Чим жертвують вінничани заради «погоди» в домі та авто?

Як кожна мобілка знайшла своє вухо, так і кондиціонери увійшли в наш побут досить швидко. Особливо стають у пригоді влітку: надворі спека, а в офісі чи в автомобілі – приємна прохолода. Доречні кондиціонери і в торговельних центрах, і на підприємствах. Вони створюють комфортний мікроклімат у приміщеннях. Але за технічний прогрес і комфорт, який він приносить, треба платити, і не тільки гроші. Про деякі негативні впливи кондиціонерів і про те, як це диво техніки потрібно вибирати, ми розмовляємо з заступником головного лікаря Вінницької міської санітарно-епідеміологічної станції Олександром Мельником.
— Олександре Васильовичу, якими можуть бути «побічні» ефекти при користуванні кондиціонерами?
— Одним із «мінусів» є неприродний мікроклімат у приміщенні. Люди, які знадвору, із 30-градусної спеки, заходять у холод, і навпаки, можуть захворіти на нежить внаслідок зміни температури. Захворювання можна отримати і тоді, коли у автомобілі працює кондиціонер, а на вулиці – надто жарко. Науковцями вивчається і можливість заразитися пневмонією через кондиціонер. Суть у тому, що через фільтруючі матеріали кондиціонера відбувається рециркуляція повітря, там формується мікрофлора – всередині мають схильність оселятися певні мікроорганізми. Це й сприяє виникненню пневмонії. Колись на великих радянських підприємствах, наприклад, текстильних, де була низька вологість повітря, могли розвиватись такі мікроорганізми, і тоді фіксували професійні захворювання. Зараз застосовують більш досконалі моделі кондиціонерів, у тому числі і промислових, але проблема остаточно не розв’язана.
— А що робити людям, котрі мають кондиціонери чи хочуть їх придбати? Як убезпечитися від мікроорганізмів, збудників тієї ж пневмонії? Можливо, замінювати фільтри?
— Чесно кажучи, це обладнання вимагає достатньо серйозного технічного обслуговування. Постачальники, крім гарантій роботи, повинні забезпечувати техніку і фільтруючими матеріалами, періодично їх заміняти чи регенерувати. Є організації, які на платній основі цими питаннями займаються. До речі, для автомобілістів є новинка: не просто кондиціонер, а який працює в режимі клімат-контролю (напівавтомат). Для того, щоб кондиціонери обслуговувалися, потрібна зацікавленість власника в цьому.
— Чи існує законодавча база щодо захисту від неякісних кондиціонерів?
— Є закон про забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення. У ньому сказано, що вся нова техніка, обладнання, яке контактує з людиною, повинно проходити гігієнічну експертизу щодо безпечності використання. Цим займаються на рівні науково-дослідних інститутів, крупних гігієнічних центрів при СЕС. Такі організації, як наша СЕС, беруть участь при перевірці реалізації чи ввезення на митну територію нової техніки, в тому числі й кондиціонерів. Ми перевіряємо наявність потрібної документації або відправляємо техніку на експертизу, де дають оцінку всім факторам – від максимального рівня шуму до якості технічних параметрів.
— А як все-таки діяти людям, які купують кондиціонер, щоб не помилитися у виборі?
— Якщо ця продукція не сертифікується, покупці мають право вимагати гігієнічний висновок у того, хто реалізує товар, щоб дізнатися, чи законно ввезена річ, чи оцінена її якість та безпека. Адже є багато контрабандних товарів, очевидно, серед них є і фальсифіковані (тобто підробки). Ми стикаємося з тим, що продається чимало техніки, котра вже була у вжитку, цим займаються цілі фірми. Але все одно, право споживача – вимагати документи і на цю техніку.
— Скажіть, чи є кондиціонери у вінницьких школах?
— Є вимога, щоб кондиціонери встановлювалися у приміщеннях комп’ютерних класів шкіл, зараз триває поетапне впровадження цієї норми. Адже потрібно знівелювати такі фактори, як іонізація та нагрівання повітря при роботі комп’ютерів.
— Ще один фактор – це шум кондиціонерів. Як боротися?
— У людей, які проживають поблизу великих торговельних центрів, інших приміщень з великим обсягом кондиціювання чи обладнаних надпотужними агрегатами, виникають скарги на шум. Ми не раз розглядали такі справи, в результаті власникам доводилось або встановлювати шумозахист, або обмежувати роботу кондиціонерів. Ще одне – якщо кондиціонери встановлюють у не зовсім правильних місцях, то конденсат, що утворюється, крапає на перехожих, які проходять повз адмінприміщення. А взимку кондиціонери вмикають на підігрів приміщень, то конденсат намерзає на тротуарах. Але в цілому використання кондиціонерів – це прогрес, і ця техніка буде вдосконалюватися, негативні фактори усуватимуться. Так чи інакше, а людина завжди чимось платить за технічний прогрес. А поки що не варто зловживати, використовуючи штучну прохолоду.


Любов ДОБРИНСЬКАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

766

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

569

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

352

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

327

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

327

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...