У лікарнях померли двоє дітей

У лікарнях померли двоє дітей

  Одразу два трагічні випадки, пов\'язані зі смертю дітей, сколихнули Вінницю із інтервалом у три дні. Спершу надійшло повідомлення про те, що районні медики не змогли врятувати п\'ятирічну дівчинку із Турбова, яка із необережності впала у воду. А згодом стало відомо про матір, яка звернулась до прокуратури через недовіру до вінницьких медиків, які лікували її сина, але хлопчик помер.
В обох випадках до справ підключились правоохоронні органи, аби з\'ясувати остаточні обставини, що призвели до смертей.
Навіть диво
не допомогло
Слідчим управлінням УМВС розслідуються обставини загибелі 5-річної мешканки селища Турбів, що у Липовецькому районі. Трагедія сталася 17 червня на місцевому ставку. Наскільки відомо, дівчинка відпочивала разом із батьками на березі водоймища і із необережності впала у воду.
- За попередніми даними слідства, батьки дівчинки викликали швидку допомогу, потерпілу доправили до місцевої лікарні. Однак лікарі, констатувавши смерть дитини, не надали їй належної медичної допомоги, - повідомили у Секторі зв\'язків із громадськістю УМВС області.
Дівчинку відправили до моргу. Але батьки дитини, не погодившись із вердиктом медиків, викликали таксі і повезли доньку до вінницької лікарні швидкої допомоги.
- Дитину доставили до нас 17 червня о 21.40. Мати занесла її до лікарні на руках, - каже головний лікар Вінницької міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Олександр Фомін. - Оскільки була констатована клінічна смерть, дитину помістили у протишокову палату та розпочали реанімаційні дії, які через сорок хвилин виявились ефективними.
На консультацію у лікарню викликали обласного дитячого реаніматолога.
- Він приїхав спеціалізованою машиною й одразу ж приєднався до проведення реанімаційних заходів, зокрема корекції медикаментозної терапії, - говорить Олександр Фомін. - Дитина була переохолоджена, тож застосовували термоковдру, фізичні методи зігрівання. Продовжували медикаментозну терапію.
Але, на жаль, о 3.20 серце дитини знову зупинилось, і запустити його лікарі вже не зуміли. Дівчинка померла.
Головний лікар прокоментував ефективність реанімаційних заходів у цьому та інших подібних випадках.
- Реанімаційні заходи показані завжди - незалежно від віку, - каже Олександр Фомін. - А от їхню ефективність у тому чи іншому випадку передбачити складно. У нас був такий випадок - у один день до лікарні потрапили двоє постраждалих - один упав із дванадцятого поверху, а інший - із другого. І от той, який упав із другого - помер, а той, який падав із дванадцятого - наступного дня втік із лікарні.
Тобто жоден лікар не може передбачити результат реанімаційних заходів. Він може висловити свою думку, може інтуїтивно оцінити обставини, але передбачити - ні.
За словами головного лікаря, бувають випадки, коли після 17 днів, або навіть після 32 днів у реанімації пацієнт врешті виписується повноцінною, здоровою людиною. А буває й інше - коли рахунок життя людини йде на дві-чотири години.
- Все залежить від загального стану органів і систем організму, які у більшій, чи меншій мірі, але теж страждають від того основного фактору, який призвів до зупинки серця, - говорить Олександр Фомін.
Медик каже, що реанімація його лікарні забезпечена усім необхідним, щоб рятувати людину щонайменше добу.
- Потім, звісно ж, доводиться пояснювати ситуацію родичам, вони підключаються до забезпечення пацієнта необхідними засобами та препаратами, - говорить Олександр Фомін. - Для особливої групи важкохворих у нас є навіть безплатна спіральна комп\'ютерна томографія. Тобто вона безплатна для рідних пацієнта, кошти ж надходять із бюджету міста. Безумовно, дівчинка потрапила б у цю групу, але важкість її стану не дозволяла зробити комп\'ютерну томографію. Ми безупинно робили все, щоб зберегти життя дитині.
Пригадуючи події того дня, лікар каже, що у перші хвилини у медиків навіть не було часу на розмови із мамою дитини, бо кожна секунда була на рахунку.
- Уже потім, коли була відновлена серцева діяльність, дихання, жінка розповіла подробиці ситуації, - пояснив Олександр Фомін. - Але її слова - це лише половина повної картини. Оцінювати дії лікарів будь-якої іншої лікарні не можу, адже ні я особисто, ні хтось із наших лікарів не були там очевидцями.
Звісно ж, усі, хто намагався врятувати цю дитину, нині дуже переживають.
- Смерть дитини - завжди велике горе, - говорить Олександр Фомін. - Ми зробили усе, що від нас залежало, навіть більше. У той день у лікарні сталося справжнє диво - дорослим інструментом, який удвічі більший, ніж трахеї у дитини, ми змогли її заінтубувати, завести у трахею трубки, забезпечити дихання...
До останньої хвилини медики сподівалися, що дитина виживе.
- Зараз вже знаємо, що попередній діагноз дівчинки - утоплення, - каже Олександр Фомін. - Але чекаємо остаточних результатів мікроскопічного дослідження усіх органів - легенів, печінки. Підозрюємо, що остання теж була пошкоджена.
Медик просить у жодному випадку не спекулювати на цій історії.
- У людей велике горе, тому нині звертаюсь до усіх, хто розповсюджує неперевірену інформацію про те, що "дитина жила півдоби", або навіть "добу після клінічної смерті" - зупиніться, - радить Олександр Фомін. - Дочекайтесь результатів слідчих дій, нехай хоч трохи за цей час вгамується біль у душах рідних дівчинки.
За словами т.в.о. начальника слідчого управління УМВС у Вінницькій області Сергія Кримчука, за фактом неналежного виконання професійних обов\'язків медичними працівниками селищної лікарні, що спричинило тяжкі наслідки, відкрито кримінальне провадження за ознаками ч.2 ст.140 Кримінального Кодексу України.
Таке правопорушення карається позбавленням волі на строк до трьох років, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Мати звернулась
до адвоката
20 червня у реанімаційному відділенні Вінницької обласної клінічної дитячої інфекційної лікарні, що розташована на вулиці Київській, померла ще одна дитина - однорічний хлопчик. Його виховувала неповнолітня мати-одиначка. Попри юний вік матері - шістнадцять років - родину складно назвати не благополучною. Принаймні щодо грошового забезпечення.
- Засоби для життя у неї були: щомісячна допомога по народженню дитини і щомісячна благодійна допомога, яка забезпечувала оренду кімнати у сімейному гуртожитку та харчування, - говорить адвокат, яка нині представляє інтереси матері, Олена Грабік.
Вона ж додає:
- Лікарня про факт смерті дитини навіть не повідомила правоохоронні органи, черговий лікар обгрунтувала це відсутністю розпорядження адміністрації лікарні. Міліцію повідомила і викликала оперативну групу я. Того ж дня мною подано заяву про проведення судово-медичної експертизи у зв\'язку із недовірою лікарям, які проводили лікування, а також заперечення останніми та участковою, що дитині стало погано після щеплення.
Головний лікар Вінницької обласної клінічної дитячої інфекційної лікарні Людмила Бровінська відмовилася коментувати обставини лікування та смерті дитини, однак зауважила:
- Вини медиків у тому, що відбулося, немає жодної. Я впевнена у цьому абсолютно, більш ніж на сто відсотків.
Не поспішають коментувати цю трагедію й у департаменті охорони здоров\'я Вінницької міськради.
- Щоб надати вичерпний коментар, потрібні висновки експертів-патологоанатомів, - говорить директор департаменту Людмила Грабович. - Ми зі свого боку звернулись до цих фахівців із проханням якомога швидше провести усі дослідження. Адже й у наших інтересах знати достовірну інформацію.
Чекають на висновки експертів і правоохоронці.
- Слідчим відділом міліції зареєстровано кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.115 Кримінального Кодексу України - умисне вбивство без кваліфікуючих ознак, - коментує керівник сектору зв\'язків із громадськістю міської міліції Яна Шкляр. - Призначено судово-медичну експертизу.
Адвокат повідомила, що заява про кримінальне правопорушення по факту службової недбалості з проханням невідкладно розпочати досудове розслідування відправлена на ім\'я прокурорів Вінниці та Вінницької області.


Коментар

Директор департаменту охорони здоров\'я та курортів Вінницької облдержадміністрації Тетяна Бабій:
- Щодо першого випадку, який стався у Турбові, ситуація дуже серйозна. Але оскільки немає остаточних висновків експертизи, провести клініко-експертну комісію ми не можемо. А саме вона має визначити - є у тому, що сталося, вина медичного персоналу лікарні чи немає. Але комісія департаменту вже виїжджала на місце, брала пояснення у тих, хто надавав медичну допомогу. Тому можу вже пояснити кілька нюансів. По-перше, "швидка" виїхала на місце події одразу ж за викликом, санітарний автомобіль був укомплектований повністю усім необхідним - і медикаментами, і обладнанням. Фельдшерська бригада - досвідчена і готова надати необхідну реанімаційну допомогу. Реакція на виклик була досить швидкою - до п\'яти хвилин, виїзд авто зафіксований електронною апаратурою. У Турбівському відділенні Липовецької центральної районної лікарні дитину оглянув невролог, були здійснені певні медичні процедури, після яких мати із бабусею викликали таксі, забрали дитину та повезли у Вінницю. Чим вони керувалися у таких своїх діях, я не готова коментувати. Проблема ще й у тому, що ми не знаємо, коли саме сталася трагедія - скільки часу минуло від моменту утоплення до виклику "швидкої", бо це було не на очах матері й бабусі. Вони спохопилися лише коли побачили, що дитини немає, а на березі стоять велосипед і капчики. Особливістю потопельників є більші шанси на реанімування, бо переохолодження уповільнює процеси у організмі. Але після проведення реанімаційних заходів шанси на виживання у таких пацієнтів навпаки різко знижуються - розвивається набряк головного мозку і всіх тканин, порушення згортання крові та ін.
Щодо випадку зі смертю дитини у Вінницькій обласній клінічній дитячій інфекційної лікарні, можу набагато впевненіше говорити, що медики зробили усе від них залежне, аби вилікувати хлопчика. Але випадок був надто складним. Дитина була із таких, які дуже часто хворіють - у шість місяців у нього була пневмонія, у дев\'ять - бронхіт, у рік - вітрянка. У лікарню цього разу дитину доставили "швидкою" із гострою кишковою інфекцією та алергічним дерматитом. І із 9 по 14 червня, поки дитина перебувала у боксовому відділенні, відбувалися постійні обстеження та консультації. Всіх спеціалістів, без винятку. Бо спостерігалася й жовтяниця, підтвердилася аналізами цитомегаловірусна інфекція - вроджена, а головне - ієрсиніоз. Це вірусна інфекція, яка часто передається гризунами, які контактували із продуктами харчування. Це підтверджено санстанцією лабораторно і той самий лабораторний аналіз показав, що навантаження цієї інфекції на дитячий організм було дуже високе. Але усе необхідне у цьому випадку лікування дитина отримувала. Підвів знижений попередніми хворобами та інфекціями імунітет, дитячий організм просто не впорався із новою хворобою - розтин показав, що у пацієнта уражені нирки, легені, печінка, підтверджена генералізована форма ієрсиніоза. Нині чекаємо висновків клініко-експертної комісії. Вона й розставить усі крапки над "і".
  Головний лікар Вінницької міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Олександр Фомін:
- Хочу висловити подяку всім працівникам нашої лікарні та обласному дитячому реаніматологу Анатолію Стародубу, які самовіддано та високопрофесійно зробили усе від них залежне, щоб врятувати життя маленької дівчинки, щоб вона жила на радість батькам, але, на жаль...


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

568

Частина мешканців села Довжок Погребищенського району звинувачують місцевого фермера у невиплаті коштів і недобросовісному ставленню...

483

9 жовтня АТ “Вінницяобленерго” припинено енергоживлення об’єктів водопостачання  Вінниці за наявні борги попередніх періодів. Про це...

398

10 жовтня о 12-й годині на Європейській площі Вінниці відбудеться еко-подія з висадки платанів та закладення “капсули часу” з ...

393

9 жовтня енергетики припинили подачу електроенергії на водопровідно-насосні станції Вінниці, які подають воду на місто. Як повідомляє ...

379

 Але енергетики досі погрожують відключенням На сесії Вінницької міськради 4 жовтня депутати проголосували за зміни до бюджету, які ...