Імперія плаче за СРСР

Імперія плаче за СРСР

Після окупації Криму, російські політики, схоже, окрилилися. Вже відома думка Володимира Путіна, що Україна вийшла з СРСР не зовсім законно, і ми знаємо про офіційне звернення одіозного Володимира Жириновського до Польщі, Угорщини, Румунії з пропозицією розділити територію України.
Тепер депутати Держдуми вимагають судити Михайла Горбачова за причетність до розвалу Радянського Союзу.
Прокуратурі
на розгляд
Як пишуть "Известия", представники різних фракцій підготували запит на ім\'я генпрокурора Юрія Чайки. Вони вважають, що потрібно провести прокурорську перевірку подій, що відбувалися в період розпаду СРСР. Парламентарі розраховують, що за результатами перевірки будуть порушені кримінальні справи, у тому числі й щодо останнього радянського керівника.
Сам Михайло Горбачов у інтерв\'ю "Інтерфаксу" назвав заклики деяких депутатів Держдуми повним безглуздям і прагненням до особистого піару.
- Їм подобається, що про них говорять, називають їхні імена, але заклик абсолютно непродуманий і з точки зору історичних фактів необґрунтований. А про те, що я комусь заважаю, говорить той факт, що протягом останніх 20 днів кілька разів повідомляли про те, що я вже помер. Совісті немає у цих людей, - сказав екс-президент.
Для чого знадобилася подібна ініціатива російських депутатів? Про що вона свідчить?
Про це розповідають експерти...
"У депутатів -
загострення"
Провідний науковий співробітник Інституту Європи РАН, історик, державний і громадський діяч України та Росії Віктор Мироненко:
- Коментувати цих панів-депутатів мені складно, бо я історик, а не психоаналітик. Інакше ніж дурістю назвати це я не можу. А якщо по суті питання, то Михайло Горбачов був для пострадянської еліти дуже потрібною людиною. Усі свої дурощі, а подеколи й злочини, зокрема й знищення союзної держави, що перебувала в процесі необхідної глибокої трансформації, завжди можна було "звалити" на Горбачова, що вони активно й робили. Горбачов, як її глава, формально відповідає за все. Це так. Він цього й сам не заперечує. Але він не винен. Ні в розвалі СРСР, ні тим паче в тому, що відбувалося потім - небачене в людській історії розграбування загального спадку під виглядом приватизації. Ті, хто звинувачує його в цьому, забувають, що не всі свідки того, що тоді відбувалося насправді, померли. Я, наприклад, ще живий і готовий свідчити перед будь-яким судом, а найголовніше перед судом історії, про те, що саме російська "номенклатура" несе левову частку відповідальності за все це. Не зайве нагадати панам-депутатам, що це їхні попередники у ВР РРФСР практично одностайно (за семи, якщо не помиляюся, проти) проголосували за розпуск СРСР!
Чому зараз у панів-депутатів відбувається загострення? Думаю, це частково пов\'язано з не реалізованими планами створення Євразійського співтовариства як квазісоюзу. Україна, як відомо, відмовилася в цьому брати участь. У Кремлі це сприйняли дуже болісно, бо змінюється масштаб проекту - без України це швидше Азіо-європейський, ніж Євразійський союз. Та й економічна вага буде зовсім іншою.
Абсолютно недоречні претензії на роль єдиного спадкоємця СРСР, на яку претендують російські депутати. Незалежно від того, визнають це чи ні, спадкоємцями Радянського Союзу є всі колишні союзні республіки. Але Радянський Союз був різним у різний час!
Спадкоємцем Радянського Союзу епохи перебудови, коли кілька років ми шукали виходу з безвиході (ідейної, політичної, економічної), в якій опинилися, на сьогодні є лише Україна, можливо, частково Грузія. У прибалтійських країнах абсолютно інша ситуація, вони потрапили до Європейського Союзу, та й Захід ніколи не визнавав їх частиною СРСР, швидше окупованими територіями. Україна ж, по суті, в її важкому, драматичному пошуку свого шляху в майбутнє як вільної демократичної й правової держави є спадкоємцем Радянського Союзу часів перебудови.
Спадкоємцями якого Радянського Союзу вважають себе ці депутати? Думаю, точно не горбачовського. Їхнє звернення - це ще й ностальгічна реакція. Думаю, вона невиправдана. Можна по-різному ставитися до ролі Михайла Сергійовича в нашій новітній історії, але це один з найвизначніших політичних діячів, з яким пов\'язані зміни, розчарування тощо. Тим паче, сьогодні він тяжко хворий, тому навіть просто по-людськи це хамський вчинок, що характеризує не Горбачова, а людей, які подібні речі роблять.
Кандидат історичних наук, кандидат політичних наук, доцент кафедри політології Києво-Могилянської академії Андреас Умланд:
- Причина дій російського керівництва в зовнішній політиці диктується станом економіки в країні. Вона пішла на спад, Путін не може впоратися з одвічною проблемою корупції. У таких умовах йому треба знайти нову базу легітимізації свого авторитарного режиму. Оскільки режим не може бути легітимізований через вільні вибори, він шукає інших варіантів. До недавнього часу легітимізацією було економічне зростання - соціальні плати, економічний успіх, що базувався на зростанні цін на енергоносії. Коли цей тимчасовий економічний успіх закінчився, він почав шукати інші способи - конфронтація із Заходом, окупація Криму, прагнення відтворити Радянський Союз.
Це небезпечно, оскільки порушує не лише суверенітет України, а й усю архітектуру світового порядку та безпеки, що виникла після закінчення "холодної війни". Це порушує й режим нерозповсюдження ядерної зброї. Був відомий меморандум 1994 року. Ціна цієї зміни - висока для України, Європи й усього світу.
 

 

Коментарі

Сергій Купріянов
 - заступник Голови ради Московської колегії адвокатів "Фіранси. Право. Менеджмент".
- Як не згадати класика, який сказав, що у нас яку партію не створюй, все одно КПРС вийде. Який Радянський Союз? Коли Росія перестане жити минулим і піде далі? Такими темпами скоро нам будуть розповідати, що кріпосне право для росіянина краще, ніж західне вільнодумство. Для влади ж то точно краще, адже не дарма народу вбили у голову віру у хорошого царя і поганих бояр, тьху, хорошого президента і поганих чиновників.
Кандидат історичних наук, російський політолог
Дмитро Андрєєв:
- Звичайно, ніхто не піде на переслідування підстаркуватого чоловіка, якому за 80 років, із гуманістичних міркувань, але це не заважає політичній оцінці діяльності останнього радянського керівництва. Досі Горбачов залишався "священою коровою".
Вперше масштабним чином змінюються внутрішньополітичні кордони пострадянського простору на користь Російської Федерації. Була Абхазія, була Південна Осетія, але вони так і залишаються незалежними, невизнаними державами, а тут на офіційному рівні ми приєднали до себе цілу область України. У цій ситуації в політичному порядку дня знову постає питання про те, наскільки правомірними були події 91-го року. Подібний запит явно не останній.
Перший
президент СРСР
Михайло Горбачов:
- Треба спершу розібратися в тому, де та Дума, яка голосувала під аплодисменти за ухвалення Біловезьких угод. Нова Дума теж вимагає до себе пильної уваги, тому що якщо вона узялася за минуле, отже, усі справи сьогодення вона вирішила. Проте ми знаємо, що багато що треба робити і, отже, таку Думу потрібно розпустити.
Мене засмутило те, що ми живемо в країні, де така влада.
 

 

 

віктора Цоя записали в агенти ЦРУ
Депутат Держдуми РФ від "Єдиної Росії" Євген Федоров, відомий своєю переконаністю в існуванні в Росії "широкомасштабної шпигунської мережі США", недавно розмістив на своєму сайті відео, в якому розповідає про те, що відомий музикант Віктор Цой був агентом ЦРУ, а всі його останні пісні писалися в Голлівуді. Це, за словами російського депутата, було частиною плану з ліквідації СРСР.
Нагадаємо, Федоров - один із авторів запиту до генпрокурора Юрія Чайки з вимогою визнати розвал СРСР незаконним і притягнути до кримінальної відповідальності всіх винних, у тому числі колишнього президента країни Михайла Горбачова.
На відео Федоров зазначає, що в часи пізнього СРСР рядові співробітники КДБ знали "про план ліквідації іноземними державами та їх агентами - Горбачовим і компанією - Радянського Союзу". Одним з елементів плану, за словами Федорова, була творчість російського рок-музиканта Віктора Цоя, якого депутат назвав "блискучим співаком, дійсно надпопулярним у Радянському Союзі".
Депутат посилається на рядових співробітників КДБ, які повідали йому, що "на якомусь етапі він почав співати пісні зовсім не такі, як до цього. До цього він співав про алюмінієві огірки, а тут раптом про зміни почав співати, не його стиль, начебто різних два співаки". Джерела депутата повідомили йому, що вони "провели дослідження, допити... і з\'ясували, що всі останні пісні (Цой сам не вмів їх писати, він писав у колективі) йому привозили з Америки".
- Професійно в Голлівуді писали люди пісні російською мовою. Наше КДБ дослідження провело, вони отримали цю інформацію. Таких проектів тисячі: і в культурі, і в економіці, і в політиці, і в силовій системі... Один Цой нічого б не зробив, таких проектів - тисячі. Це професійна робота. Як на Україні... Тобто за Цоєм були в ЦРУ спеціальні люди, які з ним працювали, давали гранти, давали йому ці пісні і так далі, - розповів депутат.
Як наголошується на офіційному сайті Федорова, "Росія втратила суверенітет унаслідок поразки в сорокарічної війні із Сполученими Штатами Америки. Це найголовніша таємниця в Росії, закрита цензурою та пропагандою в ЗМІ".
Можна відзначити, що, за іронією долі, відразу після того, як Цой вперше виконав пісню "Перемен!", про яку розповідає депутат, група виїхала на кінозйомки до Києва.
Ймовірно, конспірологічна версія про зв\'язок Цоя з ЦРУ народилася з того факту, що дружиною музиканта "Кіно" Юрія Каспаряна була американка Джоанна Стінгрей, яка у 1986 році контрабандою вивезла до США записи і випустила там альбом Red Wave, пославши по примірнику тодішнім лідерам США і СРСР, Рейгану і Горбачову, із заявою, що те, чого вони не можуть досягти на дипломатичному рівні, успішно виходить у рок-музикантів.

 

 

"Місто" запитало у вінничан: "Причетних до розвалу Радянського Союзу варто покарати чи нагородити?"

Марія Григорівна, пенсіонерка
Я не осуджую нікого, але хотілося б, аби все було зроблено правильно. Ми хотіли відділитися від Радянського Союзу і ми зробили це, все правильно.
Богдан, студент
Цих людей нагородити потрібно. За що їх засуджувати, якщо при Радянському Союзі гірше було? Я не жив за тих часів, але чув розповіді моїх батьків і дідусів.
Петро, студент
Варто нагородити людей, адже вони зробили велике діло, розвалили капіталізм з його диктатурою, зняли великого диктатора, здобули незалежність, і кожна країна отримала те, на що заслуговує. Відбулися позитивні зміни.
Денис, студент
Як то кажуть, після бою кулаками не махають. Не варто зараз засуджувати людей, які розвалили Радянський Союз, якщо назад його вже не "склеїти". Нам потрібно розвиватися, не залишатися на одному місці, йти далі, шукати шляхи розвитку.
Вікторія, у декретній відпустці
Зараз це абсолютно не потрібно робити, пройшло багато років з часів розвалу Союзу, це зайве.
Світлана, перекладач
Це вже історія, потрібно ставитися до неї, як до факту, що відбувся. Треба мати і повагу, але й засуджувати не потрібно, сприймати це, як даність. Краще зосередити увагу на тому, що відбувається зараз, а не відволікати її від головного. Це все робиться для того, щоб переключити людей на інше, менш важливе.
Анна, вчителька:
Це питання актуальне лише для тих, хто підтримує російську імперію. А для справжніх патріотів, навіть не українців, СРСР завжди був кліткою. Нагородити і тільки нагородити варто людей, причетних до розвалу. Тільки ті, хто взагалі не знає історії, може плакати за "совком". А покоління наших батьків історії насправді і не знає, бо в школі їм не розказували, що насправді робилося в 33-му році, про те, що у Центральному парку розстрілювали ні в чому невинних людей, і такий парк в Україні не один.
Марія Іванівна, пенсіонерка:
Скоріше за все, такі дії в Росії відбуваються зараз, щоб відволікти народ від нових планів влади.
Микола Іванович, пенсіонер:
Розпад Радянського Союзу стався не тільки під впливом певних людей. Велику роль зіграв час, зміни, яких прагнули люди, тому засудження - поняття суб\'єктивне.
Віктор Антонович, пенсіонер:
Краще б в Росії розібралися з нинішніми своїми проблемами, а не копанням у минулому.
 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

102

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

100

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

95

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...

92

Цього епідемічного сезону прогнозують поширення наступних штамів вірусів грипу: як A (Brisbane, H1N1), A (Kansas, H3N2); вірус, подібний до B (Соlorado) і B ...

89

Збірна України достроково виграла путівку у фінальну частину чемпіонату Європи з футболу 2020 року, посівши перше місце у групі "В". У ...