«КРИМSOS»: Вінничани повинні порозумітися із переселенцями, але ініціатива має бути двосторонньою

  Вінницькі активісти із громадської організації «КРИМSOS» закликають мешканців області піти на діалог із вимушеними переселенцями. Стосується це, головним чином, біженців із Півдня. Однак, як зізнаються самі активісти, вимушені переселенці неохочі до вияву ініціативи зі свого боку, а відтак і неготові самі до діалогу з місцевими мешканцями.

- Кримськотатарська громада дуже закрита, а мала обізнаність нашого населення про кримчан спричиняє конфлікти, - каже спеціаліст-монітор «КРИМSOS» Олександр Марківський і погоджується з тим, що ініціатива до порозуміння повинна бути двосторонньою.

За опитуванням, яке провела ГО «КРИМSOS», в обласному центрі 60% вінничан ставиться до кримчан позитивно. Проте містяни, рідні яких перебувають у зоні АТО, ставляться до переселенців неоднозначно. Негативно сприймають приїжджих з Півдня і Сходу 5% вінничан.

Дещо інша ситуація, за словами дослідників, у селі Нова Гребля Калинівського району. Там переселенці з Криму мешкають у гуртожитку.

- У Новій Греблі 27% селян кажуть, що кримчани тут їм не потрібні, 13% навіть чути про них не хочуть, - пояснює Олександр Марківський. – Кримчани здивовані нашою гостинністю, але самі кажуть, що якби схожа ситуація виникла на Вінниччині, переселенців вони до себе навряд чи прийняли б.

Щоб місцеве населення і переселенці порозумілися між собою, активісти «КРИМSOS» хочуть розпочати міжкультурний діалог. Однак цей діалог поки виходить через посередників, тож постає питання доцільності такого спілкування. Активісти самі зізнаються, що кримськотатарська громада спілкується з активістами і волонтерами через старійшин, а до жінок і дітей їх взагалі не допускають.

Ще однією проблемою для переселенців і відповідно для місцевих мешканців – залишається працевлаштування переселенців. За словами Олександа Харківського, до центрів зайнятості станом на березень 2015 року звернулися 884 особи, з них 50% вже працевлаштували. Між тим офіційно на Вінниччині наразі зареєстровані майже 11,5 тисяч тимчасових переселенців.

 

Тільки цифри

 

Станом на березень 2015 року, на Вінниччині офіційно зареєстровані 11518 тимчасових переселенців, констатують спеціалісти-монітори ГО «КРИМSOS». За їхніми підрахунками, на Вінниччину з березня 2014 року по березень 2015 року приїхали 7926 сімей (14559 людей) внутрішньо переселених осіб.

Із них 449 сімей (1118 осіб) з Автономної Республіки Крим та м.Севастополя, а також 7477 сімей (13441 особа) з Луганської й Донецької областей.

На сьогодні в області проживає 6775 сімей – 11518 осіб переселених громадян, які офіційно зареєстровані в єдиній базі переселених громадян.

З них: 316 сімей – 681 осіб з АР Крим та 6459 сімей – 10837 осіб зі Сходу.

Усі вони розселені у приватні будинки і гуртожитки. Зараз, за словами спеціаліста ГО «КРИМSOS» Олександра Марківського, питання стоїть і в тому, щоб знайти для переселенців помешкання в обласному центрі.

За підрахунками організації «КРИМSOS», на Вінниччину переїхали і 1838 дітей з Криму. Більшість з яких, а це 1100 – школярі, 352 дітей відвідують дитячі садочки, решта навчається у вишах. Діти, на відміну від дорослих, зазначають у громадській організації, адаптуються в нових умовах швидко.


Вікторія МАМАЙКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

717

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

522

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

315

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

291

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

284

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...