Дев'ятий батальйон повернувся у Вінницю

Дев'ятий батальйон повернувся у Вінницю

Із жовтого бусу, який зупинився минулої п\'ятниці перед Вінницьким облвійськкоматом, вискакують чоловіки у камуфляжі зі спітнілими, обпаленими сонцем обличчями. Майже у всіх на шиях, руках, грудях сплетені у косицю патріотичні жовто-блакитні стрічки. А у військових білетах аж ніяк не патріотичний запис від командира - "трус". У кожного.
Їх сімдесят один і вони говорять від імені всього дев\'ятого батальйону "Вінниця", хоча ще чотириста бійців залишились на передовій стримувати супротивника. Ціною власного життя...
Ми не дезертири!
- Чому нас називають дезертирами?! - чоловіки агресивно, ніби ще не вийшли з бою, випльовують слова у відеокамери. Представників преси, до речі, вони зібрали під військкоматом особисто, телефонуючи усім, кого знають, ще на під\'їзді до Вінниці: "Збирайте усіх, без вас нас просто закриють, навіть у місто в\'їхати не дозволять!"
Крім журналістів, під військкоматом зібралися й рідні вояків, волонтери, які допомагали їм збиратись у зону АТО, підвозили речі та їжу. Жінки, втираючи сльози, намагаються притиснутись ближче до синів і чоловіків. Але більшість нервово відповідають: "Заждіть, відійдіть!" і знову розвертаються до журналістських камер.
- Дивіться, що нам написав командир роти, який пячив, наркоман, три місяці по бабах лазив, - Віталій Заїка витягає з кишені військовий квиток. - Коли сказали: "Під танки!", він втік, загубив автомат, а потім посилав за ним бійця... А нам кожному написав "трус", дивіться!
Натовп рідних, який у цей момент щільно обступив і бусик з бійцями, і журналістів, обурено гуде. Аж поки у когось не виривається крик: "Герої!" Його підтримують й інші голоси: "Герої! Герої! Герої!"
Пили з калюжі,
їли траву
Відтворюючи події, які передували їх поверненню, бійці кажуть, що 24 серпня блокпост, який вони охороняли, був масовано обстріляний із застосуванням важкої техніки. Оборону тримали два дні, а потім відступили до Маріуполя.
- Ми стояли з автоматами проти "Градів", гаубиць, мінометів, танків, - говорить Віталій Заїка. - З кільця виходили, пили воду з калюжі, їли траву. А щойно вийшли, нас знову кинули під гаубиці. Там отакенні осколики летіли!
Командир відділення Василь додає:
- Ми майже добу виходили з оточення після того, як вступили в бій проти танків. В один із танків тричі стріляли з РПГ і нічого йому не зробили. Навіть фарба не злізла. Така броня, що нічого її не бере!
Бійці кажуть, що інформували керівництво про те, що кордон перетнула важка техніка противника, але підтримки не дочекались. Натомість почули, що "танків у Новоазовську немає"...
Уже відвоювали
- Ми хочемо, щоб відвели наш батальйон, там немає кому командувати, - говорять солдати. - Ми не злякалися, ми не втекли. Ми підемо у той батальйон, де буде нормальне командування! Дайте нам зброю! Де танки, де гармати, де авіація?!
Тим часом стихійний мітинг пересувається ближче до військкомату. Серед бійців і їх рідних опиняється заступник військового комісара, підполковник Олексій Островий.
- Військовослужбовці дев\'ятого батальйону, які прибули у відрядження, мають отримати приписи на вибуття у військові комісаріати, з яких були призвані для подальшого проходження служби, - намагається перекричати натовп підполковник.
У відповідь лунає: "Ми вже відвоювали! Не будеш ти нам наказувати! Чому ти не там, де ми були?!"
Суперечки не вщухають. Але врешті бійці переходять у приміщення військкомату. Там із ними зустрічається військовий комісар. У зал, де відбувається розмова, рідних не пускають і журналістів теж. Виняток зробили лише для відеооператорів двох центральних каналів, щоб "картинку зробили".
Розмова за зачиненими дверима закінчується тим, що бійців відправляють у тимчасову відпуску. Розходяться мовчки. Про тих, хто залишився у зоні АТО, ніхто не згадує.
У вівторок у військкоматі повідомили, що правову оцінку діям бійців, які повернулись зі Сходу, мають дати правоохоронці. Заяву військкомату читайте на сайті "МІСТА"


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

819

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

633

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

424

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

368

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

366

17 жовтня у Будинку офіцерів відбудеться безкоштовний показ вистави, ролі у якій виконують учасники АТО, волонтери та члени їх родин.  ...