Вибухово-газетний скандал у вінницькій "Батьківщині"

Лже-замінування "офісу Щербаківської" під вечір минулої середи обернулось у Вінниці політичним скандалом, обшуком депутатської приймальні Людмили Щербаківської на предмет передвиборчої "чорнухи" і взаємними звинуваченнями у нечесній політичні грі на адресу обласних штабів головних опонентів на президентських виборах.
Замінування -
хибне, але "бомбу"
все ж знайшли… інформаційну
"Замінування" кабінету Людмили Щербаківської стало уже третім подібним повідомленням за останній тиждень - до цього п\'яний чоловік "мінував" залізничний вокзал, а залишену біля вінницької поліклініки сумку пильні вінничани сприйняли як потенційно небезпечну. За інформацією обласної міліції, на "102" про замінування одного з кабінетів облдержадміністрації 14 травня о 16.28 подзвонила жінка. Міліціонери оглянули обидва "офіси" Людмили Щербаківської - в облдержадміністрації як заступника губернатора і у будівлі поряд, на Соборній,72, де у кімнаті №217 розташована громадська приймальня Людмили Щербаківської як депутата облРади. Міни чи вибухівки в обидвох "офісах" не знайшли. Зате під час огляду депутатської приймальні натрапили на інше - інформаційну "бомбу". Це - близько десяти пачок 100-тисячного тиражу газети, в якій фактично агітують за Юлію Тимошенко, а от надруковані там статті про її основного опонента на виборах Петра Порошенка цілком можна розцінити як дискредитацію конкурента. Заява міліціонерів, що газета може бути вилучена, партійців обурила.
- Міліціонери одразу заявили, що по цій газеті є звернення керівника штабу Порошенка, відкрито кримінальне провадження і ці газети будуть вилучені, - каже заступник голови обласної організації "Батьківщини" Владислав Рой і на запитання журналістів пояснює, як це видання до них потрапило. - Це не є наші партійні газети. Це є "Нова вінницька газета". Її надав головний редактор Борисюк Тарас. Тарас залишив, люди проходять, беруть цю газету. Борисюк Тарас є прихильником партії "Батьківщина", був депутатом Вінницької міської ради. Сказав, що є гарні матеріали про Юлю Володимирівну і він хоче, щоб вона стала президентом.
За словами Владислава Роя, друк цієї газети Тарасу Борисюку "Батьківщина" не замовляла. За його словами, це була винятково ініціатива редактора.
До слова, попередній номер "Нової вінницької газети" уже потрапив у моніторинг цих позачергових президентських виборів, який проводить обласне представництво ОПОРИ. За їх повідомленням, це видання ще з 1 травня почало безплатно розповсюджуватися майже в усіх районах області в агітаційних наметах кандидата в Президента Юлії Тимошенко. ОПОРА звернула увагу, що у газеті критикували Порошенка, у вихідних даних не була вказана друкарня, наклад примірників склав 200 тисяч. У газеті, яку виявили в громадській приймальній Людмили Щербаківської, "недогляд" з обов\'язковим зазначенням типографії - уже був виправлений. Тож міліціонери прийшли з візитом також до типографії. Поряд з цим, хоча у вихідних даних значиться, що газета виходить щотижня, попередній її вихід був 1 травня, той самий, на який звернула увагу ОПОРА. Ще одна деталь - кандидатура засновника і видавця "Нової вінницької газети" Тараса Борисюка останнім часом звучала як можливого претендента на посаду редактора комунальної газети "Вінниччина", засновником якої є облРада, де сьогодні ключову роль відіграє "Батьківщина".
Постанова на обшук і вилучення тиражу
Після того, як в депутатській приймальні Людмили Щербаківської був виявлений свіжий номер "Нової вінницької газети", правоохоронці пішли. Повернулись за якийсь час, уже з ухвалою суду про обшук і вилучення цієї газети і газети "Тільки факти. Не помились у виборі президента". Щодо останньої, то ще 30 квітня Григорій Заболотний, керівник обласного виборчого штабу Петра Порошенка, повідомив, що звернувся до обласного Управління СБУ із заявою про порушення виборчого права - пояснивши тоді, що у цьому виданні, яке роздавалось у Вінниці, були розміщені публікації винятково проти кандидата у Президенти Порошенка. Одну з газет тиражу 300 тисяч тоді вручили і Григорію Заболотному.
Правоохоронців у громадську приймальню Людмили Щербаківської партійці не пустили, а силою відчиняти двері кабінету ті не наважились. На підтримку однопартійцям прийшла заступник голови обласної Ради Наталя Солейко. Більше того, через ці події уже майже вночі на термінову нараду зібрались голова облРади Сергій Свитко, прокурор області В\'ячеслав Соколовий і Людмила Щербаківська. Про що говорили у кабінеті голови облРади, почути не вдалося - журналістів туди не пустили.
Після кількагодинного кипіння пристрастей під дверима депутатської приймальні, телефонних дзвінків і запевнень на тому кінці дроту, що обшук-обшуком, а нічого вилучати міліонери не будуть, Людмила Щербаківська зробила заяву. І якщо ще кілька годин тому вона завбачливо не називала прізвищ, то цього разу сказала, що їй дзвонив особисто Петро Порошенко і казав віддати газети, інакше їх вилучать. У самій же газеті нічого протизаконного керівник обласного штабу Тимошенко не бачить.
- Вважаю, ця газета надрукована абсолютно офіційно. І вся інформація, яка надрукована в газеті, є в усіх засобах масової інформації, це все інформація із сайтів. Основна причина - щоб ці газети забрати, і вони не розповсюджувалися по області, - сказала Людмила Щербаківська і звернулась до Петра Порошенка. - Петро Олексійович, ми живемо в демократичній країні. Не робіть такі дії. Тим більш влада зараз вибрана народом, демократично. 25 травня відбудуться вибори - нехай народ скаже, кого він хоче обрати, ніхто ні на кого не тисне. Але правду не скриєш, вона є і її усі читають.
Того вечора правоохоронців таки не пустили до громадської приймальні. Тож двері були опломбовані, а обшук проводився наступного дня. Але газет, які після першого візиту міліції залишались в офісі і які партійці демонстрували журналістам, до ранку там уже не було, а значить і вилучати не було що. У прес-службі обласної "Батьківщини" повідомили, що винесли їх ще до обшуку. Сказали, поки не було ухвали суду, агітпродукція була у їх розпорядженні. Тож захист у четвер активістами громадської приймальні, спроба прорватися до будівлі і навіть приїзд народного депутата від "Батьківщини" на підтримку вінницьких партійців був не так актуальним, як театральним.

 

Коментар медіаексперта

Світлана Єременко, медіаексперт, керівник проекту
з моніторингу регіональних ЗМІ, м. Київ:
- Зараз в Україні відбувається гаряча передвиборча кампанія. До речі, в цій кампанії, вочевидь, у зв\'язку з напруженою ситуацією у країні, брудні технології та чорний піар, використовуються значно менше, ніж під час минулих президентських кампаній. Деякі кандидати навіть відмовилися витрачати кошти на передвиборчі білборди...
Що стосується скандалу у Вінниці, що розгорівся між виборчим штабом Юлії Тимошенко та кандидатом у Президенти Петром Порошенком, то, на мій погляд, це типовий приклад того, як ЗМІ та журналістів використовують у війні компроматів. У цьому конкретному випадку йдеться про "Нову вінницьку газету". Але найбільш прикро, що редактор та журналісти дозволяють себе використовувати.

 

 

 

Іван Мельничук: "Була спроба надрукувати цю статтю у районній газеті, редактор відмовила. Тоді стаття з\'явилася у цій газеті"
Герой однієї з публікацій у "Новій вінницькій газеті", походження і розповсюдження якої зараз з’ясовує міліція, - Іван Іванович Мельничук, депутат обласної Ради і помічник Петра Порошенка. Йому присвячено півсторінки. На сусідній шпальті - стаття про Порошенка. Обидві не з приємнимних, але і критичними їх не назвеш. Так, стаття про Івана Мельничука іменується "Тяжка доля зрадника". Коментаря, хоча б маленького, від того, кого назвали зрадником, чомусь немає. Хоча того вимагає не тільки журналістська етика, а й закон. Тож Іван Мельничук вирішив сам висловити свою думку з приводу описаних у публікації "подій".
Депутат показує роздруківку, на якій та сама стаття, що вийшла в "Новій вінницькій газеті".
- Оця роздруківочка з\'явилася 4 травня. Її принесли у районну газету. Редактор відмовилась це друкувати. Наскільки я знаю, вона це пояснила так: я не буду лити бруд у газеті саме в цей період, коли виборчі перегони - ви пишіть позитивно про одного, про другого, а люди нехай вибирають. Але звідки у неї з\'явилася ця стаття? Приніс виконуючий обов\'язки голови районної партійної організації, сказав: опублікуйте, бо це особисто, ви ж бачите, від партії "Батьківщина", ви зобов\'язані це опублікувати. Редактор сказала свою точку зору. На цьому все скінчилося і почалися пошуки іншої газети. І ось ця газета вийшла: Петро Олексійович і Мельничук Іван Іванович.
Появу статті про себе Іван Мельничук сприйняв з подивом. Каже, у цей період обирають Президента, а не Мельничука. Чому така увага і, як кажуть, де собака порилась? А причина, як виявилось, у тому, що Іван Мельничук - помічник Петра Порошенка. Хоча це ніколи і не було секретом.
- Чомусь нікому не заважало, що півтора року Мельничук був помічником Петра Порошенка. Це усіх влаштовувало: партію, фракцію "Батьківщина" в обласній Раді, ніяких питань не було, - пояснює Іван Іванович. - Тільки почалися вибори, дійшло до того, що сказали: треба вам обирати, або ви з Петром Олексійовичем, або з нами.
Вибір Іван Мельничук зробив - просто під час засідання бюро написав заяву, що припиняє членство у лавах ВО "Батьківщина". В аргументах вказав, що сподівався, що на виборах буде єдина кандидатура від опозиційних сил, як це неодноразово говорили, в тому числі і на віче.
Тепер може статися ще й так, що питання призначення Івана Мельничука на посаду голови Літинської райдержадміністрації, а його кандидатура уже була узгоджена в районі, може підвиснути у повітрі.
- Ви можете спитати у членів зібрання партійної організації у Літині, коли Людмила Михайлівна (Щербаківська. - Авт.) там виступала, вона чітко сказала: ось у вас є претендент на посаду голови райдержадміністрації Мельничук Іван Іванович, я докладу максимум зусиль, щоб він ним не став. Тому що людина, яка не буде працювати на партію, не повинна очолювати райдержадміністрацію. Люди мої дорогі, ми взагалі за що боролися? Коли б я сказав хоч одній людині про те, кому і як голосувати в районі, я б на другий день перестав бути Мельничуком апріорі!
За словами Івана Мельничука, левова частка газети, де героєм однієї із публікацій є він, кинуто на 14-тий виборчий округ. Це той самий округ, де Іван Мельничук балотувався у нардепи і де після перерахунку голосів змінився переможець - у Київ поїхав Жеребнюк, висуванець від Партії регіонів. Тож не дивно, що після такого повороту подій Іван Мельничук не чекав спокійного життя.
- Я ще тоді почав просити у діючих депутатів посаду помічника, бо "рвати будуть", щоб я знав, що мене можуть захистити, - пояснює Іван Мельничук. - Тоді ж сказали: "поки доїдете додому, все буде добре..." Чекав півроку. Потім подзвонив Петро Олексійович.
Іван Мельничук - помічник Петра Порошенка на громадських засадах. Але у вінницькій "Батьківщині" він не один, хто "суміщав посади". На сайті руху "Чесно" вказані помічники Петра Олексійовича. Серед них - і діюча депутат вінницької облРади, член фракції "Батьківщина", яка, до того ж, є помічником за контрактом. Та й син Петра Порошенка Олексій як депутат облРади теж входить до фракції "Батьківщина"…
 

 

Генпрокуратура взяла справу на контроль, а штаб Порошенка зробив заяву
Про обшук у вінницькій громадській приймальні "Батьківщини" того ж вечора знали у Києві. Діям працівників міліції мають надати правову оцінку. Водночас Генпрокуратура взяла на контроль і розслідування кримінального провадження по перешкоджанню здійснення виборчого права (ст. 157), в рамках розслідування якого і проводився обшук. Як прокоментував наступного дня після подій начальник УМВС Олег Школьний, заява надійшла від штабу одного з кандидатів у Президенти про те, що один зі штабів іншого кандидата проводить агітацію нечесно.
- Тобто виготовили продукцію, яка не відповідає нормам, незаконно її розповсюджують і також ця продукція містить неправдиву інформацію про іншого кандидата у президенти, - пояснив Олег Школьний. - Тому була постанова суду про доступ до одного з приміщень.
Начальник слідчого управління УМВС Юрій Педос уточнив, що кримінальне провадження за ознаками ст. 157 Кримінального кодексу (перешкоджання здійсненню виборчого права) слідчим відділом розпочато 13 травня.
Заяву щодо усіх цих подій наступного дня у четвер зробив Григорій Заболотний, керівник Вінницького обласного штабу кандидата в Президенти Петра Порошенка. Він публічно звернувся до Юлії Тимошенко і попросив її: "припиніть "безпрєдєл" у Вінниці".
- Впродовж цієї виборчої кампанії у Вінницькій області нас намагаються втягнути у протистояння, застосовуючи неприйнятні під час чесних і демократичних виборів технології. Це - і сотні тисяч "брудних газет", і "темники" для агітаторів про те, як потрібно "чорнити" нашого кандидата. Такі речі відбуваються, незважаючи на те, що ми не вперше просимо і закликаємо до цивілізованого проведення кампанії, йдеться у заяві. - Останньою краплею стала ситуація із випуском "Нової вінницької газети", яку віддруковано багатотисячним тиражем, і де відверто ллється бруд на кандидата у Президенти України Петра Порошенка. Наша позиція залишається непохитною: діяти тільки в правовому полі. А це - звернення до прокуратури, міліції. Лише у правовому полі потрібно вирішувати конфлікт. Натомість - чергова хвиля інтриг, "базарної риторики" та бруду. Представники штабу Юлії Тимошенко нахабно вводять в оману громадськість, засоби масової інформації, міжнародну спільноту. У хід пішли заборонені методи: напад на наші агітаційні намети, пошкодження агітпродукції, образи через гучномовець, які лунають у центрі Вінниці. Юліє Володимирівно, я Вас знаю багато років і у тяжку для вас хвилину - завжди підтримував. Я звертаюсь до Вас публічно - припиніть "безпрєдєл" у Вінниці. Я сподіваюсь, що Ви все ж таки зацікавлені в цивілізованій виборчій кампанії і не підіграєте Путіну, який зацікавлений у зриві українських виборів. Ми в котрий раз закликаємо Вас до демократичних та чесних виборів, які доведуть всьому світу, що Україна цивілізована держава, де діє верховенство права.
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

522

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

389

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

199

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

196

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

186

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...