Владислав Телень: "Є припущення, що достатньо велика кількість кандидатів на пост Президента - технічні"

Владислав Телень: "Є припущення, що достатньо велика кількість кандидатів на пост Президента - технічні"

Навіть якщо на вибори прийде лише три людини і двоє проголосують за одного кандидата, а один - за іншого, то в Україні буде президент. Звісно, це жарт. Але він досить точно відображає теоретичні підвалини виборчого законодавства України, вважає голова Вінницького обласного відділення Комітету виборців України Владислав Телень. Для таких суджень у нього достатньо підстав. А найголовніша - досвід. Він у нього, як у спостерігача, досить солідний. Прислухаються до думки вінницького експерта й іноземні колеги. Зокрема, представники ОБСЄ, які нещодавно завітали у Вінницю, аби особисто переконатися, що підготовка до виборів президента в Україні триває належним чином і має відбутися, як і обіцяно, у правовому полі.
- Комітет виборців України контролював перебіг нещодавнього кримського референдуму?
- Ми не проводили офіційного спостереження в Криму, оскільки немає закону про місцеві референдуми, і той процес, який там відбувався, навіть на якісь мільйонні долі відсотку не відповідав законодавству України. Нашим завданням на референдумі в Криму було зібрати доказову базу та представити оціночні судження, які дозволили українській владі абсолютно впевнено говорити, що референдум у Криму відбувся із суттєвим порушенням демократичних норм. Ми цю інформацію зібрали та передали владі у тому вигляді, в якому її можна використовувати для інформування світової спільноти.
- Агресія сусідньої країни та сепаратистський розбрат не завадять виборам президента України?
- Сумніви щодо того, відбудуться в Україні вибори президента чи не відбудуться, ще залишаються. Напружена ситуація на Південному Сході України дозволяє припустити у найгіршому випадку введення надзвичайного чи військового стану, а це автоматично відміняє президентські вибори. Шанс цього, звісно ж, дуже малий. Але сумніви у нас, як у моніторингової організації, він закономірно породжує.
- Тобто перший тур, як і заплановано, має відбутись 25 травня?
- Так. При цьому, справді, правильно підкреслити слово "перший". Адже, за нашими прогнозами, буде саме два тури на цих виборах.
- Виборча кампанія нині минає без ускладнень?
- Завершився найголовніший етап - висування кандидатів. Ми знаємо їх прізвища. Нині, за нашими спостереженнями, завершується етап формування штабів. Уже видно, що деякі кандидати групуються. Тобто є припущення, що достатньо велика їх кількість - це технічні кандидати, які мають стати, в першу чергу, джерелами поповнення виборчих комісій своїми представниками.
- Що мається на увазі?
- Відповідно до чинного законодавства, а саме змін, які внесені у нього 13 березня, подавати кандидатури своїх людей у комісії мають право тільки самі кандидати у президенти. У попередньому законі від 2009 року містилась ще норма, яка дозволяла подавати свої кандидатури ще й парламентським партіям. Нині цього немає. Нам пояснили, що таке обмеження зробили з метою ще трохи заощадити коштів, які витрачаються на вибори.
- У Комітету виборців України це не викликає занепокоєння?
- У нашої моніторингової організації є певні побоювання з цього приводу. Адже багато хто з тих, хто виявив бажання брати участь у президентських виборах не володіють ресурсами, аби залучити достатню кількість кандидатів у члени комісії.
- А що буде якщо і не вистачить кандидатур у члени комісії?
- Якщо тих, кого запропонують самі кандидати у президенти, не вистачить, то Центрвиборчком має право сам запропонувати людей в окружні виборчі комісії. Той самий принцип може бути застосований і для дільничних виборчих комісій.
Думаю, що обов\'язок представити кандидатів у члени окружних комісій у випадку потреби буде м\'яко запропонований місцевим органам влади. Навряд чи роботу таких "добровольців" зможуть оплатити самі кандидати, тому цей обов\'язок може бути покладений на бюджетників - учителів, лікарів, працівників культури...
- А скільки нині в Україні комісій?
- Сформовані 225 окружних та 33 тисячі дільничних комісій. Щоправда, після загальновідомих кримських подій їх тепер на кілька сотень менше. Найоптимістичніші з нас, мабуть, не ризикнуть вже стверджувати, що бодай на одній кримській дільниці можна організувати повноцінне голосування.
- Як голосувати тим кримчанам, які цього бажають?
- Центрвиборчком заявив, що для кримчан, які зберегли громадянство України, буде передбачена можливість проголосувати у Херсонській області. Хороша ідея. Але механізм такого голосування поки не дуже зрозумілий. Немає ясності, якими будуть такі списки, на які комісії відповідальність буде покладена та ін.
- Хто відповідає за впровадження таких механізмів голосування?
- Суть у тому, що Центрвиборчком чекає пропозицій від парламенту, а парламент чекає того самого від Центрвиборчкому. І поки вони отак "ходять один за одним" на практиці нічого не зроблено.
- Яка тут головна складність?
- Оскільки вибори організовуються за територіальною ознакою, то люди мають голосувати за тією адресою, яка зареєстрована, як їх виборча адреса у державному реєстрі виборців. Тобто, якщо людина зареєстрована у Криму - Сімферополі, Євпаторії, Севастополі, Керчі, - то й голосувати вона має за місцем свого проживання. Але ми з вами реалісти, тому розуміємо, що це нині неможливо. Тому й виникла ідея влаштувати пункти для голосування у Херсонській області.
- Вже відомо, скільки кримчан забажають скористатися шансом проголосувати на виборах президента України?
- А це якраз не важливо. Навіть якщо мова буде йти про кілька десятків людей - громадян України, відповідно до Конституції, усі вони мають право обирати та бути обраними, у всіх є право голосувати, і органи державної влади мають їм це право забезпечити.
- То яка ж складність?
- Складність у тому, що на виборчу дільницю має бути видана певна кількість бюлетенів. А скільки людей з Криму приїде голосувати у Херсон, ми не знаємо. Визначити наперед це практично неможливо. Бо навіть той, хто хотів би наперед задекларувати свою участь у виборах, не може бути впевнений, що у день самих виборів його, наприклад, випустять із Криму. Але оскільки ми вже маємо закон про окуповані території, то цілком логічно, що будуть якісь законодавчі акти, які нададуть правомірності й голосуванню на територіях, які тимчасово перебувають поза контролем української влади.
- Чи може вплинути на загальний результат голосування зрив виборів на окремих дільницях?
- Ні, навіть якщо на одному, двох, п\'яти, десяти дільницях у межах округу вибори не відбудуться або неможливо буде підбити підсумок голосування, це не вплине на загальний результат. У такому випадку будуть підраховані голоси з тих дільниць, де голосування відбулося, і проголошено результат. Це норма не нова, вона вже давно закріплена законодавчо. Між собою ми навіть жартуємо: "Навіть якщо на вибори прийде лише три людини і двоє проголосують за одного кандидата, а один - за іншого, то в Україні буде президент". Адже, за законом, переможець цих виборів має набрати 50% плюс один голос. Звісно, ми б не хотіли, щоб на ці вибори прийшло лише три людини (посміхається. - Авт.), але теоретично навіть така ситуація не буде для голосування патовою.
- Відомо, що мешканці області на цих виборах голосуватимуть не тільки за президента. З цим проблем не буде?
- Так, у двох досить важливих для Вінницької області містах одночасно з президентськими виборами відбудуться місцеві, Ладижин і Жмеринка обиратимуть голів. Комітет виборців України за підтримки програми сприяння громадським перетворенням "Матро" (королівство Нідерланди) буде моніторити перебіг виборів у Жмеринці. Можливо, зможемо розповсюдити цей проект і на Ладижин, принаймні ведемо щодо цього перемовини.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

763

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

566

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

350

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

326

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

326

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...