Мають перевірити усіх - від найвищих посадовців до найдрібнішого клерка

Мають перевірити усіх - від найвищих посадовців до найдрібнішого клерка

Понад годину громадські активісти Вінницької області чекали на зустріч із колишнім журналістом, головою Люстраційного комітету на громадських засадах Єгором Соболєвим. Він запізнився, бо зламалася... маршрутка. Принаймні, так пояснили затримку організатори.
- Янукович утік, а вся його система залишилася і працює, - нагадав Єгор Соболєв, щойно переступивши поріг зали засідань облдержадміністрації. - Система абсолютно не змінилася в судах, прокуратурі, державних адміністраціях, всіх інших органах влади. Більше того, шанси на те, що вона очиститься або одумається сама, - мінімальні.
Активіст нагадав про закон "Про відновлення довіри до судової влади в Україні", який передбачав люстрацію суддів. Мовляв, навіть після цього там нічого не змінилося, майже всі керівники залишилися на своїх місцях.
- Саме тому ми підготували проект закону про очищення влади, який передбачає перевірку кожного держслужбовця, кожного судді, кожного правоохоронця, - каже Єгор Соболєв. - Перші кроки люстрації мають торкнутися Національного агентства України з питань державної служби. Це велика установа, яка має центральний офіс у Києві. Далі це очищене агентство має організувати перевірки в усіх інших державних органах. При цьому комісії мають створюватися - не одна на ціле відомство чи галузь, а зверху донизу, щоб перевірити усіх - від посадовців найвищого рангу до найдрібнішого клерка.
Звісно, при цьому потрібно починати з найвищих посадовців, а вже потім переходити до їхніх підлеглих.
- Ми провинні зробити те, що не було зроблено у 90-тих роках: прибрати з владних органів, органів правосуддя, правоохоронних структур тих людей, які свого часу очолювали комітети компартії та комсомолу, - вважає Єгор Соболєв.
І одразу ж назвав два прізвища, які першими згадуються у зв\'язку з цією категорією державних управлінців, - Єфремов і Тігіпко.
- Маємо прибрати з керівних посад усіх людей, які причетні до діяльності КДБ - чи працювали там, чи навіть просто закінчили школу резерву для цієї структури, - наголошує Єгор Соболєв. - На жаль, досвід показує, що не виходить у цих людей будувати ефективну систему державної безпеки у демократичному суспільстві.
Досвід інших країн показує, що це неминучий етап.
- Ще один люстраційний вимір - це Майдан, - говорить Єгор Соболєв.
За його думкою, усі ті керівники, які під час революційного підйому виявили свою неспроможність бути поряд із народом - брали відпустки, лягали на лікарняні, прохали про відставку - мають піти у відставку й тепер.
- Люструвати потрібно й усіх тих осіб, які словами чи діями зазіхали на територіальну цілісність України, - каже активіст. - Мова йде і про підтримку окупації Криму, і про допомогу терористам у Одесі чи Донбасі.
І нарешті найважливіший критерій.
- Люстраційні комісії мають перевірити майно і активи посадовців і їх близького оточення, - переконаний Єгор Соболєв. - Якщо чиновник мешкає у палаці і не може пояснити, звідки взяв на це гроші, він має бути усунений з посади.
Що ж буде з цими люстрованими чиновниками? Відповідь на це у київського гостя теж була.
- Їх потрібно усунути з посад на десять років, - каже Єгор Соболєв. - При цьому не тільки з посади, яку вони займали, а з усіх керівних посад. Якщо ж мова йде про виборну посаду, то інформація про те, чому той чи інший депутат або мер не пройшов перевірку, має бути оприлюднена та зберігатися у загальному доступі на сайті Центрвиборчкому. При цьому має бути чітко зазначена причина люстрації. А далі вже люди мають вирішувати, чи потрібно голосувати за такого знову.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

1219

Пропоновані кандидатури на посади голів кількох облдержадміністрацій оприлюднив віце-прем"єр-міністр України Павло Розенко. ...

405

День Державного Прапору, який українці відзначатимуть 23 серпня, традиційно розпочнеться з урочистого підняття прапора на Майдані ...

234

Міфічна загроза чи реальна перспектива Через подорожчання електроенергії для підприємств на 25% з першого липня деякі галузі опинилися ...

217

Уже 28 мільйонів українців підписали декларації зі своїми лікарями. Як переконує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, це значить, ...

215

  ...