Кліщові енцефаліти реєструються по всій Україні

Зручних місць стає все більше
Тепле сонячне проміння виводить на полювання й кліщів. Через пом’якшення клімату зручних для них місць в Україні побільшало: хвойні ліси замінюються листяними, а у містах з’являються захаращені території, де у чагарниках та у високій траві селяться миші та пацюки. На них, як і на людині, живляться кліщі. Виявляють останніх також у невеликих березових і хвойних лісах, на незатоплюваних заплавах річок і на берегах озер. У хвойних лісах кліщі зустрічаються також, особливо, - на завалених сухостоєм ділянках. Здебільшого кліщі чатують на здобич на узбіччях доріг і лісових стежин. Кліщі також концентруються у купах вітролому, на повалених деревах. У великих містах вони освоюють парки, сквери, майданчики для вигулу собак, звалища будівельного і побутового сміття.

Агресивні зранку та увечері
У теплі дні найагресивнішими кліщі бувають з 8 до 11 год., у спеку стають малоактивними, а з 17 до 20 год. їх агресивність поновлюється. Від яскравого сонця і дощу кліщі ховаються. Вони очікують здобич, забираючись на кінчики травички або гілочок невисоких чагарників. Зазвичай, молоді личинки не піднімаються на висоту більше 30 см, більш зрілі личинки — на 1 м, а дорослі кліщі — на 1,5 м. Народна думка, що кліщі падають на людину з дерев, високих кущів, не є правдою.


Присмоктався непомітно
Тому у лісі, особливо, навесні, коли грунт вже прогрівся до 5-7 градусів, а кліщі після зимівлі найбільш агресивні, частіше треба оглядати себе і знімати кліщів, що причепилися, не давати їм присмоктатись до тіла.
Зазвичай, кліщ присмоктується до найбільш тонких ділянок шкіри (за вухами, на шиї, під пахвами, у паху). Присмоктування кліщів відбувається непомітно для людини не тільки через невеликі розміри тварини, але й тому, що слина кліщів містить речовини, які знеболюють ранку, руйнують стінки кровоносних судин та навколишні тканини, пригнічують імунітет хазяїв. Часто кліща відчутно лише, коли він повзе по шкірі, як муху або мурашку, а сам укус залишається непомітним.
Тіло голодних кліщів має розміри 2-3 мм, дуже сплющену, овальну (інколи майже круглясту) форму, яка звужується до переду. Кліщ має 4 пари ніг із кігтиками та присосками. Коли кліщі живляться кров’ю, розмір їх тіла може збільшитись у 3-4 рази.

Чим небезпечний укус
Проте, самі по собі укуси кліщів не чинять для людей великої шкоди. Небезпечними є віруси та бактерії - збудників різних хвороб, що живуть у слині кліща. Разом із нею кліщ може ввести у кров жертви збудників кліщового вірусного енцефаліту, іксодового кліщового бореліозу або хвороби Лайма, кліщових рикетсіозів, зокрема, марсельської гарячки і Ку-гарячки. Ареали цих інфекцій, багато з яких можуть бути смертельними, займають більшу частину території нашої країни, простягаючись від східних регіонів до західних кордонів, і співпадаючи з ареалами кліщів - основних переносників цих бактерій.
Діти хворіють на кліщовий енцефаліт частіше, бо мають гірший імунітет. До того ж кліщі кусають їх у області потилиці та голови. Захворювання на енцефаліт та хворобу Лайма у дітей часто вражають мозок і перебігають тяжко.
За даними українських вчених, випадки кліщового енцефаліті зареєстровані в усіх областях України, крім Луганської, у містах Києві та Севастополі. Найбільша кількість хворих була виявлена у АР Крим та у Волинській області.
Перші випадки укусів кліщів, у залежності від регіону, зазвичай фіксуються в березні-квітні, пік активності кліщів припадає на травень-червень. Для деяких видів притаманний і осінній підйом активності в кінці серпня – на початку вересня.
Потенційною жертвою самки весняного зголоднілого кліща або його личинок може стати будь-хто з нас, хто знехтував правилами безпеки на природі.

Що робити аби не захворіти?
1. Щеплення

Якщо є можливість, то зробіть щеплення. Оптимальний час для вакцинації від кліщового енцефаліту - це осінньо-зимовий період. Останнє щеплення повинне бути зроблена не пізніше, ніж за 3 тижні до передбачуваної зустрічі з цим хижаком. Якщо щеплення вирішили не робити, тоді потрібно подумати про інші способи захисту.
2 . Вдягаємося
Виїжджаючи в ліс, треба правильно одягнутися: замість футболки надягаємо водолазку або кофту з довгим рукавом з легких матеріалів. Оптимальною застібкою вважається блискавка, в порівнянні з липучками, кнопками або ґудзиками. Штани повинні бути спортивними. Ні джинсів, ані бриджів, ані шортів! Штани заправляються у шкарпетки. Хоча це і не виглядає дуже гарно, але що поробиш! Якщо є можливість, можна придбати спеціальний костюм, так звану «енцефалітку». На ноги одягаємо взуття з високою халявою, а от кросівки або кеди - не кращий варіант для походів у ліс. Не забудьте про головний убір: кепка, капюшон, для дівчинки - косинка.
3 . « Фу- фу, як пахне»!
Кліщі дуже чуйно реагують на запах людей і тварин. Тому, виїжджаючи на природу, обробіть речі і відкриті ділянки тіла спеціальними препаратами. Тільки пам\'ятайте, що є засоби від кліщів, призначені для тіла дітей і дорослих, а є й сильнодіючі засоби, які можна розпорошувати тільки на одяг. Дітей до 5 років не можна обробляти аерозольними препаратами через їх токсичність. Збираючись на прогулянку в парк з малюком, треба обприскати репелентами коляску.
4. Контрольний огляд
На прогулянці намагайтеся оглядати малюків через кожні 20-30 хвилин. Повернувшись додому, ретельно обстежте дітей, себе і весь ваш одяг. Врахуйте, що є кліщі зовсім маленького розміру, і вони можуть бути практично непомітні. Найулюбленіші місця кліщів - це волосиста частина голови, пахви, пах і сідниці, живіт: шукайте їх у першу чергу там.
5 . Якщо раптом...
Трапляється так, що не побачили, не помітили кліща вчасно, або помітили, та пізно. Кліща, що повзе, зніміть пінцетом і покладіть у невелику ємність, потім відвезіть його в лабораторію, де проведуть необхідні дослідження. Будьте обережні, адже відомі випадки зараження при спробі розчавити кліща пальцями. Паразита, що присмоктався, не намагайтеся самостійно видаляти, а, тим більше, - змащувати його рослинним маслом або жирним кремом. До речі, якщо ви не помітили кліща, а у дитини піднялася температура , почалися головні болі, з\'явилися ознаки ГРВІ, то обов\'язково зверніться до лікаря. Після укусу кліща інкубаційний період може тривати до трьох тижнів.
 


Вікторія Родінкова
 
Коментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

680

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

500

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

293

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

273

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

266

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...