"У Донецьк ми повернемося тільки під українським прапором"

"У Донецьк ми повернемося тільки під українським прапором"

  У Вінниці восьмого лютого Донецький національний університет відкрив двері для майбутніх студентів. Познайомитися із роботою навчального закладу прийшли більше трьохсот абітурієнтів і їхніх батьків. Ректор ДонНу Роман Гринюк каже, що після завершення бойових дій на Сході вони планують повернутися додому, але у Вінниці залишиться філія університету.
- У Донецьк ми повернемося тільки під українським прапором. Повідомляю вам офіційно, дорогі вінничани, що в будь-якому разі, якщо ми вже опинились тут, якщо ми вже розпочали свою діяльність і розпочали, вважаю, знаково, якщо ми працюємо над повноцінним забезпеченням навчального процесу, якщо ми запрошуємо вас сьогодні, то це свідчить про те, що ми не залишимо нову сторінку в нашій історії недописаною, - зазначив Роман Гринюк. - У будь-якому разі Донецький національний університет уже назавжди пов\'язаний із Вінницею, навіть після нашого повернення додому тут залишиться філія Донецького національного університету.
ДонНу розташувався у двох орендованих будівлях: по вулиці 600-річчя і на Фрунзе,4. Університет і справді потроху обживається. Закладу доводиться майже все закуповувати для навчального процесу, адже із Донецька не змогли вивезти практично нічого. Проте ні викладачі, ані студенти не скаржаться на труднощі, а крок за кроком налагоджують навчальний процес і особистий побут у новому для них місті.
- Ми у Донецьку залишили майже усю матеріально-технічну базу. Наразі поновлюємо наш аудиторний фонд, закупили меблі, парти, стільці. Потроху поповнюються наші лабораторії. Хімікам меценати допомогли частково поновити навчальні лабораторії. Фізики частину обладнання змогли вивезти з університету. Щоправда, це не дуже багато, але поки що мають на чому працювати, - каже керівник прес-центру Донецького національного університету Сергій Бондаренко. - Ми були б дуже вдячні, якби університету надали б допомогу у відновленні навчальної бази. Але головний наш ресурс - це люди, які залишилися з нами. Закони України на тій території не діють, тому зробити якимось законним шляхом так, щоб нам повернули обладнання і приміщення зараз, не реально.
Зі слів Сергія Бондаренка, університет навіть надав уже робочі місця вінничанам. Весь технічний персонал із Вінниці, також до роботи долучаються і колеги-викладачі. А головною проблемою як для студентів, так і для професорсько-викладацького складу залишається - житло.
- Сюди приїхали дуже вмотивовані і патріотично налаштовані люди. Тому ми докладаємо максимум зусиль, аби вирішувати ті чи інші проблеми. Зрозуміло, що з об\'єктивних причин Вінниця була просто не готова прийняти таку кількість людей і тому є певні проблеми з житлом як для студентів, так і для викладачів. Проте адміністрація університету, органи місцевого самоврядування Вінниці і облдержадміністрація разом працюють над вирішенням цих питань, - додає Сергій Бондаренко. - Наразі частина студентів мешкає у гуртожитках, частина у різних готелях і хостелах, а частина дітей наймають житло на кілька осіб. Проблемним питання житла є і для викладачів. Нам прийшла певна підтримка з україно-канадської фундації, три місяці для 120 викладачів і співробітників вони компенсуватимуть витрати на житло.
Студенти облаштовуються у Вінниці і шукають підробіток
На дні відкритих дверей ДонНу помітною була дружня атмосфера між викладачами і студентами. Вони зізнаються, що у новому для них місті живуть однією великою родиною і намагаються розв’язувати будь-які проблеми разом. В університеті працює відділ працевлаштування студентів. Дехто із них уже працює у закладах харчування, у магазинах побутової техніки. Майже 100 студентів університет узяв у штат і виплачує їм зарплатню.
- Поки що ми перевели на очну форму навчання студентів першого і третього курсів, це близько 1000 осіб. Вони залишаються у Вінниці постійно. Якщо ми усіх переведемо, то нам потрібно будуть додаткові приміщення чи корпуси, і над цим працюють органи місцевої влади. Наразі ми проживаємо у 10 гуртожитках міста, - розповідає проректор з науково-педагогічної і соціально-виховної роботи Микола Удот. - Можливо, у Вінниці збудуємо академмістечко за проектом, який нам пропонує міністерство закордонних справ Норвегії. Воно будується буквально за вісім місяців, плекаємо на це надію. Нам обіцяють передати один із гуртожитків педагогічного університету, але він в аварійному стані, там просів фундамент. І спочатку потрібно вкласти великі кошти, щоб привести його у належний стан.
Самі ж студенти скаржаться на високі ціни і проблему знайти житло. А також відзначають, що у Вінниці доброзичливі люди і готові будь-коли прийти на допомогу.
- Я сама із Донецька, але у зв\'язку із подіями в країні довелося переїхати сюди. Родина моя залишилася дома. Наразі влаштувалася працювати в університеті, отримую заробітну плату, стипендію і допомогу переселенцям у 400 грн. Загалом, на проживання вистачає. Якщо не буде вистачати, то буду влаштовуватися на іншу роботу, - ділиться студентка біологічного факультету Алла. - Ціни - це проблема. Знімати кімнату дуже дорого, я вже мовчу про квартиру. Ми шукали житло через Інтернет. Дуже багато шахраїв трапляється. Ми, слава Богу, на них не потрапили. Вінниця загалом мені дуже подобається. Я вчуся на біофаці і мені дуже подобається рослинність. Знаю, що тут поряд ліс, як сесія закінчиться, обов\'язково піду погуляти. Красива міська архітектура. У Вінниці люди дуже привітні, іноді розмовляю російською, іноді українською і усі нормально на це реагують, ніякого упередженого ставлення немає.
 - Влаштувалися у Вінниці добре. Живемо у готелі "Південний Буг", умови там такі собі - жити можна, але бажано краще. Ми тільки кілька днів у Вінниці, тому ще не встигли з усім познайомитися. Першою проблемою для нас, звісно, є житло. Його або не має, або дуже дороге, - каже студентка третього курсу хімічного факультету Елла Іванцова. - У готелі "Південний Буг" будемо жити два тижні, сподіваємося, що за цей час щось знайдемо для подальшого проживання.
- До Вінниці приїхали четвертого лютого. Добре влаштувалися, поки що жодних проблем не мали. В основному у нас такі повсякденні проблеми, як у будь-якої приїжджої людини. Не туди заїхали, не у той тролейбус чи маршрутку сіли. Дуже гарне місто, нам подобається, люди доброзичливі. Загалом коштів вистачає, ще, правда, батьки допомагають, - розповіла студентка факультету математики і інформаційних технологій Валерія. - Я поки що ніде не підробляю, але планую знайти якийсь підробіток, адже на тривале проживання фінансів не вистачає. Ми живемо у готельно-ресторанному комплексі "Дубовий гай". Нас туди поселили факультетом. Добираємося на маршрутках, автобусах - "Вінниця-Калинівка".

Довідка "Міста"
За інформацією департаменту соціальної політики Вінницької облдержадміністрації, станом на шосте лютого до області приїхало 6747 сімей - (12803 особи ) переселених громадян. З них: 426 сімей (1078 осіб) з Автономної Республіки Крим та м.Севастополя та 6321 сім\'я - 11725 осіб з Луганської і Донецької областей. На сьогодні в області проживає 5711 сімей - 10019 осіб переселених громадян, які офіційно зареєстровані в єдиній базі переселених громадян. З них діти - 1807 переселених. Для 333 переселенців організовано навчання у дошкільних навчальних закладах. 313 студентів навчається у ВНЗ І-IV рівнів акредитації. 66 навчаються в професійно-технічних закладах. 1095 школярам, які тимчасово приїхали та проживають на території Вінницької області (в сім\'ях рідних та близьких), організовано шкільний навчальний процес, у тому числі за місцем компактного проживання.


Інна МАРТОНІКОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

606

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

461

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

247

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

239

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

225

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...