"Савой" руйнується, а орендар каже - грошей немає

"Савой" руйнується, а орендар каже - грошей немає

У 2013-му ремонт вінницького готелю "Савой" український Forbes назвав одним із найдорожчих серед тих, що дозволяли собі державні органи. В амбітного проекту Вінницького апеляційного адміністративного суду, якому приміщення історичної будівлі віддали в оренду, вже тоді було багато противників. Скептики говорили, що будівля не пристосована для потреб такої установи, мовляв, занадто велика, стара, та й інфраструктура не розвинена - поруч немає навіть автопарковки.
Гроші були,
грошей немає
Грошей ремонт міського пам\'ятника архітектури, збудованого ще в 1912 році, потребував чимало. Вартість робіт відповідно до проекту кошторисної документації складала майже 29 млн.грн. Протягом трьох років у будівлі повинні були замінити вікна, надбудувати мансардний поверх, пофарбувати фасад і провести внутрішній ремонт.
- Проект передбачав облаштування мансарди і водовідведення, значить - потрібно починати з цього. Утім, замовник, нібито з фінансових причин, спочатку відмовився від цього, розпочавши реставрацію фасаду, хоча вже тоді були помітні затікання з даху, - коментував ще торік головний архітектор Вінниці Олександр Рекута.
Справді, результат такої показухи видно неозброєним оком - по стінах зміяться численні тріщини, ліпнина розсипається, штукатурка лущиться. Ще більш непривабливу картину зафіксували правоохоронці, які побували всередині - стіни чорні від замокання та цвілі, перекриття і стіни в багатьох місцях прогнили. Цієї зими будівлю у повній мірі не накрили дахом, тому сніг і дощ похазяйнували там уволю.
Слідчий відділ УМВС у Вінницькій області відкрив кримінальне провадження за фактом розтрати коштів державного бюджету при ремонтно-відновлювальних роботах пам\'ятки архітектури - готелю "Савой". Міліція встановлює реальний обсяг і суму виконаних робіт. Провадження відкрито за ст.191 Кримінального кодексу України - розтрата коштів держбюджету шляхом зловживання службовим становищем.
Про це повідомляє сектор зв\'язків із громадськістю УМВС області.
- Інформація про нецільове використання коштів є упередженою, однобокою та взагалі має замовний характер, - каже заступник голови Вінницького апеляційного адміністративного суду Олег Курко. - Ми знаємо про кримінальне провадження, але до цього часу (23 червня. - Авт.) жодного звернення, повідомлення від правоохоронних органів не надходило, жодної інформації від нас ніхто не вимагав.
За словами судді, якби такі вимоги до них надійшли, вони б пояснили, що жодних порушень не чинили, а будівництво загальмувало через складну фінансову ситуацію.
Голова суду Віталій Кузьмишин писав цього року до свого київського керівництва:
"Внаслідок відсутності фінансування Вінницького апеляційного адміністративного суду на 2014 рік по капітальних видатках не залишається можливості розрахуватись з підрядником за проведені роботи та проводити наступні ремонтно-реставраційні роботи будівлі суду, в разі припинення яких виникає загроза подальшого руйнування зазначеної будівлі".
ІЗ передісторії
Сесія Вінницької облРади ухвалила рішення про передачу в довгострокову оренду ВААС готелю "Савой" ще у 2010 році. Перед тим на цей об\'єкт зробила заявку турецька фірма "Босфор". Вигравши інвестиційний конкурс, вона за власні, а не бюджетні кошти, планувала відреставрувати готель. "Босфор" розраховувала орендувати приміщення готелю за 55 тис.грн. на місяць (без ПДВ) і завершити реконструкцію до 1 грудня 2015 року. Але угоду з турками так і не підписали. Мовляв, кошти вони пропонували надто мізерні. Врешті, готель отримали в оренду судді.
- Вітаю таке рішення, - говорив тодішній губернатор Микола Джига. - Апеляційний окружний адміністративний суд придасть авторитету області. Це буде на користь розвитку області і, відповідно, збільшить увагу держави до нашого регіону.
Та й самі судді були впевнені у своїй спроможності завершити ремонт. У грудні 2012 року вони провели тендер на ремонтно-реставраційні роботи будівлі. Виграв його МКП "Рембудгазмонтаж" із Хотина, що у Чернівецькій області.
- Єдине завдання, яке я поставив перед будівельниками - приміщення має бути прикрасою міста, - говорив у 2012 році журналісту "Міста" голова суду Віталій Кузьмішин.
Чи не час визнати неспроможність виконати це завдання?
 

Коментар
Начальник відділу розслідування злочинів у сфері господарської діяльності слідчого управління
УМВС у Вінницькій області Володимир Жуков:
- Наш відділ 18 червня розпочав кримінальне провадження по заяві однієї з громадських організацій Вінниці про зловживання під час реконструкції будівлі колишнього готелю "Савой", що по вулиці Соборній, 48. За кілька днів розслідування встановлено, що будівлю передали в оренду Вінницькому апеляційному адміністративному суду і для реконструкції вказаної будівлі провелена процедура тендерних закупівель. У 2011 році була проведена така закупівля на суму 970 тис. грн, яку виграло одне з вінницьких підприємств, а у 2012 році - ще одна, головна закупівля на суму 29, 9 млн. грн, який виграло підприємство з Чернівецької області.
Ми провели огляд вказаного приміщення та встановили, що з усіх запланованих робіт фактично пофарбований лише фасад і є дах, при цьому останній, на мою думку, ще повністю не дороблений. В середині немає будь-яких ознак робіт, там проведені лише демонтажні роботи. Аби встановити, чи дійсно було скоєне зловживання, а саме розкрадені державні кошти, ми внесли клопотання по призначенню позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності замовника будівництва - Вінницького апеляційного адміністративного суду. Тобто спеціалісти державної фінінспекції із залученням фахівців-будівельників визначать об\'єм робіт, їх обсяги фінансування та чи дійсно були якісь зловживання.
Апеляційний суд вже надіслав нам лист, в якому стверджується, що фінансування з 2011 по 2014 р. не перевищувало кількох мільйонів гривень, більше вони ніяких бюджетних коштів не отримували. Але думаю, всі крапки над "і" поставить ревізія.
 

 

Довідка "Міста"
Готель "Савой", спроектований архітектором Григорієм Артиновим, має історичне значення для Вінниці. Це на свій час була найпрогресивніша будівля міста, тут з\'явився перший у Вінниці електричний ліфт, централізоване парове опалення і каналізація. У 1919 році в будівлі "Савоя" розташовувався уряд (директорія) Української народної республіки на чолі з Володимиром Винниченком.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

522

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

389

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

199

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

196

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

186

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...