Аргіта Даудзе: Вінниця може знайти побратима у Латвії

Аргіта Даудзе: Вінниця може знайти побратима у Латвії

Своєрідний "стереотип", що склався в середовищі західних дипломатів, що наше місто - це "маленька Європа в Україні", цілком має право на життя. Про це під час візиту до Вінниці заявила Надзвичайний і Повноважний посол Латвійської Республіки в Україні Аргіта Даудзе. Пані посол побувала на святкуванні Дня Європи і зустрілася з вінницькими журналістами. Спілкуючись із представниками влади міста й області, вона обіцяла і надалі сприяти контактам між Латвією та Вінниччиною на всіх рівнях, оскільки бачить від того обопільну користь.
- Мене дуже вразила ваша гостинність, я вдячна бути гостем вашого міста та брати участь у святкуванні Дня Європи, - призналась Аргіта Даудзе. - До Віниці я завітала з відкриття великої київської фотовиставки з світлинами з Латвії, яка називається "Наш шлях до Незалежності". Вона про наші барикади 90-тих років. Нині ми маємо 23 роки нашої оновленої Незалежності, за яку ми теж дуже активно боролись.


- Як латвійське суспільство оцінює наслідки цієї боротьби?
- Латвія ці роки дуже бурхливо розвивалась. Але ми врешті раді, що багато чим пожертвували, у т.ч. й своїм спокійним життям, заради того, щоб у нас відбулися реформи і ми могли жити інакше. Це було загальне бажання всіх жителів Латвії. Як відомо, ми переживали складні часи, особливі складнощі чекали на нас наприкінці 2008 року, коли зазнали величезних втрат від економічної кризи.


- Здається, з цієї кризи Латвія вийшла ще більш міцною?
- Так, ми все ж змогли її побороти. Повернулись до нормального життя. Нині наш ВВП стрімко зростає, причому найшвидше з усіх країн Євросоюзу. Усе це тому, що ми змогли об\'єднатись і зрозуміти, що без тих чи інших жертв нічого хорошого не досягнути.


- Членство у Євросоюзі якраз і стало одним із вагомих досягнень Латвії, чи не так?
- Десять років тому, у 2004 році, ми стали членами Євросоюзу і НАТО. І зараз дуже добре розуміємо, наскільки правильною була наша тодішня орієнтація на політичні організації Європи і Трансатлантичного Союзу. Цього року ми приєднались до Єврозони (група 18 держав Європейського Союзу, офіційною валютою яких є євро. - Авт.), що дає можливість нашому бізнесу легко розвиватись.


- Тобто головна причина вступу до Єврозони - турбота про бізнес?
- Погодьтесь, все ж таки одна валюта у навколишніх країнах - це дуже зручно. А для бізнесу зручність - це найголовніше. Бізнесмен має якомога легше заробляти гроші, тому й слідкуємо за сприятливістю інвестиційного клімату та налагодженням зв\'язків із бізнесменами у різних країнах, що сприяє врешті не лише налагодженню економіки, а розвитку суспільства в цілому.


- Готові ділитися рецептами успіху своєї економіки?
- Думаю, Латвія пройшла такий складний економічний шлях, що її досвід буде обов\'язково комусь корисним. Якщо вінницька влада охарактеризує кілька галузей, які для неї особливо цікаві, ми у посольстві обов\'язково знайдемо для вас контакти латвійських спеціалістів, які готові надати фахові консультації. Справді, Латвія здавна успішно займається сільським господарством: тваринництвом, виробництвом молока та молочних виробів. Це наше життя, це вкорінено у традиціях нашої культури. Але нині працюємо зовсім іншими методами, ніж сто років і навіть 50 років тому. А розвинутись нам дуже допомогли ті європейські ноу-хау, які ми отримали на початку 90-тих років.


- Вінницька область нині, мабуть, найбільш болюче долає проблеми молочної галузі. Як у вас складалося з цим?

- Коли в нас існували невеличкі кооперативи, які виробляли молокопродукцію, ми відчували ті самі проблеми, що й українські селяни зараз. Ми пройшли цей етап. А про те, як шукати вихід, знають латвійські молоковиробники. Можливо, вінничанам варто поїхати у Латвію, аби на місці розібратись, чим може допомогти вам їх досвід. Наше посольство охоче сприятиме цьому.


- А чи готові ділитися досвідом самі латвійські виробники?

- Вони будуть зацікавлені у цьому. Адже у Латвії імідж України дуже високий. Ми хвилювались і продовжуємо хвилюватися за Україну і підтримуємо її. Латвійці добре знають історію України, зважаючи, що наша країна стикалася на шляху свого становлення з тими самими проблемами, з якими стикаєтесь нині ви. Усі ми мали й трагічні часи, й часи піднесення. Але до українців у Латвії нині ставляться з дуже великою симпатією. Ви дуже багата країна, і за земельними, і за людськими, і за іншими ресурсами. Це завжди було й буде для нас приводом цікавитися вашою долею. Ви великі, ви сильні. А якщо у нас щодо менеджменту виходить щось трохи краще, то ми завжди готові з вами ділитися досвідом.


- На Вашу думку, Вінниччина готова до такого обміну досвідом?
- Безперечно. Недарма ж щодо Вінниці вже склався своєрідний стереотип, що це - маленька Європа України. Я про це чула, але у Вінниці побувала вперше. І тепер можу з радістю підтвердити, що це відповідає й моєму враженню.


- А як щодо інших регіонів України?
- Я багато подорожую. Особливо багато цього року було регіональних візитів - побували й на Сході України, нині їдемо на Захід. Хочеться охопити все. Але, перебуваючи на Сході, не встигла доїхати до Донецька і Луганська. Нині там небезпечно. Але я була на початку березня в Криму. Ще до початку російської агресії. Бачила, як там все відбувається. Після того мене запитували, чи не відчула я себе ніби перенесеною у 1940 рік, коли окупували Латвію. Хочу сказати, що певні невеликі паралелі я відчула. Можу уявити, що й у нас тоді так само формували іззовні народну думку, а потім подавали все, як бажання місцевого населення.


- Як Ви сприймаєте ідею закріпити дружбу Латвії та Вінниці побратимськими зв\'язками?
- Ми подумаємо щодо міста у Латвії, яке б найбільше пасувало Вінниці як місто-побратим. У нас діє об\'єднання латвійських міст, до яких посольство звертається у таких випадках. Вони готують інформацію щодо міст, які могли б претендувати на такий статус. Днями ми саме таким чином знайшли побратима для Полтави. Так само, напевно, знайдеться й місто-побратим для Вінниці.

 

Коментарі

Екс-міністр культури Латвії
Сарміте Елерте:

- Я лише перший день у Вінниці, але вже відчула, яке ж це місто миле, комфортне, наскільки доброзичливі його мешканці. Мені видалось дуже цікавим, що, блукаючи вінницькими вулицями, я бачила дуже багато європейських рис. Європа - тут! І тому Європа мала б зрозуміти, що вона повинна повернутися у Вінницю. Звісно, це потребуватиме певних зусиль і з європейського, і з українського боку.
Вінниця дуже схожа з європейськими містами за архітектурою, плануванням, навіть будинками. Але відчуття європейськості виникає навіть, коли тільки в\'їжджаєш у місто, навіть у ваших ландшафтах залишились риси Європи, просто їх потрібно побачити.
Дуже вдячна тим школярам, які прикрасили на вашій головній площі дерево Латвії. Хочу сказати, що це найгарніше дерево з усіх європейських дерев, які я сьогодні бачила.
Я побувала на площі, де розміщені фото Небесної Сотні. Думаю, те, що тоді відбулося, навіки-віків залишиться в пам\'яті і України, і Європи. Та кров, яку пролили ці люди, укріпить бажання Європи повернутися обличчям до України.
Голова Ради польського міста Кельце Томаш Богуцький:
- Польща і Європа дивляться на Україну нині з великою увагою. Але ви самостійно маєте вирішити свої сьогоднішні проблеми, ніхто не повинен втручатися у це. Це не повинна робити жодна організація, жодна сусідня країна. Щодо допомоги - ми готові допомагати, готові стояти поряд із вами. Але всі нинішні рішення має ухвалювати сама Україна, ви самі маєте облаштувати свою країну так, як це бачите.
Вінниця завжди належала і належить до Європи, єдина різниця - вона не член Євросоюзу. Але навіть попри це, Вінниця - по-справжньому європейське місто. Ви швидко й потужно розвиваєтесь економічно та в адміністративному плані. Тому ми не бачимо жодної різниці у порівнянні з іншими містами Європи.
Напередодні вашого свята я знайшов у Інтернеті інформацію, що на День Європи належить бути у вишиванках. Тож взяв із собою до Вінниці аж три - чорну, сіру та білу. Сьогодні чудова погода, то я прийшов на свято у білій, вчора було трохи похмуріше - ходив у чорній. Цими вишиванками мені б хотілось підкреслити солідарність Кельця і Вінниці.
Губернатор Вінницької області Анатолій Олійник:
- Гордість переповнює серце від того, що Вінниця вже традиційно, протягом семи років, відзначає День Європи. Людина завжди прагне до кращого, комфортнішого середовища чи побуту. А світ нічого кращого не придумав, ніж захист людських прав і свобод та цінностей, які прописані у Біблії. Так от Європа, як і інші демократичні країни світу, вже давно запровадили це.
Тому прагнення нашого народу до Європи є цілком зрозумілим. А Вінниця тут виглядає справжнім флагманом. Райони Вінничиини - підтягуються. Минулого року окремі з них вже запрошували до себе делегації з європейських країн.
 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

343

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

219

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

148

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

145

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

137

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...