Глиняний світ вінницьких гончарів

Глечики, вази, горщики для вазонів, мильнички, мисочки із залихвацькими рибками, величенький Хотей із вже наполірованим пузиком – це все вироби двох майстринь, що працюють у власній майстерні у Літині. Оксана Ропотілова – художниця, яка вже й пригадати не може, з якого саме часу вперше взялася за глину. Тепер улюбленою справою займається щодня. Ба більше – її чоловік так само палає пристрастю до глини, як і вона.
— Хто попробував з глиною працювати, він цього просто не припиняє, — переконана пані Оксана. — Це його захоплює. Мій чоловік сам навчався, з ентузіазмом. За помилки я його не сварю, боюсь, щоб не втратив отого запалу.
Особлива атмосфера відчутна і у майстерні – тепло, затишно, добре. Це – одна з найбільших приватних майстерень в Україні. Загалом же, більшість гончарів змушені працювати вдома на кухоньці чи у сарайчику біля сільської хати. Вони не мають можливості придбати спеціальну техніку, а відтак – і можливості дотриматися технології виробництва. Часто, розповідає художниця-кераміст, приїжджають до її майстерні – порадитися, обмінятися досвідом, попрактикуватися.
— Ми стараємося підтримувати контакти з майстрами, і друзів у нас багато, — зізнається пані Ропотілова. — І гончарів, які в селах працюють, і профе-сійних майстрів-художників. Гончарства в Україні все менше і менше, обмін досвідом – нагальна потреба.
У цій майстерні є унікальний для України електричний гончарний круг американського виробництва. Сюди ж на замовлення приходить спеціальна глазур для кераміки, яку замовляють за кордоном – в Україні вже не залишилося керамічних заводів, які могли б виготовляти цей специфічний матеріал. Із кар’єру привозять великі партії глини.
— Ми беремо кар’єрну глину, це за 100 км від Літина — розповідає художник-кераміст. – Нам потрібен постійний і стабільний склад для роботи.
Найнеординарніші замовлення майстер пов’язує з інтер’єрами – у її майстерні вже не дивуються, якщо замовник хоче не просто мисочку чи глечик. Тут замовляють з глини пальми майже у натуральну величину або ж плитку у вигляді шахової дошки із продуманими ходами.
З глини можна зробити все, переконана пані Оксана. Понад те, цей живий матеріал може і підказати, яка ж то людина – замовник.
Глина ще й допомагає зберігати продукти. Неодноразово, каже Оксана Ропотілова, люди, які замовляли для себе посуд, говорили: у ньому їжа не так швидко псується.
А її колега художник Галина Вінницька стверджує, що глина лікує: „Буває, що на гончарному крузі стираєш собі пальці, а вже ранком – ніякого сліду не залишається від подряпин”. Оксана Ропотілова додає: ще глина лікує душевні травми.


Юлія ТарапатаКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

311

Протягом трьох годин 16 липня оперативники карного розшуку Головного управління Нацполіції Вінниччини та працівники Вінницького ...

242

У Жданівській об’єднаній територіальні громаді, що у Хмільницькому районі відкрили нову сучасну амбулаторію загальної практики ...

219

У Вінницькій області на виборчому окрузі №17 (центр – місто Ладижин) заявили про напад кандидат у народні депутати України та волонтер ...

213

Спеціально обладнаний автомобіль для перевезення осіб з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату, урочисто передано ...

209

У зв'язку з реконструкцією трамвайної колії по вул.Соборній та враховуючи проведення робіт на Замостянській, до 29 липня буде повністю ...