Стоп, комунізм!

Стоп, комунізм!

   9 квітня Верховна Рада затвердила закон "Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборона пропаганди їх символіки". Згідно із цим документом органи місцевої влади у шестимісячний строк повинні представити парламенту пропозиції щодо перейменування населених пунктів, районів і областей, назви яких включають у себе символіку комуністичного тоталітарного режиму.

Після цього Верховна Рада у тримісячний строк має опрацювати ці пропозиції і рекомендації Українського інституту національної пам\'яті із цього приводу, і ухвалити остаточне рішення.

Закон уже встиг викликати бурхливу дискусію із приводу можливих нових-старих назв тих чи інших міст.

Під дію закону підпадають назви, пов\'язані із діяльністю Комуністичної партії, роковинами Жовтневої революції 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України, боротьбою проти учасників виступів за незалежність України у ХХ столітті (крім назв, пов\'язаних із опором і вигнанням нацистських окупантів із України або із розвитком української науки і культури).

Деякі із назв можуть бути досить дискусійними, оскільки номінально не підпадають під дію закону. Зокрема, серед таких можна назвати міста та районні центри, які отримали назву у радянські часи, проте були названі на честь свята 1 Травня. Враховуючи, що цей день відзначається у понад 140 країнах світу, важко спрогнозувати, будуть місцеві органи влади робити спроби їх перейменування.

Серед районних центрів в Україні таких п\'ять: Первомайськ у Миколаївській і Луганській областях, Первомайський - у Харківській, Первомайське - у Криму і Першотравенськ - у Дніпропетровській.

Крім того, у назві деяких районних центрів були додані радянські відтінки у вигляді "червоного кольору". Також дискусійним може бути Стаханов Луганської області, оскільки названий на честь трудівника, який у радянські часи був виведений мало не у розряд культу.

У цілому, в Україні під дію закону можуть потрапити 42 районних центри або міста обласного підпорядкування, що становить близько 8% від загальної кількості. Половина із них припадають на Донецьку область - дев\'ять, Луганську - шість і Крим - шість. Серед лідерів у цьому списку також Одеська область - п\'ять і Дніпропетровська - чотири. У Житомирській, Кіровоградській і Харківській областях таких назв по дві. У восьми західноукраїнських областях знайшлося тільки одне місто, яке може потрапити під дію закону. Немає таких назв і у центральноукраїнській Вінниччині.

Але у обласному центрі безліч вулиць так чи інакше пов\'язаних зі спадщиною комуністичного режиму. Дискусії про необхідність їх перейменувань вже активно ведуться у соціальних мережах. Чи будуть їх усі перейменовувати, час покаже...

 

Коментарі:

Керівник програм Центру досліджень визвольного руху Ярина Ясиневич:

- Недбайливе ставлення до розслідування злочинів проти Майдану є наслідком недбальства, байдужості і непрофесійності у розслідуванні тисяч інших злочинів, побутових, кримінальних, адміністративних. Суспільство і медіа швидко забудуть трагедію родини умовних Іваненків, але хлопців із Майдану забути не так легко. Їхня смерть стосується всіх нас.

Янукович відповідальний за вказівку натиснути на гашетку і убити сотню наших громадян. Потім він злякався і втік. Більшовики та нацисти - не злякалися і не втекли. І сидять поруч із нами досі у усій цій символіці. Щоб це змінити - закладено основу. Щоб створити атмосферу взаємної толерантності, до злочинів проти людяності слід бути нетолерантним.

Голова Українського інституту національної пам\'яті Володимир В\'ятрович:

- Це справді історичні закони й не лише тому, що вони торкаються минулого, а тому що вони змінюватимуть майбутнє.

Сьогодні ми маємо унікальний шанс провести символічну лінію між непростим минулим і майбутнім для нашої країни. Революційні зміни відбулися. Чи вони стануть фундаментальними, залежить від готовності провести системні реформи, зокрема зміни гуманітарної політики та декомунізацію. Отож перезавантаження країни тільки починається.

 

"Місто" запитало у вінничан: "Чи варто у Вінниці поспішати із перейменуванням вулиць із комуністичними назвами?"

Ніна Анитонівна, пенсіонерка:

- Я прожила вік і думаю, що не варто їх перейменовувати. Люди звикли до цих назв, та й це ж наше минуле.

Людмила Анатоліївна, пенсіонерка:

- Думаю, що не варто поспішати із перейменуванням вулиць. Ми звикли до назв цих вулиць, і що взагалі від цього перейменування зміниться? Тільки назва - і все.

Любов, домогосподарка:

- На мою думку, варто поспішати із перейменуванням вулиць. Це варто було зробити уже давно, і думаю, що по можливості це варто робити уже сьогодні.

Віолета, репортер:

- До цього слід підійти виважено, і, звісно, варто їх перейменувати. Проте слід перейменовувати винятково ті вулиці, які дійсно мають радянські назви.

Олег, студент:

- Це досить суперечливе таке запитання. У зв\'язку із подіями, які відбуваються, то, можливо, навіть варто.

 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

159

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

156

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

149

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

146

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

145

У Вінниці 7 листопада близько 10.45 у по вулиці Князів Коріатовичів в під'їзді будинку невідомий чоловік учинив розпусні дії відносно ...