Щоб зберегти унікальний Музей хліба, директорка ходила навіть до... ворожки

Територія Музею хліба в селі Білопілля Козятинського району огороджена плотом. При вході — кам’яний стовп із написом ”Вітряк. Пам’ятник історії 18 століття”, а за ним — 15-метровий дерев’яний вітровий млин. Нині це єдина окраса села. Ніна Климова, директор музею-пам’ятки історії, впевнена: цей вітряк — прикраса і всієї України. З двохсот існуючих млинів найкраще зберігся саме білопільський. За переказами, вітряк збудував місцевий селянин Федір Білошкап.
У серпні 1986 року районна влада вирішила створити біля вітряка музей на 70 сотках землі. Добудували поряд хату-мазанку та солом’яну клуню. У клуні розставили серпи, косу, механічну прялку, млинок, віялку. Кожному експонату в музеї – приблизно 200 років.
Але реманент реманентом, а головне в музеї – хліб. Тут зібрано різноманітні буханці, короваї та бублики з усієї України. Найціннішим експонатом вважають хліб з блокадного Ленінграда. Є тут і партизанський, і палянички космонавтів та сучасні короваї. Директор музею знає історію кожної хлібини. Навіть відчуває їхній запах. Розповідає туристам (частіше приїжджають школярі, а з дорослих – польські екскурсанти, всі екскурсії безплатні), з чого зроблені паляниці. Директорка переконана: якщо всі знатимуть, як створюється хліб — будуть більше шанувати. Хлібом, вітряком і раритетними скринями Ніна Климова опікується одна — вона і директор, і сторож, і прибиральниця.
— На цю посаду йшла не заради грошей, — каже Ніна Климова. — Просто історія нашої землі — для мене понад усе. Приємно, що і моя родина поділяє таку думку. Більше половини експонатів у традиційній українській хатині принесені з дому та куплені. Власними зусиллями намагаємося і підтримувати експозиції у належному вигляді.
Вона бідкається: якщо на єдиний у країні Музей хліба ніхто у державі не зверне увагу, то буханці поз’їдають миші, а старовинні віялки та млинки порозкрадають. Половину експонатів, які стоять на дворі, уже порозтягували.
— У нашого музею є майбутнє, — вірить Ніна Климова. — Коли мене призначили директором, у хатині гуляли павуки та миші. Я дала обіцянку, що кістьми ляжу, та все, що мені довірили, відтворю. Шкода, що сьогодні відвідувачі не побачать ні плуга, ні культиватора, ні борони. Вони зникли. Згодом викрали і сінограбарку. На прикритому майданчику залишилися тільки таблички. Не можу я показати тепер і бандуру... Коли зрозуміла, що крадіїв не знайдуть, із відчаю пішла навіть до ворожки.
Та не лише за це болить серце. Молодь б’є ліхтарі. Проте залишається ще багато людей, які не забувають свою історію і думають про майбутнє. Наш музей живе завдяки опіці районної та сільської адміністрацій. Не забуває про нас керівництво місцевого КСП. У цьому році завдяки Козятинському підрозділу МНС зробили нові крила вітряку.
Бюджет райвідділу культури не має грошей на утримання музею. П’ять тисяч гривень на поточний ремонт виділили лише торік. Директор музею каже, що цієї суми заледве вистачить аби довести до ладу клуню, де зберігаються раритети. Якщо не буде допомоги, то Україна втратить єдиний музей, де зібрана уся історія хліба — найбільшого багатства людства.
«Музей хліба» та «Вітряк» мають лише статус народних, а це означає мізерну фінансову підтримку. Нормальне утримання можливе лише тоді, коли заклад стає державним. Якщо з’являться гроші, мріє керівник музею — можна буде навіть запустити вітряк, він у досконалому стані, не зважаючи на давній вік. А ще зібрати хліб з усіх країн світу. Переконана — про культуру кожної нації, найкраще може розказати те, як люди створюють хліб.


Олексій НАЗАРЕНКОКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

491

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

357

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

188

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

177

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

170

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...