Біженці, переселенці чи переміщені в середині країни особи

Вінницька правозахисна група оприлюднила заяву до Президента України Петра Порошенка. На думку правозахисників, ухвалений 19 червня Верховною Радою законопроект про правовий статус переселенців є недосконалим. Відтак просять повернути його на повторний розгляд.
- Цей закон є досить недосконалим і не може бути легітимним, - пояснює координатор Вінницької правозахисної групи Світлана Побережець. - Термінологія законопроекту не відповідає загальноприйнятим міжнародним стандартам. І люди, які тікають від війни на Сході країни, врешті-решт не зможуть добитися своїх прав у міжнародних судах. У нас вони називаються будь-як тільки не особами, які переміщені в середині країни - а це загальноприйнятий і офіційний термін міжнародного права. Крім того, закон містить чимало непрозорих схем ухвалення рішень.
За словами правозахисників, сьогодні багато міжнародних організацій готові надати свою допомогу цим людям. Однак невідповідність навіть у термінології може загальмувати цей процес.
Офіційно 879, а реально - втричі більше
Станом на 26 червня на Вінниччині налічується 469 переселенців з Криму і 410 - із південно-східних областей. Про це повідомила начальник Управління з питань державних соціальних гарантій облдержадміністрації Наталя Остапенко.
- Частина переселенців приїхали до нас і зареєструвалися в органах соціальної політики, побули деякий час і поїхали. Хтось повертається назад, а хтось їде до інших областей. Але реєструватися мають бажання не усі громадяни, тому із впевненістю можу сказати, що насправді переселенців у два-три рази більше, - розповідає Наталя Остапенко. - Багато людей, які їдуть зі Сходу, побоюються офіційно зареєструватися у нас, бо якщо та влада дізнається, що вони виїхали, їх публічно називають зрадниками, а їхнє майно сепаратисти конфісковують.
За словами Наталі Остапенко, щодня на гарячу лінію телефонують люди, які хочуть виїхали до Вінницької області. Пропозиції про допомогу від вінничан теж надходять постійно.
- Якось до нас прийшла бабуся, інвалід війни, і сказала, що може у своїй квартирі прихистити дві родини, та ще й бажано з маленькими дітьми, бо знає, що таке війна, тому й хоче допомогти, - наводить приклад пані Наталя. - Тривалий час на моїй дачі жила родина з Криму, тепер живе сім\'я зі Сходу, зараз очікую ще одну родину, яка їде до мене додому.
На сьогодні, за словами Наталі Остапенко, достатньо житлового фонду, аби приймати переселенців - зареєстровано 550 об\'єктів. Найбільше житла пропонують в Оратівському районі. Чиновниця каже, що завдяки досвіду роботи із кримчанами, тепер питання із переселенням жителів із Донецької і Луганської областей вирішують набагато швидше. Так, на сайті департаменту соціальної політики облдержадміністрації створений реєстр житла, є карта Вінницької області, розміщена інформація про заклади освіти по районах, актуальні вакансії від центрів зайнятості.
Готові допомагати.
в тому числі
і роботою
Якщо розселення біженців відбувається оперативно, то із працевлаштуванням інша ситуація. До органів служби зайнятості за працевлаштуванням чи отриманням статусу безробітного із майже 900 переселенців звернулися лише 49. Наталя Остапенко каже, що вакантними залишаються і 20 робочих місць, які запропонувала переселенцям зі Сходу України Ладижинська птахофабрика "Наша Ряба".
- Інколи біженці зволікають навіть із поданням заяв про призначення допомоги. Дві третини переселенців не приховують, що приїхали до нас, аби убезпечити себе й своїх рідних на час бойових дій, після чого планують повертатися на Донбас, - пояснює Наталя Остапенко. - Ще приблизно третина хоче залишитися у нас назавжди, підшукує варіанти викупу житла - навіть у віддалених селах. Є й такі люди, що готові віддати державі свої квартири, розташовані на Сході, аби це хоч трохи допомогло прискорити процес. На жаль, є й такі, хто хоче просто "вибити" для себе різноманітні блага, користуючись моментом. Траплялося й таке, що приходять і кажуть: "Через вашу державу, через вашу владу ми змушені переселитися, в нас була квартира чи будинок в обласному центрі, тож давайте нам трикімнатну квартиру з євроремонтом у мікрорайоні "Поділля" чи будинок, чи земельну ділянку в центрі Вінниці." А ще кажуть: мовляв, ми бізнес втратили, надайте нам такий самий або компенсуйте втрати. Готові кошториси навіть підсовують. Пояснюю їм, що не в змозі ані держава, ані місто це зробити, а вони нам відповідають: "У вас у Вінниці ще не стріляють?.."
Проте навіть попри такі нюанси і державні структури, і прості вінничани відразу ж відгукуються на прохання допомогти переселенцям. Громадські організації зараз навіть хочуть вести облік такої допомоги. Бо трапляється, що через відсутність координації, одним і тим же родинам починають збирати допомогу "по колу".
Крім того, Наталя Остапенко зазначає, що дехто боявся їхати зі Сходу до Вінниці, але пробувши тут кілька тижнів, люди переконуються, що вінничани відкриті до спілкування і готові допомагати тим, хто цього потребує.


Інна МАРТОНІКОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

491

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

358

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

189

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

177

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

170

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...