Вінничани стомились стояти під "Дельта Банком"

Вінничани стомились стояти під "Дельта Банком"

  Вкладники "Дельта Банку" від самого ранку, з дня у день, вистоювали величезні черги, щоб врятувати хоча б частину своїх грошей. Чутки про банкрутство з\'явились ще у грудні, почали підтверджуватись у лютому, а у березні було офіційно оголошено - "Дельта Банк" віднесено до категорії неплатоспроможних.
Грошей немає
- І як тепер отримати гроші на дітей, їх кудись в інший банк перенесуть? - перепитувала ще кілька днів тому молода жінка у черзі під "Дельта Банком".
Чоловік поряд ділився рецептом порятунку хоча б частини коштів:
- У мене картка банку, то я в Інтернеті поповнив з неї усі свої телефони.
- То ще коли було, - відповідає юнак. - Сьогодні ранком пробував так зробити, не вийшло - інтернет-банкінг вже заблокували...
Із вівторка, 10 березня, черги під вінницькими відділеннями почали потрохи рідішати - боротьба за гроші переноситься у столицю. Найактивніші вкладники провели там мітинг "За націоналізацію "Дельта Банку" - пікетували Нацбанк і адміністрацію Президента.
- Нас не бачили і не чули рік, тепер мають почути. Мітингуватимемо мирно, в межах закону, без антидержавних закликів, - пише у Фейсбуці один із учасників мітингу.
Чи вдасться мітингарям добитися націоналізації банку? За порятунок "Дельта Банку", за словами голови Нацбанку Валерії Гонтарєвої, державі довелося б викласти більше 22 млрд.грн.
- У "Дельти" 60 млрд. грн. активів, третину з них ми оцінили як неякісні, - розводить руками голова Нацбанку.
А днями вона дала зрозуміти, що план націоналізації "Дельта Банку" повністю провалений.
А надія є
Тим не менш, у Нацбанку наголошують, що 94% усіх вкладників "Дельта Банку" мають вклади в межах гарантованої Фондом гарантування вкладів фізичних осіб суми - 200 тис. грн., отже, вони отримають свої вклади в повному обсязі. Кількість таких вкладників становить 554 тисячі. Частина клієнтів зі значними обсягами вкладів (близько 6% від кількості всіх вкладників) отримають свої вклади в межах суми, гарантованої Фондом.
У Нацбанку кажуть, що головною причиною віднесення "Дельта Банку" до категорії неплатоспроможних стало невжиття власником банку своєчасних, дієвих і достатніх заходів для поліпшення фінансового стану банку та приведення діяльності у відповідність до вимог законодавства України. Головний акціонер та керівництво "Дельта Банку" обрали високоризикову стратегію стрімкого зростання за рахунок придбання неякісних активів. Крім того, агресивна розбудова корпоративного бізнесу "Дельта Банку" та недостатньо досвіду в обраному сегменті призвели до значного погіршення якості кредитного портфеля та скорочення ліквідності банку. У кризових реаліях сьогодення основні акціонери не змогли своєчасно збільшити капітал у необхідному обсязі, підтримати ліквідність для забезпечення виконання зобов\'язань перед вкладниками.
Без коментарів
Журналіст "Міста" спробував з\'ясувати у вінницькому представництві "Дельта Банку" обсяги "підвислих" вкладів вінничан та перспективи їхнього повернення, однак там від коментарів відмовилися. Мовляв, звертайтесь до Києва, або шукайте інформацію на сайті банку.
Натомість нам вдалося поспілкуватися із вкладницею банку, яка вже пройшла весь шлях поневірянь - від щасливої власниці кредитки "Дельта Банку" до очікувань на повернення грошей через Фонд гарантування вкладів.
- Свого часу мені порадили цей банк, бо він стрімко розвивався і проценти у них були гарні, - розказує жінка на умовах анонімності. - І спершу все було добре. Про перші проблеми у "Дельті" почула наприкінці минулого року. У грудні спробувала забрати свої гроші, але мені повернули лише 500 грн. і порадили активніше користуватися карткою. Я кілька разів разом із друзями робила великі закупівлі, платила за них і при цьому розраховувалася карткою, а вони мені потім віддавали готівку. Так змогла повернути ще кілька тисяч. Спробувала те саме зробити під час закордонної поїздки, але там картка не працювала. А у лютому платежі з картки припинились й в Україні. Коли зателефонувала на "гарячу лінію", мені пообіцяли, що гроші повертатимуть через Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Інформація про умови повернення має з\'явитись до кінця цього тижня на сайті "Дельта Банку" та на сайті Фонду. Добре, що заяв ніяких писати не потрібно. На "гарячій лінії" сказали, що самі складуть списки і почнуть виплати.
У першу чергу гроші отримають ті, в кого через "Дельту" проходили соцвиплати.
Сумнівні перспективи
У березні Нацбанк визнав неплатоспроможними ще й кілька менших банків - "Кредитпромбанк" та "Омега Банк".
А кілька днів тому почали говорити, що загроза є й для державного "Ощадбанку". Принаймні таку думку висловив експерт-економіст Олександр Охрименко. На його думку, Нацбанк помилився, коли ввів тимчасову адміністрацію в "Дельта Банк".
- У Євросоюзі та США ніколи великі банки не ліквідовують, - стверджує Олександр Охріменко. - Тим більше роздрібні банки, такі як "Дельта Банк"... Можливо, у влади вистачить розуму все ж націоналізувати банк. Бо втрата такого великого банку призведе до того, що і "Ощадбанк" завалиться.
 

Коментар
Начальник управління Національного банку України у Вінницькій області Анатолій Педоренко:
- Зростання недовіри громадян до банківської системи призвело до значного відтоку депозитів. Протягом 2014 року обсяги депозитів населення в іноземній валюті у банківській системі України зменшилась на 9 млрд. американських доларів, а у національній валюті на 59 млрд. грн. У Вінницькій області відтік у національній валюті склав - 509 млн. грн., а у іноземній - 115 млн. доларів. Зниження життєвого рівня громадян і обвал гривні призвели до прострочок кредитних виплатах. Ця ситуація призвела до погіршення показників банків і зменшення їх ліквідності. Минулого року в нашому регіоні припинили діяльність установи дев\'яти банків, які були визнані неплатоспроможними.
…У 2002 році Національний банк затягнуло у політику, ми почали видавати кредити у валюті, а зарплата - у гривнях.
 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

763

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

566

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

350

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

326

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

326

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...