Геннадій Долгашов: наказ є наказ, довелось рушити у зону АТО без бронежилетів

Геннадій Долгашов: наказ є наказ, довелось рушити у зону АТО без бронежилетів

Полковник Геннадій Долгашов днями повернувся із зони АТО - місця, до якого прикута нині увага всієї України. Вінничан же насамперед цікавить, як воюють та в якій мірі забезпечений усім необхідним для дій Вінницький батальйон територіальної оборони.
Насамперед військком нагадав, що з 1 березня комісаріати працюють за штатним розкладом воєнного часу. А вже 18 березня в Україні почалась часткова мобілізація. Відтоді військові комісаріати здійснювали призов військовозобов\'язаних, відповідно до мобілізаційного завдання та розпоряджень керівництва. Відбувались заходи бойового злагодження, і врешті бійці відправлялись у частини свого призначення.
- Ми почали займатися попередніми заходами по формуванню батальйону територіальної оборони у квітні, - каже Геннадій Долгашов. - Велика робота проводилась насамперед щодо забезпечення бійців за діючими штатними і табельними нормами. Призов військовозобов\'язаних у Вінницький батальйон розпочався 10 травня. Спочатку було сформоване організаційне ядро - це той особовий склад, який виконував першочергові заходи і його можна назвати "кістяком" батальйону. Ці люди, а головним чином мова йде про офіцерів та сержантів, приймали поповнення у військовій частині в Бердичеві.
- Чому саме там?
- Біля бердичівської частини є полігон, тому там зручніше було проводити бойове злагодження. Таким чином ми зекономили кошти і виграли трохи часу для швидшого приведення батальйону в боєготовність. До 18 травня комплектування було повністю завершено, солдати отримали зброю, військову техніку та ін. Призвано у батальйон 432 особи.
- Як саме відбувалось бойове злагодження?
- Воно пройшло на дуже високому рівні. Наші хлопці займались винятково бойовою підготовкою. Деякі офіцери мені признавались, що вперше за довгі роки служби потрапили в умови, коли не бракувало ні боєприпасів, ні пально-мастильних матеріалів. Для більшості солдатів служба не в новинку. З усього особового складу лише сімнадцять бійців раніше не служили в армії. Нині ці новобранці приведені до присяги та опанували усі види зброї, якою укомплектований батальйон.
- З якими проблемами довелось зіткнутися батальйону на етапі формування?
- Проблема в тому, що наші хлопці не були забезпечені бронежилетами. Я не просто так сказав перед цим, що за табельними та штатними нормами батальйон був забезпечений стовідсотково. Але суть у тому, що ці норми дещо відстають від умов сьогодення, умов сучасного бою. Захист бронежилетами вони не передбачали. Так само як не передбачали забезпечення вояків модульними засобами захисту, тепловізорами, прицілами нічного бачення і таке інше. Нині ж усе це - просто життєвонеобхідні речі для виконання бойових завдань.
- Тобто батальйон вирушив на Схід воювати без бронежилетів?
- По завершенні бойового злагоження і я, і губернатор області доповідали керівництву про цю проблему. Але наказ є наказ. Батальйон 9 червня відправлений у район призначення. І з 12 червня хлопці виконують бойові завдання. Тим часом ми звернулись до голів районних адміністрацій Вінниччини, до громади з проханням допомогти забезпечити батальйон засобами захисту та іншим необхідним майном. На наше звернення відгукнулись практично усі. Допомагають і районні, і обласна адміністрації, і Вінницька міська рада. Приватні підприємства, громадські організації та установи теж підставили плече - Вінницький олієжиркомбінат, підприємства "Люстдорф", "Караван", "Шик і блиск", дитсадок "Сонечко", ферма "Копіївський лан"... Тридцять шість приватних осіб зробили свій внесок у загальну справу.
- То які ж результати цієї громадської ініціативи?
- Ми накопичили достатні запаси продовольства та матеріально-технічних засобів. Я особисто організував доставку в зону АТО. Харчів там тепер стільки, що хлопці кажуть: дуже дякуємо, але більше не привозьте, хіба що заводські консерви. Круп, цукру, борошна стільки, що півроку дивізію можна годувати. Навіть погріб під деякі продукти довелось збудувати. Хоча наш батальйон стоїть на повному військовому забезпеченні, хлопці поки не використовують солдатські пайки, вистачає того, що зібрали для них земляки.
- Що ще отримали наші вояки від земляків?
- Ми завезли у зону АТО тепловізори, нічні приціли, прилади нічного бачення. Але продовжуємо працювати у цьому напрямку. Також нашим воякам потрібні теплі речі, спальні мішки, чоботи гумові, кевларові шоломи, замість сталевих, які нині використовують хлопці. Але головне - потрібні бронежилети. Я особисто контролюю це питання. Ще не було дня, щоб ми не обговорювали з головою обладміністрації як швидше забезпечити батальйон цими засобами захисту.
- Хіба область не може виділити на це кошти?
- Кошти якраз за рішенням сесії Вінницької обласної Ради виділені - 1,7 мільйона. Вони вже навіть на рахунку обласного військового комісаріату. Але законодавство не досконале, використати ці гроші ми можемо лише шляхом проведення тендеру. При цьому є лише одне підприємство в Україні, яке виготовляє сертифіковані бронежилети, які відповідають усім необхідним вимогам, - "Темп-3000". І воно вже отримало держзамовлення на виготовлення 17 тисяч бронежилетів. Працівники підприємства нині працюють у три зміни, але швидше, ніж за 72 дні з цим держзамовленням не впораються. Стільки чекати ми, звісно, не можемо.
- То який же вихід?
- Використовуємо усі інші можливі способи. Батьки закуповують, громада закуповує... Таким чином сімдесят бронежилетів ми вже передали бійцям у вигляді адресної допомоги. Голова облдержадміністрації знайшов виробника сталевих пластин у Житомирі. Вінницький "Форт" вже відстріляв їх. При цьому навіть не з відстані в двадцять, а з відстані в десять метрів, і вони витримали цей іспит. Ми отримали відповідний акт, який підтверджує, що пластини відповідають вимогам захисту для бронежилетів. Тепер треба пошити саму основу.
- Скільки часу піде на виготовлення?
- Ми розраховуємо, що найближчим часом зможемо скомплектувати близько трьохсот бронежилетів. І до 5 липня повністю забезпечимо Вінницький батальйон.
- Але все ж таки поки наші вояки воюють без бронежилетів?
- Ті, що заступають на чергування на блокпости, тільки у бронежилетах. Тих сімдесяти бронежилетів, які є в наявності, для цього поки вистачає. Командувач військ оперативного командування "Південь", якому нині переданий наш батальйон у підпорядкування, під час зустрічі у Дніпропетровську запевнив мене, що наших хлопців, поки вони не будуть повністю забезпечені бронежилетами, не використовуватимуть у тих бойових діях, де вони можуть понести втрати.
- Поділіться враженнями, який бойовий дух у вінницьких бійців?
- Найголовніше, що у батальйоні нині порядок і дисципліна. Там немає прірви між офіцером, сержантом та солдатом. Вони разом все роблять, це єдиний колектив. Там нині ті командири, які здатні навчити, здатні повести за собою. А там, де є організація, підготовка, дисципліна, де сильний моральний дух, туди ворог не сунеться.
- Чи отримають учасники АТО відповідний статус?
- Статус учасників бойових дій буде наданий відповідно до законів і постанов Кабінету міністрів, які будуть відпрацьовані вже після завершення самої антитерористичної операції. Ці нормативні документи міститимуть чітку інформацію про час, місце, задіяні сили та засоби проведення АТО.

 

Вінницю охоронятиме своя рота
Нині при кожному військовому комісаріаті України формуються нові військові структурні підрозділи - роти охорони.
- Вони будуть виконувати завдання територіальної оборони у межах їх зон відповідальності, тобто - у районах, - каже Геннадій Долгашов. - Зараз ми відбираємо туди добровольців та займаємось питанням їх забезпечення.
Своя рота охорони буде й у Вінниці.
- На сесії депутати ухвалили рішення щодо виділення 1,097 млн. для забезпечення новоствореної роти охорони, - каже в.о. міського голови Вінниці Сергій Моргунов. - Ця рота за необхідності охоронятиме блокпости і важливі об\'єкти життєдіяльності міста.
За його словами, влада Вінниці обов\'язково проконтролює, як будуть використані виділені кошти, аби особовий склад роти був у повній мірі забезпечений усім необхідним для служби.
- Гроші будуть перераховані військовому комісаріату, - сказав Сергій Моргунов. - Але контроль щодо кількості, якості та ціни усього необхідного військового реманенту візьме на себе міська рада.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

437

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

316

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

170

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

162

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

158

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...