Із Севастополя - у Вінницю

Із Севастополя - у Вінницю

Зінаїда Іванівна із родиною 40 років прожила у Севастополі, але цього року після окупації Криму Росією була змушена покинути рідну домівку. Разом із дочкою Ольгою залишили там квартиру і переїхали у Вінницю. Тепер вони винаймають житло. Коли ж повернуться до рідного дому і чи повернуться взагалі, мати і дочка не знають.
Жінки не називають своїх прізвищ і відмовляються фотографуватися. Пояснюють: бояться за своїх рідних, які ще залишилися на півострові. У Вінницю з Криму вирішили їхати тому, що Зінаїда Іванівна народилася у Барському районі, там досі живе її брат. Тому одного дня, зібравши необхідні речі, які можуть поміститися в авто, вона з донькою вирішили покинути рідний дім і переїхати у спокійну Вінницю. За іхніми словами, кордон проїхали спокійно, прикордонники особливо навіть не перевіряли.
- Я назавжди запам\'ятаю день - 27 лютого, саме тоді почали летіти гелікоптери з Росії і була похмура погода. Я зрозуміла, що на Крим насунулася чорна хмара. Там просто неможливо стало жити. І я почала говорити дочці, що, можливо, ми поїдемо у Вінницю, все-таки тут я народилася… якось влаштуємося… - розповідає кримчанка Зінаїда Іванівна. - Коли Росія прийшла у Крим, там стало похмуро, людей на вулиці майже не було. Українські прапори прибрали і повісили цю трикольорову ганчірку. Після приходу Росії у Севастополі багато людей втратили роботу, а військових, які перейшли на їхній бік, почали відсилати за Урал.
"ІЗ приходом Росії кругом стали черги, гірші ніж у
радянські часи"
Зінаїда Іванівна каже, що з приходом Росії у Криму стало жити гірше, ніж навіть за радянських часів. З її слів, у книгарнях не можна купити українську книгу, розмовляти теж краще тепер російською. Кримчанки розповідають, що прокидалися вранці і запитували себе: чи насправді це відбувається з ними, чи, можливо, це сон.
- Розумієте, Севастополь - це місто, де, у більшості, живуть військові пенсіонери, а це не бідні люди. Зараз у них порожні холодильники, а раніше такого не було, - пояснює Зінаїда Іванівна. - Вони не звикли до черг і якогось дискомфорту, більшість із них навіть дня не жили у Росії, і не знають, яке там життя насправді. А я знаю, у мене чоловік звідти родом. Навіть зараз у нас там живуть родичі. Щоправда, останній раз ми з ними спілкувалися ще у березні, коли це все починалося. Тоді я їх запитала: "Ваш Путін там що: збожеволів?". Вони відповіли, що він вже давно божевільний.
Я так зрозуміла, що вони не поважають цю владу, але відкрито про це не говорять. Вони ніколи не ходять на вибори, вони їх просто ігнорують. Там села вимирають. Із приходом Росії у Крим у нас з\'явилися великі черги в магазинах. При оплаті за комунальні послуги потрібно було простояти кілька годин. Усі банки пішли, а прийшов якийсь новий, про який ніхто і не чув. Люди повтрачали свої заощадження. А якщо заговорив українською, тебе готові розтерзати. Знайома розповідала, що до неї приходила в гості подруга, розмовляли українською мовою, а сусідка почула і викликала поліцію. Уявіть, коли до вашого будинку приходить так звана самооборона і каже, щоб за п\'ять хвилин вас у квартирі уже не було, бо тут будуть жити російські моряки… Люди просто хапали документи, якісь необхідні речі і тікали. Там іде такий страшний психологічний прес, що жити так не можливо.
"Списки тих, хто виходив на Євромайдан, вивісили в Інтернеті і написали: "Сжечь и расстрелять"
Жінки більш ніж упевнені, що так званий референдум, після якого Крим і став російським, сфальсифікований.
- Результати того референдуму просто вражають! Кого не спитаєш, ніхто не ходив. Ну, можливо, з усього населення Криму там брало участь 30%, а намалювали - 123%, такого собі навіть радянська влада не дозволяла, - каже Зінаїда Іванівна. - Ціни виросли майже втричі. Правда, і пенсії підняли вдвічі, але при таких цінах вони просто знівелювалися. Списки ж тих, хто виходив на Євромайдан, вивісили в Інтернеті і написали: "Сжечь и расстрелять". Нам виключили проводове радіо, усі українські канали. Ми брали інформацію з Інтернету, а тепер син телефонував, казав, що й Інтернет пропадає. Мобільний зв\'язок із рідними теж поки зник. Усім доводиться переходити на російських операторів, у черзі за сім-картками стоять по кілька днів. Те, що там відбувається, просто не передати словами, краще б зразу нас бабахнули і вбили.
Кримчанки пригадують, що у Севастополі, після окупації Росією, з\'явилося багато приїжджих людей, які виглядали гірше за кримських бомжів. Самі ж кримчани намагалися без необхідності просто не виходити на вулицю.
"У Вінниці від стресу відходили три тижні"
Як розповіла пані Ольга, у Криму в останній час їм було настільки важко психологічно жити, що у Вінниці від стресу відходили три тижні.
Приїхавши у Вінницю, жінки залишили речі у родичів і вирушили на пошуки житла. Спочатку винаймали квартиру подобово, ночували у готелі, але врешті-решт знайшли квартиру. Однак, як виявилося, радіти було зарано.
- Через агентство ми знайшли житло, уклали договір, заплатили за перший місяць, а через три тижні до нас прийшли господарі і сказали, що продаватимуть квартиру. Довелося знову шукати, - розповідає донька Ольга. - Зараз ми уже знайшли житло. Власники там роблять ремонт, і, звісно, не дуже зручно жити у ремонті, але краще так, аніж у Криму.
Кримчанки також розповіли, що у Вінниці стикнулися із проблемою реєстрації.
- Нас десять днів не могли зареєструвати, а по допомогу із житлом у департамент соціальної політики ми не зверталися, оскільки ще й почали їхати жителі зі Сходу, - розповідає пані Ольга. - Мама пенсію перевела сюди, але за липень через формальності із документами так її і не отримала. Я поки що шукаю роботу, адже після усього пережитого дуже важко довіряти людям.
Зараз все владналося: і з реєстрацією, і з виплатою пенсій. Вони звикають до життя у Вінниці. Кажуть, що їх приємно дивує: у місті дуже багато місць для відпочинку, багато молоді.
Чи повернуться вони у Крим до рідного Севастополя і коли? Важко сказати. Ольга каже, що поїде туди коли Крим стане українським, і пройде кілька років, аби змінилася психологія людей.
 

Коментар
Начальник Управління з питань державних соціальних гарантій облдержадміністрації Наталя Остапенко:
- Якщо у пересенців з Криму чи Сходу України виникають проблеми з поселенням, переїздом і влаштуванням на роботу, можна телефонувати одразу до нашого управління або ж безпосередньо до мене. Телефони (0432) 57-22-34, 095-300-87-34, 067-917 97-05.
Уже більше шести місяців Вінницька область приймає переселенців із Криму, Луганської і Донецької областей. За цей час приїхали 849 осіб  із Криму і 3893 громадян із Донецької і Луганської областей. Це лише ті, як і зареєструвалися, наспраді ж кількість переселенців значно більша. Переселенців розмістили у 17 районах і 5 містах у тому числі 202 - у Вінниці. Кількість переселенців весь час змінюється, адже є такі, що приїхали, зареєструвалися, побули деякий час і знову поїхали, а є що живуть постійно. За останні місяці потік переселенців не зменшився.
Уся необхідна інформація для людей, які вирішили їхати у Вінницьку область, є на нашому сайті - http://www.socinform.vn.ua.


Інна МАРТОНІКОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

255

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

144

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

141

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

141

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

134

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...