ЧИ Є Життя після АТО?

ЧИ Є Життя після АТО?

Кожна війна має своє ім\'я. Була Столітня війна, аж дві Світові, Шестиденна і навіть Дивна. Наша незрозуміла війна колись теж матиме назву. Але поки що подумаємо про мир. Є думка, що проблему сепаратизму занесено на Донбас ззовні, а отже, з перемогою над тероризмом зникнуть і будь-які прояви сепаратизму, а життя саме увійде в мирне русло. Але більш слушним здається занепокоєння, що у вигляді Донбасу Україна здобуде проблемну територію, подібну до Палестини чи Ольстеру, яка буде тягти з країни гроші, а відповідати на це терактами. Як жити після АТО?
Про це розказує політолог і громадський активіст з Донецька Станіслав Федорчук.
- Мій рецепт дуже простий. Він полягає в тому, що на Донбасі має бути встановлено пряму військову владу з комендатурами, і цей період військової влади, на мою думку, має тривати два-три роки. Під час цього періоду повинен бути перевірений кожний громадянин, який проживає на цій території. Мають бути заарештовані не тільки терористи, які ходять зі зброєю, а насамперед ті кримінальні кола, які підтримували тероризм. Найголовніший момент - мусить бути знищена влада криміналу. Оскільки саме представники криміналу - великого, маленького, середнього, який панував на Донбасі весь цей час, - стали найпершими добровольцями, котрі допомагали російським диверсантам.
Другий момент - заборона Партії регіонів і КПУ. Я не бачу можливості проведення навіть місцевих виборів на території Донецької і Луганської областей. Немає потреби в цьому.
Наступний крок - це з досвіду Німеччини. Після того, як влада Гітлера була скинута союзниками - проведення примусових лекцій про демократію, проведення примусових лекцій про законність. Серйозна робота з населенням - від маленького до великого.
І звісно, це повна централізація інформаційних потоків, вимкнення всіх російських каналів і увімкнення українських. Я навіть радив би створити російськомовний канал, зорієнтований на російськомовних громадян України, Донбасу. Як приклад, можу поставити грузинський телеканал "ПІК", який почав своє мовлення під час російсько-грузинської війни і який показав, що є можливість говорити з різними категоріями громадян, є можливість доносити інформацію. Але тільки в тому разі, якщо російські телеканали вимкнено, а замість них працюють загальнонаціональні телеканали, які пояснюють очевидні для багатьох людей речі, але не для тих, хто наразі мешкає на Донбасі.
- Чи не занадто жорсткі запропоновані Вами заходи?
- Якщо ми звернемо увагу на країни, які пережили революції, Алжир, Єгипет, саме таким чином там відбувається післявоєнне життя. Доводиться перевіряти кожного громадянина, доводиться перевіряти, яким чином пересуваються, що мають у багажнику. Такий досвід є, нічого надзвичайного в ньому нема. Єдине, як на мене, оскільки активна фаза війни триватиме, на мою думку, ще рік, а то й два, говорити про післявоєнний стан трохи передчасно.
- Чому такі песимістичні прогнози?
- Днями голова РНБО Андрій Парубій озвучив цифри, що на території Донецької і Луганської областей перебуває близько 20 тисяч терористів, які воюють з Українською армією, тероризують місцеве населення. 20 тисяч озброєних людей - це доволі велике число, і, гадаю, щоб перемогти таку кількість терористів, армії і добровольцям потрібен час, і не тільки час, а й вміння воювати за нових умов, оскільки в нас відбувається новий тип війни - неконвенційної, нетрадиційної. Він малозатратний для сторони, яка є терористом. Росії набагато простіше відправляти кожен раз нові групи терористів через кордон, це набагато дешевше, ніж воюватиме регулярна російська армія. Відповідно, українцям війна коштує дорого і дорожчає з кожним днем, тому що місцеве населення тікає, території перетворюються на зони бойових дій, у терористів руки розв\'язані. У них буде більше можливостей для мародерства, грабунку. В Генеральному штабі, на мою думку, не до кінця усвідомлюють проблеми, які стоять перед ними. Йдеться не про те, яким чином знищити терористів, а про те, як локалізувати конфлікт і закрити кордон. Закрити кордон - це найголовніше питання, але в нас немає достатньої кількості сил, щоб кордон було закрито повністю.
- Президент на деякий час припинив вогонь в зоні АТО (зараз АТО відновлено. - Ред.). Як ставитеся до такої ініціативи?
- Чесно кажучи, погано ставлюся до подібних пропозицій з простої причини. Свого часу під час конфлікту на території Абхазії неодноразово заявлялося, що має бути мирне врегулювання. І кожен раз, коли з подачі російської сторони це мирне врегулювання наставало, цим користувалися терористи; кожен раз крайніми були мирні люди, яким доводилося втікати з Абхазії, і як на мене, зараз немає тої сторони, з якою могли б відбутися перемовини про мирне врегулювання. Держава, яка домовляється з терористами, - це держава, яка прирікає себе на поразку. Президентові варто усвідомити, що проти нього воюють терористи, а не представники якогось регіону. І навіть не представники якоїсь партії чи прихильники окремого майбутнього певного краю. Тому він мусить бути пильним. Будь-які односторонні, чи навіть двосторонні, домовленості про складання зброї закінчаться обманом. Ніхто не дасть Петрові Порошенку гарантій, що терористи справді виконають свої умови. Гадаю, вони скористаються цією нагодою, щоб захопити ще більше населених пунктів, тероризувати місцеве населення і провести чергову мобілізацію місцевих до лав своєї армії. Це - передишка для бойовиків, але вона нічого не дає українській стороні.

 

Коментарі

Радник президента Юрій Луценко:
- Ми повинні також сказати про те, що буде після встановлення миру на Донбасі. Президент вже запропонував чіткий план реконструкції Донбасу. Це передбачає створення спеціального агентства, яке буде координувати діяльність по створенню нових робочих місць, розвитку промисловості та реконструювання Донбасу, який залишається уламком від радянської економіки...
Українська влада проведе реконструкцію Донбасу.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков:
- Нинішня ситуація дозволила визначити тих людей, які насправді служать Батьківщині. І таких людей досить багато.
У "важких" районах буде діяти зведений загін міліції, де працюватимуть місцеві фахівці, а також ті люди, які будуть відряджені з сусідніх областей. А що стосується Червоного Лиману, то працювати там будуть виключно мешканці Донецької області. Наприклад, головою райдержадміністрації Краснолиманського району призначений відомий бойовий кадровий офіцер, який в цій ситуації забезпечить порядок і дасть можливість населенню жити звичайним, мирним життям.
Міністр соціальної політики України Людмила Денисова:
- Ми зараз опрацьовуємо окрему програму, щоб забезпечити людей, які тимчасово, а може бути, вже постійно, будуть проживати в місцях, куди вони переселилися. Обговорювалося питання, яке стосується цивільних загиблих і постраждалих під час АТО. Прем\'єр-міністр проведе окрему нараду з усіх цих питань. Ми вивчимо досвід, як в інших державах робилося, коли такі події відбувалися, і, безумовно, внесемо пропозицію, і кожна людина буде захищеною.
 

 

 

Новий Слов\'янськ
Ще трохи більше сотні років тому Слов\'янськ був тихим провінційним купецьким містечком. Виріс з козацької фортеці, він став таким собі оплотом того, що потім назвуть середнім класом. Невеликі готелі, грязьові лікарні, пивоварні і миловарні, десятки різноманітних заводиків і фабрик - і постійна торгівля.
У 1887 році Чехов іронічно писав: "Місто-щось на зразок гоголівського Миргорода; є перукарня і годинниковий майстер, значить можна розраховувати, що років через 1000 в Слов\'янську буде і телефон". Звичайно, зв\'язок з\'явився відчутно раніше, а з ним прийшли і радості індустріалізації-і курортне містечко обзавелося важкою індустрією, що знищила пасторальні пейзажі. Слов\'янці досі вважають однією з визначних пам\'яток міста гігантську цитату Леніна: "Комунізм є радянська влада плюс електрифікація всієї країни".
Та й сам Слов\'янськ так і дихає радянським минулим: центральні вулиці названі на честь Леніна, Маркса, Калініна, Фрунзе і Юних Комунарів. Вождь революції все ще стоїть на площі біля міськвиконкому. Тому не дивно, що багато городян радісно стрепенулися у відповідь на провокації проросійських сепаратистів: ностальгія за СРСР живе в серцях багатьох.
Але якщо жити винятково радянським минулим, у міста не буде майбутнього. Щоб іти вперед, Слов\'янську потрібно заново створити власну історію, згадавши про козацьке і купецьке минуле.
Адже буквально через кілька років після демонтажу радянської системи місто знову стало осередком торговців-правда, багато в чому за рахунок підпільних кераміків і нуворишів. Останні заповнили один з мікрорайонів позбавленими смаку будинками і дорогими машинами, але сенсу від цього в місті більше не стало. Традиції меценатства, популярні в Слов\'янську в кінці дев\'ятнадцятого століття, остаточно споганені передвиборчою кампанією Нелі Штепи, що спустила сотні тисяч через свій "благодійний фонд".
Звучить цинічно, але події, що відбуваються в місті, дають йому шанс переродитися в новій якості. Місцеві жителі вперше за довгі роки згадали про самоорганізацію і взаємну підтримку, залишивши осторонь політичні чвари. Необхідність виїхати змусила згадати про забуті цінності - Слов\'янськ раптово виявився для більшості істотною частиною життя, якої практично неможливо позбутися.
Зараз складно гадати, чим закінчиться АТО і яким буде нове мирне життя на цих землях. Навіть після звільнення, без адекватної економічної і соціальної політики місто залишиться мертвим ще роки. Але шанси на відродження "з попелу" є-місцеві жителі, схоже, за пару місяців подорослішали більше, ніж за двадцять років незалежності. Саме тому їм, що пережили розпад Союзу і бурхливі дев\'яності, потрібна нова мрія, новий міф, за яким хотілося б піти.
І якщо ідея "європейського Слов\'янська" спочатку здасться багатьом чужою-поспішати не треба, варто відродити хоча б слов\'янський Слов\'янськ, з якого кмітлива молодь не виїжджатиме в спробах врятуватися від інтелектуального і культурного болота. І багато хто захоче повернутися, якщо місто згадає про свою затишну провінційну велич, приховану за нагромадженням хрущовок і напівзруйнованих громад занедбаних заводів.
Звичайно, якщо буде, куди повертатися.
 

 

 

"Місто" запитало у вінничан: "Що чекає Донбас, усю Україну після завершення антитерористичної операції? Яким буде життя на тій території, де воювали? Хто відновлюватиме там все, за які кошти?"

Наталя, швачка:
- Важко сказати, що чекає Донбас, усю Україну після завершення АТО, але хочеться вірити, що там життя стабілізується, запанує мир, відновляться зруйновані будівлі. Думаю, що відновлюватиме все держава.
Ольга, менеджер:
- Ну дуже сподіваюсь, що у найближчому майбутньому все закінчиться. І Крим, і Донбас будуть українськими. Не важливо, що станеться з тими, хто плюндрує нашу землю і народ, головне, щоб перестали гинути люди. А гроші... маю надію, що вони знайдуться. Важливо, щоб все закінчилось.
Андрій, тимчасово
не працює:
- Після завершення антитерористичної операції логічно було б, якби все почали відновлювати, життя поверталося б до нормального русла. Спочатку жителям Луганської і Донецької областей буде складно, та й усій Україні буде нелегко, але хочеться вірити, що усе налагодиться. Ми ж ідемо в Європу, то, можливо, вона допоможе відновитися нам після війни.
Альона, учителька молодших класів:
- Мені здаєтся, що з часом все налагодилося б і увійшло у нормальне русло, головне, щоб війна швидше закінчилася. Думаю, що відновлювати має все держава, люди ж не винні, що Росія ввела своїх "миротворців". Хочеться вірити в краще.
Олена, дизайнерка:
- Важко сказати, що чекає Україну, Донбас після завершення АТО, але хочеться вірити, що попереду будуть зміни на краще. Хочеться вірити, що життя там, де зараз іде війна, стане мирним, і люди зможуть повернутися до своїх домівок. Відновити має все держава спільно із місцевими жителями.
Іванна, перекладач:
- Ми живемо у такий складний час, що важко говорити про якісь плани на майбутнє і завтрашній день. Просто хочеться вірити, що Порошенко докладе максимум зусиль для того, аби швидше закінчилася війна, і допоможе місцевим жителям Луганської і Донецької областей відновити їхні міста і вернутися до нормального життя.
Юрій, охоронець:
- Мені здається, що нас нічого хорошого найближчим часом не чекає, тим більше завершення АТО. В тих областях, де воювати ще довго доведеться, все приводити до нормального стану - за місяць чи два цього ніхто не зробить. Відновлювати все мають за державний рахунок.
Вікторія, безробітна:
- Петро Порошенко все вирішить, ми ж недарма його обрали. Вони назвали себе урядом камікадзе, от тепер нехай і працюють, як камікадзе. Вони знали, на що ішли, люди ні в чому не винні, які сьогодні страждають від війни.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

961

Дорожньо-транспортна пригода за участі велосипедиста та автомобіля « Fiat Scudo» сталась 5 листопада у Бершаді. У результаті аварії ...

423

Увечері п’ятого листопада камери ситуаційного центру відеоспостереження Ситуаційного центру зафіксували ДТП із потерпілими на ...

346

Вагому суму в 454,8 мільйонів гривень перерахували платники податків області на модернізацію та реформування української армії впродовж ...

334

Вінницький відділ поліції ГУНП у Вінницькій області встановлює особу невідомого чоловіка, тіло якого знайшли на платформі ...

333

Кандидат технічних наук, доцент кафедри електроніки та наносистем Вінницького національного технічного університету Олена Жагловська...