Переможці формують коаліцію

Переможці формують коаліцію

Триває обговорення проектів коаліційних угод, оприлюднених Блоком Петра Порошенка і Арсенієм Яценюком. Представивши на загал свої варіанти Коаліційної угоди, партії-лідери затіяли гру, переможець якої має отримати право формувати коаліцію.
Проте головне, щоб лідери не загралися і не повторили помилок "часів Помаранчевої революції", коли демократичні сили замість того, щоб об\'єднатися і рухати країну вперед, пересварилися. Цього, до речі, й очікують наші сусіди. Їхні експерти вже прогнозують, що змагання лідерів партій-переможців переросте в повномасштабний конфлікт.
Натомість вітчизняні політологи впевнені: щоб не перетворити ситуацію на з\'ясування стосунків, потрібно об\'єднати пропозиції Блоку Петра Порошенка і "Народного фронту".
- Зробити це не так і складно. Наприклад, проект Арсенія Яценюка взяти за основу Коаліційної угоди, а проект Петра Порошенка використати як статут коаліції або її програмних основ, - вважає політолог Володимир Фесенко.
І поки партії-переможці грають м\'язами, інші потенційні учасники коаліції висловлюють своє бачення засад діяльності майбутнього об\'єднання.
Зокрема, про готовність увійти до нової парламентської більшості заявила "Батьківщина".
За словами її лідера Юлії Тимошенко, коаліція потрібна швидко, вона має ґрунтуватися на твердих принципах і об\'єднати всі п\'ять демократичних партій, обраних до парламенту.
- Ми переконані, що новий Уряд має формуватися на основі професійності, а не партійних квот. Ми не ставимо жодних умов стосовно отримання нашою партією міністерських портфелів, але наполягаємо, щоб партнери підтримали наші пріоритети розвитку країни. Їх чотири: мир, Європейський Союз, НАТО, реальні реформи, - наголосила вона.
"Батьківщина" підхопила ідею у новій Верховній Раді першочергово ухвалити рішення щодо зняття недоторканності з усіх високопосадовців, суддів і народних депутатів; скасувати позаблоковий статус України. А також провести справжню, а не декларативну зачистку корупції з урахуванням розроблених ними законопроектів.
Радикальна партія Олега Ляшка також готова увійти до нової парламентської більшості. На думку радикалів, першочергово коаліція має ухвалити рішення про: заборону продажу землі сільськогосподарського призначення; зниження пенсійного віку жінок; зниження податків для малого і середнього бізнесу і збільшення ренти і податків для олігархів; зміну виборчої системи - відкриті списки на пропорційній основі. А також ліквідувати монополії в ЖКГ, скасувати довічне призначення суддів, депутатську недоторканність, підвищити зарплати і пенсії, соціальні виплати і збільшити допомогу при народженні дитини тощо.
А на думку Об\'єднання "Самопоміч", формування коаліції має базуватися на принципах конституційності, публічності, рівності учасників об\'єднання і відповідальності. Ці тези, до речі, поділяють і в "Народному фронті". Мало того, там упевнені: переговори щодо створення коаліції в новому українському парламенті мають відбуватися між політичними силами, які перемогли на виборах, а не в адміністрації Президента. Про це на своїй сторінці у "Facebook" заявив представник "Народного фронту", радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.
- Брати участь у коаліційних переговорах повинні винятково новообрані народні депутати, а не особи, що їм співчувають, - наголосив Геращенко. - Інакше чим відрізнятиметься новообраний парламент від епохи Януковича, коли Верховна Рада була не законодавчим органом влади, як це прописано Конституцією, а виконувала забаганки тодішнього глави держави.
Водночас Андрій Садовий у своєму "Facebook" написав, що у процесі створення коаліції в "Самопомочі" є єдина амбіція - створення максимально професійного уряду, члени якого думатимуть про роботу, а не про рейтинги.
 

Уряд сформують за професійним принципом і без політичних квот
   

   Члени робочої групи по створенню коаліції погодились сформувати новий Уряд України без політичних квот. Про це ще у п\'ятницю, 31 жовтня, після першого раунду консультацій журналістам розповів віце-прем\'єр-міністр, кандидат в народні депутати від Блоку Петра Порошенка Володимир Гройсман, екс-мер Вінниці.
"Щодо формування нового Уряду. Ми не підтримуємо квотного принципу - адже попередній Уряд, сформований за таким принципом, показав свою неефективність. Тому ми, як найбільша фракція нового парламенту, що налічує 150 депутатів, пропонуємо на посаду прем\'єр-міністра Арсенія Петровича Яценюка, який сформує свою команду. Головний критерій роботи нового Уряду - здатність працювати і зобов\'язання, в тому числі, публічні, на виконання завдань того чи іншого профільного міністра. Ми не можемо витратити ще півроку або рік на те, щоб ті, хто обіймає посади, не відповідали за результат", - підкреслив Гройсман.
Також Володимир Гройсман зазначив, що "принциповим для нас є забезпечення швидких змін у країні, а також те, хто запроваджуватиме ці зміни. Ми плануємо, що до кінця цього року буде ухвалений серйозний пакет законів із децентралізації, антикорупційний пакет, низка законів, які дозволять, у тому числі, зняти депутатську недоторканність".
Володимир Гройсман зазначив, що "в основі Коаліційної угоди лежать принципи представленої Президентом програми "Стратегія реформ-2020", мета якої - вступ України до Євросоюзу, і ціль полягає в тому, щоб рівень життя українців відповідав критеріям вступу до ЄС".
Щодо зняття депутатської недоторканності, то на цьому наполягає пропрезидентський блок і зробити це планують на одному з перших засідань Верховної Ради. Про це говорив і Володимир Гройсман у день виборів, коли прийшов на свою дільницю у Вінниці.
- У першу чергу, у новому парламенті нам варто ухвалити пакет реформ, який сьогодні вже готовий, і в тому числі з децентралізації влади. На одному із перших засідань дуже важливо зняти депутатську недоторканність народних депутатів. Думаю, що наша команда зробить усе, аби це відбулося. Будемо закликати усіх об\'єднатися навколо цього, бо це є надзвичайно важливим питанням. Всі мають бути рівними, і це буде дуже суттєвий крок до наведення порядку у нашій країні, - говорив Володимир Гройсман.
Остаточний текст Коаліційної угоди має з`явитися до першого засідання новообраної Верховної Ради.
 

Обіцянки мвйбутніх пвртнерів

  

   Партія Президента і "Народний фронт" із різницею в кілька годин оприлюднили свої проекти коаліційних угод.
- "Народний фронт" виграв вибори за партійним списком, а у "Блоку Петра Порошенка" найбільша фракція. Це нічия, - каже виконавчий директор Центру суспільних відносин.
Найбільш оптимальним форматом коаліції, на його думку, є участь "Блоку Петра Порошенка",    "Народного фронту", "Самопомочі" плюс мажоритарники.
- До речі, не виключаю, що вони не тільки будуть розбігатися по вже існуючих фракціях, а й створять свою депутатську групу, - говорить Євген Магда. - Така коаліція не гарантує конституційну більшість, але вона могла б впевнено йти курсом на Європу і приймати важливі й непопулярні рішення.
Тексти угоди, запропоновані як "Блоком Петра Порошенка", так і "Народним фронтом", не будуть підписані в нинішньому вигляді, вважає політолог.
- Це перші "пристрілювальні" документи, які демонструють ідеальну ситуацію, це декларація намірів. Якщо буде досягнуто політичного рішення про об\'єднання, текст стануть писати разом. Поки що коаліційна угода Блоку Петра Порошенка "більш грунтовна, а "Народного фронту" показово проєвропейська. Думаю, кінцевий документ буде десь посередині, - резюмує Євген Магда.
Тим не менш обидва оприлюднені проекти коаліційної угоди, яка має стати платформою для майбутньої коаліції, передбачають досить глибокі та перспективні реформи у сфері економіки. Якщо новому Урядові вдасться ефективно реалізувати хоча б половину з того, що там обіцяно, Україна дістане потужний імпульс для виходу із кризи, у яку вона остаточно занурилася.
Антикорупційна політика
Майбутня коаліція обіцяє, що Антикорупційне бюро запрацює з 1 січня 2015 року. Очевидно, щоб зміцнити її повноваження, обіцяють вивести з-під кримінальної відповідальності дії, що провокують підкуповувати і давати хабарі, якщо вони проводяться в рамках оперативно-розшукової діяльності. Крім того, в угоді прописано кілька новацій, які також можуть допомогти приборкати корупцію.
Зокрема, обіцяють реформувати судову систему, впровадити інструментарій контролю доходів і витрат чиновників, перейти на державне фінансування політичних партій тощо. Що ж до антикорупційної політики, то тут - що важливо - дуже мало абстрактних завдань і водночас чітко прописано конкретні обіцянки, контролювати реалізацію яких досить просто.
Проте одна деталь ставить під сумнів здатність нової коаліції досягти хоча б мінімального прогресу в боротьбі з корупцією. Ідеться про те, що всупереч очевидним доказам того, як попередня влада разом з окремими олігархами розікрала державну власність і бюджетні гроші, жодну людину так і не було притягнуто до відповідальності.
У зв\'язку з цим постає логічне запитання: чи варто ухвалювати десятки нових законів і створювати нові структури, якщо чиновники такі продажні, що в будь-якій системі координат вони зможуть налагодити свої корупційні схеми?
Децентралізація бюджетної системи
Нова коаліція не змогла оминути дуже модну сьогодні тему бюджетної децентралізації. Передусім обіцяють, що частка доходів, яка не враховується при розрахунку трансфертів держбюджету, збільшиться до 20% (нині - 7-9%). Ця сума, по суті, означає обсяг грошей, які залишаються у місцевих органів влади і які вони можуть витрачати на свій розсуд на проекти соціально-економічного розвитку відповідного регіону. Як випливає з тексту коаліційної угоди, крім податку з доходів фізичних осіб, вони обіцяють залишати в місцевих бюджетах також частину податку на доходи підприємств. Також планують суттєво розширити базу оподаткування на нерухомість, перетворивши цей податок в основу місцевих бюджетів.
Крім того, майбутня коаліція обіцяє відродити державний фонд регіонального розвитку. Щоправда, як правило, саме на цьому етапі розподілу фінансування фіксується найбільша кількість корупційних зловживань. Знаючи цей факт, виглядає досить нерозумно створювати такий фонд, із самого початку провокуючи корупцію.
Реформування системи державних фінансів
У цьому розділі взято хороші сучасні напрацювання зі світового досвіду, зокрема запровадження фіскальних правил і середньострокового бюджетування, посилення контрольних повноважень Рахункової палати, реформування відповідно до правил ЄС внутрішнього контролю та аудиту.
Дерегуляція і розвиток бізнесу
У цьому розділі угоди поставлено дуже амбітну мету, яка межує з фантазією, а саме: досягнення показників країн, що входять до топ-20 Doing Business. Насправді просування на 10 позицій у рейтингу потребує активних реформ в економіці протягом 3-5 років. Проте Україні таки варто вжити радикальних заходів у сфері дерегуляції, доступу до фінансових ресурсів і, безумовно, податкової політики.
Зазначмо, що всі заходи в цьому розділі проекту коаліційної угоди базуються на матриці, спрямованій на поліпшення позицій у рейтингу Doing Business. Із теоретичного погляду це, без сумніву, погано, та на практиці багато держав, намагаючись піднятися в рейтингу, здійснювали прорив в економіці.
Крім того, варто враховувати, що іноземні інвестори не читають прес-релізів політиків різних країн про те, чого вони досягли у сфері поліпшення бізнес-середовища. Як правило, вони орієнтуються на такі рейтинги. Що вищу позицію Україна матиме в Doing Business, то більша ймовірність, що у країну підуть іноземні інвестори і що, відповідно, тут почнуть приживатися західні стандарти та моделі.
Створення сприятливого фіскального простору
Окремим пунктом у рамках розвитку бізнесу в коаліційному договорі зазначено податкову реформу, орієнтовану на підтримку бізнесу. Запропонована модель є радше ідеальною реформою, до якої треба прагнути, але навряд чи вона реальна в сучасних українських умовах.
Деякі пропозиції, зокрема зниження ставки ЄСВ до 23%, є навіть швидше популістськими, адже автори не аргументували, як вони компенсують дефіцит ПФУ, що утвориться в результаті цього заходу. Проте багато локальних заходів під силу реалізувати, і вони матимуть дуже позитивний ефект.
У цілому проект коаліційної угоди написано дуже змістовно. Видно, що над ним працювали люди, які дуже добре ознайомлені з іноземним досвідом і вміють чітко висловлювати думки. Проте якщо реалізацію прописаних реформ доручать низці непотоплюваних політиків, які періодично спливають після чергових революційних подій, це може стати великою проблемою.
 

Ми запитали у вінничан: "Як, по-вашому, поводитимуться члени майбутньої коаліції у Верховній

Раді - згуртуються, чи ж пересваряться, як після Помаранчевої революції?"
 

Марина, студентка:
- Сподіваюся, вони будуть згуртовуватися, тим паче, така ситуація, що вони повинні це зробити.
Леся, студентка:
- Нічого хорошого з коаліції не вийде, але принаймні вони спробують зробити щось краще. На порозуміння і згуртування сподівання нема, але все можливо.
Роман, студент:
- Коаліція має бути згуртована, відстоюючи інтереси не політиків, а держави - народ для цього їх і обрав, щоб поліпшували ситуацію в країні. Найоптимальніший варіант для коаліції: "Народний фронт", "Блок Порошенка" і "Самопоміч", інші політичні сили взагалі не "поміщаються" у систему коаліції. Будемо сподіватися, що ситуація виправиться на краще. Якщо буде єдність Президента, Уряду і Верховної Ради, нас чекає щасливе майбутнє.
Світлана, медсестра:
- Різні політичні сили боротимуться за владу до останнього, тому будуть об\'єднуватися, створювати коаліції, аби тільки пройти.
Василь Савович, пенсіонер:
- У такий військовий час політичним силам потрібно тільки гуртуватися - цього вимагає наш напружений час, інакше ми не переможемо Путіна. Воює Росія, кадрові воєнні, а не сепаратисти, як нам про це кажуть.
Галина Цезарівна, пенсіонерка:
- Бажано, звичайно, їм гуртуватися, але у це я мало вірю.
Роман, студент:
- Через різні амбіції і інтереси згуртуватися не вийде. Уже тепер спостерігаються протиріччя між Порошенком і Яценюком.
Олексій, студент:
- Можливо, об\'єднуючим фактором буде партія "Самопоміч". Є сподівання, що коаліція все ж працюватиме адекватно і в інтересах країни.
Оксана, безробітна:
- Пересваритися політики встигнуть завжди, але сподіваюся на примирення, у це принаймні хочеться вірити. Я тільки за, щоб об\'єдналися деякі партії.
Руслана, школярка:
- Усі давно хочуть мир, і було б добре, щоб ці сили гуртувалися. Щось конкретно прогнозувати наразі важко.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

249

Уже не перший рік мешканці будинку по вул.Ширшова, 3 у Вінниці скаржаться на одну із сусідок. Наразі двокімнатна квартира на другому ...

206

Спеціальні датчики температури, тиску, затоплення та руху встановили у Вінниці у підвалах багатоквартирних будинків по вул.Ващука,14, ...

202

Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької облради, громадська організація «Асоціація бібліотек Вінниччини» та Український...

201

В амбулаторії Калинівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги 5 листопада помер 67-річний пацієнт. Подробиці ...

197

    Батьківщина «Щедрика» - Тульчин – цієї суботи чекає у гості всю Україну. 16 листопада пройде перший фестиваль мистецтв «Від Щедрика ...