Кліщові енцефаліти реєструються по всій Україні

Зручних місць стає все більше
Тепле сонячне проміння виводить на полювання й кліщів. Через пом’якшення клімату зручних для них місць в Україні побільшало: хвойні ліси замінюються листяними, а у містах з’являються захаращені території, де у чагарниках та у високій траві селяться миші та пацюки. На них, як і на людині, живляться кліщі. Виявляють останніх також у невеликих березових і хвойних лісах, на незатоплюваних заплавах річок і на берегах озер. У хвойних лісах кліщі зустрічаються також, особливо, - на завалених сухостоєм ділянках. Здебільшого кліщі чатують на здобич на узбіччях доріг і лісових стежин. Кліщі також концентруються у купах вітролому, на повалених деревах. У великих містах вони освоюють парки, сквери, майданчики для вигулу собак, звалища будівельного і побутового сміття.

Агресивні зранку та увечері
У теплі дні найагресивнішими кліщі бувають з 8 до 11 год., у спеку стають малоактивними, а з 17 до 20 год. їх агресивність поновлюється. Від яскравого сонця і дощу кліщі ховаються. Вони очікують здобич, забираючись на кінчики травички або гілочок невисоких чагарників. Зазвичай, молоді личинки не піднімаються на висоту більше 30 см, більш зрілі личинки — на 1 м, а дорослі кліщі — на 1,5 м. Народна думка, що кліщі падають на людину з дерев, високих кущів, не є правдою.


Присмоктався непомітно
Тому у лісі, особливо, навесні, коли грунт вже прогрівся до 5-7 градусів, а кліщі після зимівлі найбільш агресивні, частіше треба оглядати себе і знімати кліщів, що причепилися, не давати їм присмоктатись до тіла.
Зазвичай, кліщ присмоктується до найбільш тонких ділянок шкіри (за вухами, на шиї, під пахвами, у паху). Присмоктування кліщів відбувається непомітно для людини не тільки через невеликі розміри тварини, але й тому, що слина кліщів містить речовини, які знеболюють ранку, руйнують стінки кровоносних судин та навколишні тканини, пригнічують імунітет хазяїв. Часто кліща відчутно лише, коли він повзе по шкірі, як муху або мурашку, а сам укус залишається непомітним.
Тіло голодних кліщів має розміри 2-3 мм, дуже сплющену, овальну (інколи майже круглясту) форму, яка звужується до переду. Кліщ має 4 пари ніг із кігтиками та присосками. Коли кліщі живляться кров’ю, розмір їх тіла може збільшитись у 3-4 рази.

Чим небезпечний укус
Проте, самі по собі укуси кліщів не чинять для людей великої шкоди. Небезпечними є віруси та бактерії - збудників різних хвороб, що живуть у слині кліща. Разом із нею кліщ може ввести у кров жертви збудників кліщового вірусного енцефаліту, іксодового кліщового бореліозу або хвороби Лайма, кліщових рикетсіозів, зокрема, марсельської гарячки і Ку-гарячки. Ареали цих інфекцій, багато з яких можуть бути смертельними, займають більшу частину території нашої країни, простягаючись від східних регіонів до західних кордонів, і співпадаючи з ареалами кліщів - основних переносників цих бактерій.
Діти хворіють на кліщовий енцефаліт частіше, бо мають гірший імунітет. До того ж кліщі кусають їх у області потилиці та голови. Захворювання на енцефаліт та хворобу Лайма у дітей часто вражають мозок і перебігають тяжко.
За даними українських вчених, випадки кліщового енцефаліті зареєстровані в усіх областях України, крім Луганської, у містах Києві та Севастополі. Найбільша кількість хворих була виявлена у АР Крим та у Волинській області.
Перші випадки укусів кліщів, у залежності від регіону, зазвичай фіксуються в березні-квітні, пік активності кліщів припадає на травень-червень. Для деяких видів притаманний і осінній підйом активності в кінці серпня – на початку вересня.
Потенційною жертвою самки весняного зголоднілого кліща або його личинок може стати будь-хто з нас, хто знехтував правилами безпеки на природі.

Що робити аби не захворіти?
1. Щеплення

Якщо є можливість, то зробіть щеплення. Оптимальний час для вакцинації від кліщового енцефаліту - це осінньо-зимовий період. Останнє щеплення повинне бути зроблена не пізніше, ніж за 3 тижні до передбачуваної зустрічі з цим хижаком. Якщо щеплення вирішили не робити, тоді потрібно подумати про інші способи захисту.
2 . Вдягаємося
Виїжджаючи в ліс, треба правильно одягнутися: замість футболки надягаємо водолазку або кофту з довгим рукавом з легких матеріалів. Оптимальною застібкою вважається блискавка, в порівнянні з липучками, кнопками або ґудзиками. Штани повинні бути спортивними. Ні джинсів, ані бриджів, ані шортів! Штани заправляються у шкарпетки. Хоча це і не виглядає дуже гарно, але що поробиш! Якщо є можливість, можна придбати спеціальний костюм, так звану «енцефалітку». На ноги одягаємо взуття з високою халявою, а от кросівки або кеди - не кращий варіант для походів у ліс. Не забудьте про головний убір: кепка, капюшон, для дівчинки - косинка.
3 . « Фу- фу, як пахне»!
Кліщі дуже чуйно реагують на запах людей і тварин. Тому, виїжджаючи на природу, обробіть речі і відкриті ділянки тіла спеціальними препаратами. Тільки пам\'ятайте, що є засоби від кліщів, призначені для тіла дітей і дорослих, а є й сильнодіючі засоби, які можна розпорошувати тільки на одяг. Дітей до 5 років не можна обробляти аерозольними препаратами через їх токсичність. Збираючись на прогулянку в парк з малюком, треба обприскати репелентами коляску.
4. Контрольний огляд
На прогулянці намагайтеся оглядати малюків через кожні 20-30 хвилин. Повернувшись додому, ретельно обстежте дітей, себе і весь ваш одяг. Врахуйте, що є кліщі зовсім маленького розміру, і вони можуть бути практично непомітні. Найулюбленіші місця кліщів - це волосиста частина голови, пахви, пах і сідниці, живіт: шукайте їх у першу чергу там.
5 . Якщо раптом...
Трапляється так, що не побачили, не помітили кліща вчасно, або помітили, та пізно. Кліща, що повзе, зніміть пінцетом і покладіть у невелику ємність, потім відвезіть його в лабораторію, де проведуть необхідні дослідження. Будьте обережні, адже відомі випадки зараження при спробі розчавити кліща пальцями. Паразита, що присмоктався, не намагайтеся самостійно видаляти, а, тим більше, - змащувати його рослинним маслом або жирним кремом. До речі, якщо ви не помітили кліща, а у дитини піднялася температура , почалися головні болі, з\'явилися ознаки ГРВІ, то обов\'язково зверніться до лікаря. Після укусу кліща інкубаційний період може тривати до трьох тижнів.
 


Вікторія Родінкова
 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

113

Протягом трьох годин 16 липня оперативники карного розшуку Головного управління Нацполіції Вінниччини та працівники Вінницького ...

72

Школа вінницького гіда незабаром запрацює у Вінниці. Вона має на меті підвищення кваліфікації екскурсоводів та формування нових ...

72

У зв'язку з реконструкцією трамвайної колії по вул.Соборній та враховуючи проведення робіт на Замостянській, до 29 липня буде повністю ...

69

У Вінниці у понеділок водій просто зніс трамвайну зупинку біля ТЦ Plaza (колишній ТЦ "ШОК"). ДТП сталася 15 липня о 21.40 на вулиці Келецькій. ...

66

Слідство обіцяє викриття ще цілої низки схем митниці Правоохоронці 15 липня затримали начальника митного поста "Вінниця-Центральний" ...