Юрій Македон: можливо, у політиці я досі романтик

Юрій Македон: можливо, у політиці я досі романтик

  Cеред мажоритарників Вінниччини шлях до Верховної Ради на останніх виборах у тоді ще незалежного кандидата, а нині повноцінного парламентаря, члена Комітету Верховної Ради з питань правової політики і правосуддя Юрія Македона був, мабуть, один із найважчих. Проти нього працювали і старі "політики-гречкосії" і нові спритники, які маскували свої нечесні наміри гаслами нової політичної еліти. Зрештою перемогу Юрію Македону довелось відстоювати ще й у суді, бо конкуренти вдались і до прямого фальсифікування результатів виборів.
- Фігурантку справи, яка вкидала бюлетені проти нас і намагалася вкрасти у нас перемогу, вироком суду засуджено до позбавлення волі на п\'ять років, - каже Юрій Македон. - Щоправда, у зв\'язку з тим, що обвинувачена пішла на угоду зі слідством і дала "певні" покази, її засудили з відстрочкою покарання. Ми не злопам\'ятні, але cправедливість повинна бути. Сподіваюсь, для тих, хто у майбутньому спробує використовувати нечесні методи боротьби - це буде справжнім уроком!


- Але до певної міри ті вибори й для Вас були певним уроком, чи не так?


- Коли ми йшли до Верховної Ради, не спали добу, дві, три, тиждень... За останні півмісяця до оголошення результатів я схуд на десять кілограмів. Коли таке відбувається, то, звісно, задумуєшся, а для чого це? Для чого Бог мене випробовує? Пояснення прийшло лише зараз - ймовірно, усі ці труднощі лише готували мене до нової важкої боротьби. Бо насправді у парламенті легше не стало! Важко ухвалюються закони, складно переконувати суспільство та опозицію у необхідності змін. Люди не завжди готові прийняти той факт, що депутат - це інструмент їхньої законодавчої ініціативи, той, хто за їх велінням змінює правила життя, а не той "благодійник", хто приїздить на округ "засівати" гречкою та передвиборчими обіцянками. Не всі розуміють, що влада - це і є народ, що нині прийшов час ламати стару систему і тільки в боротьбі з нею можна нарешті чогось досягти. Тому мої виборчі проблеми з відстоюванням перемоги на окрузі - це була лише підготовка до справжніх великих і важких завдань. Але все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими. Ми у Верховній Раді працюємо наполегливо. І вже за кілька місяців представили на розгляд такі проекти, які депутати попередніх скликань і за п\'ять років довести до голосування не могли.


- За що Ви особисто, наприклад, голосували у лютому?


- У лютому ми схвалили ліквідацію УБОЗу, транспортної і ветеринарної міліції. За відповідне рішення під час засідання парламенту проголосували 288 народних депутатів. Цей закон запускає справжню реформу правоохоронної системи, бо ліквідовує купу непотрібних структурних надбудов, які використовували у минулому окремі "царьки у погонах". Але водночас новий закон не обмежує права справжніх борців із злочинністю. Ще голосував за закон про справедливий суд, зняття депутатської недоторканності. Прийняли закон, за яким усі державні витрати публікуються на єдиному сайті. Тепер кожен може побачити куди, за якими договорами, цінами, на які товари, спрямовуються бюджетні кошти. Сподіваюсь, це посилить контроль громадськості за бюджетними витратами. Проголосував за заборону вивезення деревини (кругляка) за кордон. А ще - за позбавлення Януковича звання президента. Це не головне, але й це важливо!


- Вважаєте, що виконали таким чином накази своїх виборців?


- Сподіваюсь, що так. Адже вже після виборів мав 25 зустрічей у селах свого виборчого округу. Звісно, коли приїжджаєш і кажеш людям: "Говоріть, я вас вислухаю", то люди починають розказувати своє. А коли спочатку ти їм розповідаєш, як працюєш у Верховній Раді, навіщо голосував за той, чи інший закон, чому сьогодні потрібно проводити ті, чи інші зміни, то коли врешті лишається час для питань, люди кажуть: "Немає питань, нам усе зрозуміло".
У селі Дмитрівка був випадок, який мене по-справжньому вразив. Жінка пройшла по багнюці з сусіднього села сім кілометрів на зустріч із депутатом і не для того, щоб щось попросити для себе. Прийшла, каже, щоб зазирнути мені в очі, переконатися у щирості намірів і попросити миру для України.
Зустрічі з такими людьми по-справжньому окрилюють і надихають. Можливо, я ще романтик у цьому сенсі, бо після таких розмов змушений менше спати, більше працювати, активніше відстоювати свої ідеї у роботі нашого парламентського комітету. І таке відбувається не лише зі мною. Те саме бачу й серед інших колег у нинішньому складі Верховної Ради. Робимо стільки, що повертаючись додому о 21.00, о 22.00 я інколи навіть не встигаю відзвітувати у Фейсбуці про все, що встигли зробити за день.


- А як ставитесь до критики нової влади, адже не всі так оптимістично сприймають результати її нинішньої діяльності?


- Тим, хто нині кричить, що все зраджено, все погано і все пропало - їм, звісно ж, легше. Бо критикувати, нічого не пропонуючи, нічого не роблячи - завжди просто. Але ж у їхніх словах немає правди! Правда у тому, що нині все в наших руках - влада, яку ми обрали і обиратимемо на місцевих виборах, і народ мають бути разом, мають підтримувати один одного. Так, не все так просто у нашому житті. Але не тому, що нічого не робиться для людей, а тому, що у парламенті 50% часу нині займаємось не питаннями мирного життя, а військовими законами та питаннями обороноздатності країни. І найголовніше - за що я борюсь, у чому переконую - люди мають зрозуміти, що справедливість є, а депутат Верховної Ради нинішнього скликання - це той депутат, який покликаний ламати стару систему і будувати нову. Якщо у тебе щось болить, треба це лікувати. Хочете, щоб відкрили - стукайте. Критикуєте - кажіть, як виправляти ситуацію. Я завжди питаю - що потрібно зробити, яку пропозицію внести, які закони змінити...


- Але інколи Верховна Рада ламає не тільки стару систему, але й долі нових чиновників. Що скажете, наприклад, про відставку Генпрокурора України Віталія Яреми?


- Чого зняли Ярему? Не тому, що нічого не зроблено! Зроблено було дуже багато, і я як юрист чітко бачив усі ті зміни, які відбулися. Але, на жаль, він не зміг їх чітко презентувати, показати, пояснити, переконати. Його питають: чому не посадили нікого з тих, хто був винний у розстрілі Майдану. А він не може пояснити, що ті, хто тоді стріляв у людей, вони не сидять у Києві, чи в інших містах. Ці люди давно виїхали за межі України, і за нашими старими законами ми не можемо доставити їх у суд, бо їм не пред\'явлено обвинувачення. А якби він сказав, що ось якраз у парламенті затвердили закон, який дозволяє засуджувати заочно, якби він це чітко пояснив, шансів залишитись на посаді у нього, мабуть, було б значно більше. Утім, я думаю, що така енергійна людина як Віталій Ярема - не пропаде у будь-якому випадку.


- Наскільки, на Вашу думку, ефективні нинішні реформи?


- Якщо згадати ту саму прокуратуру, яка колись була просто таки "оплотом зла", то й там нині відбулись суттєві позитивні зміни - з 1 квітня вступає в силу закон, який забирає у них 70% повноважень, відміняє загальний нагляд і т.п. Судова реформа повністю змінила суд, тепер я вірю, що він буде по-справжньому справедливий. Розпочалась реформа міліції - дуже довго ми підступали до неї, але врешті прийшли грузинські фахівці зі своїм досвідом, своїм баченням, своїми напрацюваннями і за три тижні у нас з\'явилися потрібні законопроекти.


- Тобто без іноземців реформи не зрушити ніяк?


- Коли нам закидають: "Чого ви взяли іноземців, що, у на своїх розумників не вистачає?", я кажу - розумні люди в нас є, але у нас немає часу. Ми не можемо чекати, поки наші розумники розкачаються, навчаться, наберуться досвіду і почнуть щось міняти. Зміни потрібні вже зараз!


- На жаль, ті зміни, які нині відбуваються в економіці, успішними назвати складно...


- Так, але тут є свої об\'єктивні причини. Економіка, щоб ефективно розвиватись, повинна отримувати інвестиції. Але поки Європа бачить, що в Україні триває війна, дуже важко вмовити її бізнес тут працювати. Та й з іншими країнами - так само. Нещодавно ми з колегами спілкувались із представниками Катару - дуже багатої та щедрої на інвестиції країни. Говорили їм - приїжджайте до нас, ми вам представимо проекти, вкладайте кошти, створюйте робочі місця, отримуйте прибутки... А вони у відповідь: "А як же ми прилетимо, у вас же аеропорт розбомбили?" Розумієте, вони бачать ту страшну картинку з руїнами ДАП із новинних сюжетів - і все, ступор. На жаль, поки це реалії нашого життя.


- Багато хто сподівається, що усі державні коліщатка злагодніше запрацюють після місцевих виборів. Варто на це розраховувати?


- Місцеві вибори мають відбутися під гаслом "перезавантаження влади". Багато хто прислуговував минулому режиму, а нині перефарбувався і знову розраховує прийти до влади. Цього допустити не можна. Потрібна люстрація. Потрібні нові реформовані структури влади. А якщо проводити вибори за старими правилами, то варто їх взагалі не проводити. Саме тому ми хочемо до нових виборів підготувати належну законодавчу базу. Буде правильна реформа місцевого самоврядування, скоротиться кількість самих депутатів (а то нині один депутат на 200 громадян - такого у світі ніде немає!), тоді зможемо дати їм повноцінні повноваження. Цих людей буде не так багато як нині, але вони будуть працювати і керувати у повній мірі, виконуючи волю тих, хто їх обере. Єдину проблему, яку я нині бачу - наші люди до цього ще не зовсім готові.


- Навіть у Вінниці?


- От якраз у Вінниці з цим все добре. Тут влада працює з людьми і цікавиться думкою населення більше, ніж у будь-якому іншому регіоні. Навіть Київ, на мою думку, у цьому поступається нашому краю. Відповідно й підтримка влади з боку народу у нас набагато більша, ніж деінде.


- Чи довго вінничанам ще жити у передчутті військової загрози, як думаєте?


- Цього, насправді, точно ніхто не скаже. Найближчим часом на Сході усе не закінчиться, навіть попри перемир\'я. Але Вінниця - не Донецьк, тут ніхто й ніколи не буде кричати: "Рассєя!", а навпаки будуть битися за свою хату, за свою вулицю, за своє містечко так - як ніхто досі не бився. У разі великого наступу з боку Росії, прорив у цьому напрямку можливий, але нападники стикнуться з такою відсіччю, з такою жорсткою партизанською війною, що їм оборона Донецького аеропорту буде ще, як солодкий сон, снитися.
 

Досьє "Міста"
Життєве кредо: упевнений, якщо людина має ціль у житті, то вона досягне усього, чого прагне. Мабуть, це й можна назвати моїм життєвим кредо. На жаль, практика показує, що якщо дати пересічній людині папірець і ручку й попросити записати, які вона ставить у своєму житті цілі, то багато хто просто впаде у ступор. Чим менше буде таких людей в Україні, тим наше життя ставатиме кращим. І в кожного особисто, і у всіх разом.
Дружина: це золота людина, яка витримує всі навантаження, що через мою роботу випадають сім\'ї. Без неї, без її підтримки я б не відбувся як політик. А коли мене питають, чого ж ти так мало розказуєш про неї, то відповідаю: розумієте, моя дружина - то скарб. Якби ви знайшли скарб, багато б про нього розказували?
Улюблена страва: усе, що готує моя дружина. Бо вона - натхненний кухар. У їдальні Верховної Ради ніби теж непогано готують, але ж то не домашнє. А я ось днями приїхав додому з Києва, і не повірите - годину з-за столу не вставав, наїстися не міг, таке смачне.
Вільний час: у мене на першому місці - бажання отримувати знання, розвиватися. Тому ніколи не розумів людей, які не люблять читати. Як не можу викроїти якийсь час на читання, то відчуваю, що всередині паніка починається. Маю досить велику та дорогу бібліотеку. Перевагу надаю сучасній літературі з питань бізнесу та фінансів, мотивації, лідерству. Ось зараз відчуваю, що треба приділити більшу увагу літературі з тайм-менеджменту.
Спорт: якщо не зайду тричі на тиждень у спортзал, то відчуваю певний навіть не фізичний, а психологічний дискомфорт. Чоловікам, які працюють у режимі серйозних розумових навантажень, треба, як то кажуть, якось "якоритися". Хтось у цьому випадку сідає на горілку, хтось обирає щось інше, але не менш шкідливе. Я обираю спортзал. Їх зараз багато, вони добре обладнані, коштують відносно недорого. Приходь і тренуйся. А як закачаєш у плеєр якусь цікаву аудіо-книжку, то ще й знань корисних наберешся, поки м\'язи у тонус приводитимеш.
 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

819

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

633

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

424

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

368

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

366

17 жовтня у Будинку офіцерів відбудеться безкоштовний показ вистави, ролі у якій виконують учасники АТО, волонтери та члени їх родин.  ...