батьківщина молода" Вадима Кудіярова. УМВС розпочало кримінальне провадження, за версією слідства, активіст вимагав гроші за допомогу у тому, аби головлікар зберегла за собою посаду. Згодом у справі з'явився ще один фігурант - суддя міського суду, який слухав справу по звільненню Антонець.
Тим часом декілька харківських суддів, яких Верховна Рада мала призначити на посади безстроково, такого призначення не отримали. Як виявилось, плани слугам Феміди зіпсувала Харківська громадська люстраційна палата. Серед причин, чому на Вінниччині спроба люстрації головних лікарів, м'яко кажучи, накрилась мідним тазом, називалось, як основне, те, що ініціатори очищення не підкріпилися юридичним підґрунтям. Що, у принципі, і спровокувало судові позови. Тож подумалось, що для наших вінницьких активістів і місцевих висуванців Майдану чужий, але успішний досвід громадської люстрації, може стати не тільки пізнавальним, так би мовити, для підняття рівня поінформованості, а цілком корисним.
Із координатором Харківської громадської люстраційної палати (ХГЛП) Олександром Черковим познайомилась на Всеукраїнському форумі Реанімаційного Пакета Реформ. Олександр і розповів про їх досвід громадської люстрації. І хоча масштабами люстрованих посадовців ХГЛП похвалитися не може (за словами Олександра, вони люстрували 8-9 осіб), навіть одна перемога все ж окриляє. І це відчутно.
За словами Олександра, у ХГЛП об'єдналися близько 40 громадських організацій, а сама процедура люстрації чітко юридично виписана.
- Як загалом ваша люстраційна палата співіснує із Законом про очищення влади? - цікавлюсь трішки уїдливо, пам'ятаючи вінницький досвід.
- Ми, працюючи над своїми документами, погоджували їх із Законом про очищення влади, - пояснює Олександр Черков. - У нас є юрист, кандидат юридичних наук, який викладає у Харківській юридичній академії, і він брав участь у розробці Закону про очищення влади. У нас такі ж вимоги, як у законі. Є обмеження - на основі закону (про очищення влади. - Авт.). Прописано, хто має право проходити люстрацію: керівники, голови райвиконкомів, начальники будь-яких інстанцій (міліції, прокурори), мери, губернатори.
-Але у законі мерів немає, - уточнюю.
-Так, немає. Але якщо вони планують іти на мерів, можуть пройти люстрацію і отримати додаткові бали. Приходять і кажуть: мене підтримує громадськість. Це їм великий плюс.
Запрошення
на люстрацію
Сам процес люстрації має наступний вигляд. Не менше ніж за місяць чиновнику, який уже працює на посаді, або претенденту, якого мають призначити на певну посаду, від люстраційної палати надсилається лист на проходження люстрації. Стільки часу відводиться для того, аби людина підготувалась до "співбесіди", написала заяву на проходження люстраційної перевірки і подала декларацію, а учасники люстраційної палати, зі свого боку, могли зібрати свою інформацію про цю людину.
- Збирається  повністю уся інформація. Якщо щось було пов'язано із кримінальними справами - вивчається сама кримінальна справа: що там було, і яке винесено рішення. У нас є люди, які можуть допомогти із такою інформацією. При цьому інформація використовується юридично правильно, тому що це дуже важливо, - розповідає Олександр Черков і тут же уточнює. - Багато громадських організацій можуть неправильно трактувати інформацію. Для прикладу, людина замішана у корупції. Доказів немає, але десь щось написано. Якщо таку людину будуть звинувачувати - це юридично неправильно. Людина може навіть у суд подати на громадську люстраційну палату або люстраційну організацію, що вони порочать її честь і гідність.
У самому люстраційному журі - не менше 12 осіб. За потреби, зауважує Олександр, можуть запрошувати і спеціалістів у тій галузі, у якій працює посадовець або збирається працювати претендент. Перші питання ставить голова журі, потім - інші члени журі. Поставити свої питання можуть і представники громадськості, які теж мають право бути присутніми.
- Цих людей мають поважати у регіоні, їх мають знати. Ці люди - спеціалісти у своїх напрямках, а вони різні: починаючи від "поети-художники", закінчуючи головою фундації адвокатів Харківської області, голови громадських організацій, - розповідає про люстраційне журі Олександр Черков. - Ми усі разом погоджуємо: так, ця людина достойна того, щоб бути у журі, ставити питання і робити висновки по тому чи іншому претенденту.
Координатор ХГЛП визнає, що чиновник чи посадовець може проігнорувати їхнє запрошення і відмовитись від громадської люстрації. Тоді люстраційна палата робить висновок - чиновник закритий від суспільства.
"Із суддями
у нас вийшло"
Листи на проходження люстрації від Харківської громадської люстраційної палати отримали і 11 харківських суддів, які у числі 400 подали документи у Верховну Раду на "пожиттєве", як кажуть у народі, призначення. Це судді Адміністративного суду, Господарського суду, районних судів Харкова і Харківської області, уточнює Олександр Черков. На люстраційну перевірку пришли двоє із одинадцяти. І ще один суддя - який сам захотів пройти люстрацію.
- Ці двоє суддів, які прийшли… їм там і погрожували із комітету правосуддя, і що тільки не було, - розповідає Олександр Черков. - Прийшли судді, які реально нормальні, порядні, чесні. Може, щось у них десь і було… Але вони адекватно оцінили ситуацію, прийшли і вирішили відкритись перед суспільством.
За словами Олександра Черкова, його колег по люстраційній палаті зокрема цікавило, чи виносили ці судді рішення проти Майдану, а також відповідність їх доходів і витрат. Поряд із цим, були направлені запити у Вищу кваліфікаційну комісію суддів - чи були скарги на цих суддів. Свої висновки по усіх 11 суддях, у тому числі і тих, хто не прийшов на люстрацію, ХГЛП передала народним депутатам від Харківщини.
- Народні депутати теж пояснюють свою ситуацію: за цих суддів, які "на пожиттєво" виносяться Верховною Радою, вони голосують блоками. Не за кожну людину окремо, а блоками. Кажуть: ми перш ніж за них голосувати, маємо знати, що це за суддя, як він працював, і яка думка громадськості про нього, - розповідає Олександр Черков. - Вони казали: нам потрібна інформація. Ми цю інформацію, відповідно, надали. Ці кандидати розглядались у комітеті Верховної Ради по правосуддю, вивчалась наша інформація. І шістьом суддям із цих 11 - відмовили, вони не будуть призначені суддями "пожиттєво". В основному, це судді Адміністративного суду.
Що такого харківські активісти накопали на служителів Феміди, крім того, що ті не захотіли проходити громадську люстрацію, Олександр не уточнює. Каже у загальних рисах:
- Щодо справ, які розглядали ці судді… У нас навіть є… ну, не схема намальована… Є деякі, які взагалі не мають бути суддями.
Водночас Олександр Черков визнає, що зробити висновок по тому чи іншому посадовцю - звісно, складно. Але ще складніше - цей висновок впровадити, аби він не залишився лише на папері. Та й багато посадовців попросту ігнорують листи із люстраційної палати.
- Із суддями, приміром, у нас вийшло. Із допомогою народних депутатів ми це питання, можна сказати, вирішили. Із посадовими особами, із чиновниками… От теж запит відправили начальнику у МВС у Харківській області на проходження люстрації. Але він хоче, щоб зами проходили, - пояснює координатор ХГЛП. - Ми знаємо спосіб, щоб наш висновок працював, - ми його (висновок. - Авт.)публікуємо у ЗМІ. І відправляємо в усі державні органи, які пов'язані із цією посадовою особою, із тією чи іншою людиною. До висновку додається якась загальна інформація і аргументується, чому журі винесло саме таке рішення.
Ідеолога
люстраційної палати… мобілізували
Тим часом, як з'ясувалось, у харківських журналістів є свої претензії і свої питання до місцевих активістів. Ну, не втрималась я і вирішила поцікавитися думкою харківських колег щодо діяльності їхньої люстраційної палати. Знову ж таки через вінницький досвід, а він багатий. Коментар харківського журналіста Павла Новіка трохи остудив моє захоплення.
- На момент створення у люстраційної палати було кілька завдань: проведення люстрації діючих чиновників, перевірка кандидатів на посаду, а також висунення кандидатів на керівні посади у державні органи. Фактично, єдиним прикладом подібної роботи стало висунення Михайла Гагаркіна на посаду керівника обласної фіскальної служби, - розповів Павло Новік. - Громадським активістам вдалося домогтися його призначення в.о.керівника, але у Києві кандидатуру не затвердили. Зараз він обіймає посаду першого заступника.
Утім, за словами журналіста, масового ефекту робота громадських працівників не отримала - найчастіше чиновники просто ігнорували люстраційні заяви громадських діячів.
- Відзначу один із останніх скандалів - громадська люстрація чинного губернатора Ігоря Райніна. Чиновник обіцяв пройти процедуру громадської люстрації, але за півроку так і не знайшов часу це зробити, - каже Павло Новік. - При цьому в області регулярно відбуваються призначення одіозних людей. Так, наприклад, департамент екології у Харківській ОДА очолив депутат Харківської міськради від ПР. Відразу після призначення у харківських громадських працівників були претензії до законності цієї дії, але люстраційна палата так і не відреагувала. Схожа ситуація була із призначенням директора департаменту ЖКГ, який відзначився корупційним скандалом у Одесі. Підкреслю, що негативно на роботі люстраційної палати позначилася мобілізація одного із ідеологів проекту - юриста Федора Веніславського. Останнім часом упор у роботі люстраційної палати зроблено на аналізі кандидатур суддів, які хочуть отримати затвердження на довічний статус. Однак ця робота суспільний резонанс не отримала.
І все ж, серед сильних сторін харківської люстраційної палати журналіст вказує на юридичний бік роботи:
- Відзначу, що ідея харківської люстраційної палати цікава тим, що у ній була велика кількість юристів, які законними способами могли блокувати призначення того чи іншого чиновника, який, на їхню думку, не пройшов би процедуру громадської люстрації.
Це все - досвід
Зізнаюсь, мабуть, було б дивно, якби у Вінниці, Харкові чи у будь-якому іншому місті такий складний процес як громадська люстрація пройшов би гладко, а чиновники, взявшись за руки, добровільно шикувались би на перевірку на чесність та професіоналізм. Щиро здивувалась би, якби не знайшлось розумників, які б спробували використати градус громадської напруги чи суспільний запит у своїх меркантильних інтересах. Менше всього хотілось, аби харків'яни сказали: мовляв, самі зробити нічого не можете, а нас тут критикуєте. Знаю, що напевне хтось і руки радісно потре: із таким майже науковим підходом у них теж ідеально не виходить, а нас тут повчають. Але насправді все це - досвід. Він не буває хорошим чи поганим. Він є або його немає. Питання - чи вистачить здорового глузду врахувати помилки і скористатися цим досвідом.
Для себе відзначила один спільний проблемний момент: відсутність комунікації із місцевими журналістами, нереагування на критику, а, подекуди, і зацикленість на своїй правоті активістів. І говорю це не тому, що я журналіст. А тому, що це шкодить справі, справді шкодить. Але це теж досвід. І залишиться він мертвим вантажем чи стане у нагоді - залежить винятково від нас.
 


Ірина ЖУККоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

339

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

209

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

147

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

145

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

137

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...