Перехитрунка

Є ж на світі хитрі люди. Ну такі хитрі, такі вже хитрі, що кого завгодно обдурять. А коли ще дуже й дуже стараються, то їм вдається обвести довкола пальця навіть… самих себе! Наприклад, так, як зуміла обкрутити себе, кохану, героїня нашого матеріалу.
Вінничанка Клара Степановська (ім\'я та прізвище змінені) займалась приватним підприємництвом. Не так щоб дуже розкошувала, але на власний "Ніссан" розстаралась. Тож коли виникла потреба в живих грошах, жінка вирішила питання легко й швидко: звернулась у кредитну спілку "Злагода" й під заставу автівки отримала 70 тисяч гривень, про що підписала в січні минулого року кредитний договір. Поручителем по кредиту Клара попросила виступити свою подругу, і та погодилась: чому ж не виручити близьку людину?
Однак збіг короткий час, як Степановська перестала сплачувати гроші по кредиту. Оскільки позичальниця всіляко уникала того, щоб виходити на контакт, то "Злагода" прислала поручительці лист-повідомлення про наявність заборгованості. Та зв\'язалася з подругою телефоном, і Клара їй поклялась, що вчасно платила за кредитом. У неї, мовляв, навіть квитанції є. От лиш… треба ж такому статись, що брат саме поїхав у село й забрав документи з собою!
Коли брат повернувся з села, то у Степановської все не знаходилось часу заїхати до своєї поручительки. Втім, зустріч усе-таки відбулась, але, як ви здогадались, таки без квитанції, бо (така біда, така біда!) Клара її випадково… спалила. Але на словах знов завірила, що гроші сплачувала. З того часу всі подружні стосунки були порвані, жінки зовсім перестали бачитись.
Втім, кредитній спілці розмови про повернення боргу нецікаві, потрібні живі гроші, а їх - катма. До осені стало зрозуміло, що добровільного повернення коштів не буде, пора їх стягувати через реалізацію застави. І тоді з\'ясувалось, що застави… немає! "Ніссан" був знятий з обліку в ДАІ нібито для продажу, хоч це категорично заборонялось робити за умовами кредитного договору.
І навіть більше: досі правовідносини між учасниками були цивільно-правовими, а після "зникнення" автомобіля перейшли у сферу кримінально-правову. Проте Степановська продовжувала вішати людям на вуха локшину незгірш того, як у попередньому випадку. То вона розповідала, що хотіла продати машину, аби достроково погасити кредит (хоча без згоди кредитної спілки не мала права цього робити), то відверто блефувала, стверджуючи, що віддала "Ніссан" знайомому для ремонту, а він кудись пропав разом з транспортним засобом (і разом з тим до міліції із заявою про крадіжку не зверталась) - і ще подібні вигадки. Ще добре, що автомобіль вона не продала, а тільки зняла з обліку, сама ж на ньому їздила по місту з транзитними номерами.
Врешті договорилась до того, що "підписані нею договори вона читала, однак не розуміла їх змісту, а нотаріуса роз\'яснити зміст договорів вона не просила" (цитата з вироку). У той же час підпис Степановської стоїть на самому договорі, в якому стверджується: "договір сторонами прочитано особисто, зміст договору відповідає волевиявленню та дійсним намірам кожної зі сторін, а також сторони однаково розуміють значення та умови вказаного правочину та його правові наслідки" (цитата з вироку).
До яких хитрощів Клара Степановська не вдавалась, вони не витримали зіткнення з прописаними в законі нормами. В ході кримінального провадження було доведено, що вона скоїла злочин, передбачений статтею 388 Кримінального кодексу України, а саме - приховала заставлене майно.
Крапку в справі поставив Вінницький міський суд. Мало того, що він стягнув зі Степановської на користь кредитної спілки "Злагода" 65 393 гривні матеріальної шкоди. Він визнав її винною в кримінальному правопорушенні і присудив штраф у розмірі 8 500 гривень.
Тож чи варто було так хитрувати, щоб ще більше заплатити?


Леонтій КраснопільськийКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1223

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

406

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

234

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

218

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...

216

  ...