Атомна весна

Атомна весна

Вже остаточно ясно, що Росія не виконала своїх обіцянок, зокрема Будапештського меморандуму 1994 року по гарантуванню територіальної цілісності України взамін на добровільне вивезення арсеналів ядерної зброї. Інакшими словами, Україна має повне право тепер почувати себе "кинутою з боку Росії" і вимагати захисту в інших гарантів США і Великої Британії та країн, що приєдналися.
Найгірший сценарій тепер - це військові дій з Росії та повна економічна ізоляція від цієї сусідньої країни. Вийде краще - добре. Але треба бути готовим до найгіршого!
Наймасштабніше Україна залежить від Кремля в галузі газу і ядерної енергетики.
Щодо газу
За останні роки Україна в рік споживає 50-60 мільярдів кубометрів природного газу. Приблизно 18-17 мільярдів безпосередньо споживають громадяни в газифікованих (у рамках радянської ментальності) населених пунктах, ще приблизно 7-8 - генерація тепла та інших послуг для населення.
Отже, громадяни безпосередньо і опосередковано наразі споживають близько 25-ти мільярдів кубометрів газу. Решту, приблизно 25-35 мільярдів кубометрів, споживає українська економіка. До найбільших споживачів із сфери економіки слід віднести підприємства металургійної і хімічної галузей, продукція яких збувається здебільшого на міжнародних ринках, в залежності від їх кон\'юнктури.
Для порівняння цікаво навести приклад Польщі (ця країна співмірна з нашою державою за населенням і площею; колись була трохи подібна до УРСР за структурою економіки), яка за рік споживає аж до 16 млрд. кубометрів газу, маючи більше, ніж втричі вищий ВВП, ніж Україна тепер.
Безумовно, основне завдання України, яке майже 23 роки практично не виконувалося, є скорочення споживання газу до розумних обсягів. А це можливо лише тоді, коли системно буде реформована вся українська економіка, структура якої на сьогодні, на жаль, в основному збереглася з часів УРСР. Безумовно, це треба Україні робити: модернізувати; перепрофільовувати окремі галузі, робітників, інженерів; відкривати і розвивати нові галузі української економіки і т.д. Але, відверто кажучи, на те, щоби суттєво скоротити споживання, потрібен час. Не один-два роки, а, на жаль, більше в рази! І чим раніше ми це втілимо, тим скоріше, у майбутньому, можна буде говорити про повну відмову від імпорту взагалі. Підкреслюю - в майбутньому!
Та нинішня тимчасова влада в Україні змушена вживати заходів вже зараз.
Деякі експерти вважають, що, перебуваючи фактично в стані війни з Росією і через низку інших обставин, що цьому передували, Україні негайно варто цілком відмовитись від імпорту російського газу.
Можна, звичайно, і не відмовлятися. Але це не значить, що Росія не створить особливих умов для України, які унеможливлять імпорт російського газу в той момент, коли ми цього не будемо очікувати.
Виникає закономірне питання: чи можна обійтися без імпорту російського природного газу? Тут є однозначна відповідь: можна! Обійдемося, якщо замість російського газу зі Сходу забезпечимо повноцінну альтернативу із Заходу. А технічна можливість є.
На цей час: в Україні видобувається приблизно 20 мільярдів кубометрів газу. Ще до 5-ти технічно можливо імпортувати через Польщу й Угорщину (відповідні документи укладено). До 30-ти мільярдів кубометрів газу технічно можливо імпортувати через Словаччину (у цьому питанні оцінки розходяться: від 12, кажуть політики, до 30 млрд. кубометрів - на думку інженерів, які завжди більш об\'єктивні, ніж політики). Однак, цього контракту ще не підписано.
Недавно Премєр-міністр Арсеній Яценюк заявив про можливість вже зараз поставляти газ із Заходу (в разі реверсу), не потрібних 30 - 40, а 25 млрд. кубометрів. Очевидно, що йдеться і про технічну можливість, і про наявний ресурс. У цьому зв\'язку варто наголосити, що зараз в України є унікальна можливість досягти домовленостей на Заході про повний обсяг ресурсу. Але до переговорів необхідно приступити негайно, враховуючи, що "закачувальний" сезон починається у середині квітня! І до переговорної групи з українського боку необхідно залучити і фахівців, і дипломатів - аби не допускати помилок минулого.
Отже, в разі повної відмови від імпорту російського газу, за відсутності непередбачуваних погодних обставин, Україна, в цілому, може себе забезпечити природним газом за схемою реверсних постачань, повністю відмовившись від російського імпорту і (що дуже важливо!) не порушуючи транзиту.
Ядерна енергія
Про ядерну енергетику мало говорять і пишуть. Але саме вона є найбільш залежна від монополіста Росії. А відтак - здатна ввести у повний безлад всю Україну, що аналогічно ліквідації держави.
Очевидно, що це усвідомлюють циніки у Кремлі і мають на увазі як крайній варіант: в разі якби настали умови, коли Україну неможливо завоювати (деякі ознаки наче вже намітилися) або реально розколоти - вони нас просто можуть ліквідувати, якщо ми не будемо до цього готові.
В Україні експлуатуються 15 реакторів. Всі вони забезпечуються ядерним пальним із Росії. На двох з них вже понад шість років здійснюється так звана адаптація ядерного пального компанії Вестінггаус (Швеція, США і Японія) разом з російським пальним. З іншими дев\'ятьма реакторами ніхто ще не працював. А тому говорити про заміщення пального у них рано, потрібні роки експериментів. А щодо заміщення пального для чотирьох реакторів ще ніхто взагалі навіть не згадував.
Навіть таке поверхове узагальнення показує, що наша ядерна енергетика майже повністю залежить від Росії. А виробляється на українських АЕС майже 50 відсотків електроенергії!
Можна, звичайно, відмовитися від російського імпорту ядерного пального. Але відмова від російського ядерного пального спонукала б зменшення майже наполовину поставки електроенергії в нашій державі. А це, у свою чергу, може призвести до її повного колапсу. І наступити це може (у випадку повного перезавантаження всіх блоків свіжим пальним) максимум через рік після припинення поставок російського ядерного палива.
Беручи до уваги складну ситуацію в енергетиці, Україні невідкладно треба готуватися до найгіршого сценарію. При цьому слід мати на увазі, що повністю уникнути втрат за рік не вдасться, але пом\'якшити їх реально можна з допомогою Заходу.
За два-три роки можна подолати ці труднощі. Але в цей період треба бути готовим пережити труднощі, пов\'язані з браком електроенергії.
 

 

Україна поновить закупівлю ядерного палива у США
Україна має намір відновити закупівлі ядерного палива американської компанії Westinghouse, які були зупинені при Вікторі Януковичі.
Про це заявив міністр енергетики Юрій Продан.
- Ми зараз відновлюємо договори з Westinghouse, бо за останні два роки, на жаль, процес співпраці з Westinghouse був заморожений. НАК "Енергоатом" провела всі необхідні переговори для відновлення тих домовленостей, які були раніше, - цитує міністра "РИА Новости".
За його словами, паливо від Westinghouse вже найближчим часом можна завантажити в три блоки. Всього в Україні 15 ядерних енергоблоків на чотирьох атомних станціях.
При цьому Юрій Продан запевнив, що поставка ядерного палива від "Росатома" в Україну, а також вивезення відпрацьованого палива йде в нормальному режимі.
Нагадаємо, збірки виробництва Westinghouse почали тестувати на другому і третьому енергоблоках Південноукраїнської АЕС. У 2012 році паливо було замінено на російське нібито через дефекти.

 

 

Росія починає
і... програє

Російський віце-прем\'єр Дмитро Рогозін оголосив, що у зв\'язку з нестабільною ситуацією в Україні Росія зазнає труднощів з транзитом ядерного палива через територію України в країни Східної Європи, і "є питання", пов\'язані з постачанням палива на самі атомні станції України. При цьому він повідомив, що ядерного палива в Україні залишилося на два місяці.
Дивно, що вся Україна (крім атомників, зрозуміло), дізналася про ці труднощі Росії з транзитом і поставками ядерного палива через місяць після введеної заборони. Як повідомили LB.ua в Державній інспекції ядерного регулювання, 28 січня український ядерний регулятор дійсно видав заборону на транзит у зв\'язку з нестабільною ситуацією в регіоні. Експерти переконані, що в діях інспекції немає політичного підгрунтя і її розпорядження цілком обгрунтовані. Джерела стверджують, що регулятор обговорював питання про зняття заборони на початку березня, але завадило стягування російських військ до кордону з Україною, а також нагнітання обстановки в південно-східних регіонах людьми з триколорами та російськими паспортами. Втім, якби регулятор діяв більш прозоро і відкрито, то не було б і формальних причин для заяви російських чиновників, які стурбували не тільки Україну, а й країни Східної Європи.
Заява Рогозіна була сприйнята широкими масами в Україні як оголошення "ядерної війни". У першу чергу через висловлювання, що ядерного палива в Україні залишилося всього на два місяці. Ефект спробував нівелювати постачальник ядерного палива ВАТ "ТВЕЛ", який оперативно заявив, що "продовжує гарантовано, у встановлені контрактами терміни, постачати паливо для європейських АЕС з використанням альтернативних маршрутів". ТВЕЛ зазначив, що західні партнери ставляться до проблеми з розумінням. Чи відносить ТВЕЛ в число європейських країн і Україну, зрозуміти з заяви не вдалося. Але буквально відразу ж ядерна компанія неофіційно в коментарі РИА Новости заявила, що ВАТ "ТВЕЛ" вже отримав від України авансові платежі на чотири партії ядерного палива, які будуть поставлені на українські АЕС навесні 2014 року.
"Якщо до моменту початку поставок, а це кінець березня - початку квітня, заборона Держкомітету України на пересування залізничних вагонів з продукцією ядерного паливного циклу по території України, введена 28 січня, буде знята, то поставки пройдуть за штатною схемою, якщо продовжиться заборона, то поставки пройдуть за альтернативною схемою, - сказало джерело інформагентства.
Більш того, в самому Енергоатомі (теж неофіційно) заявили, що насправді, враховуючи резерв ядерного палива, запасів вистачить мінімум на півроку. І натякнули, що в самому крайньому випадку, якщо політика Кремля переважить економічну доцільність ТВЕЛу, у резерві є великі запаси ядерного палива іншого виробника - американської компанії Westinghouse, яке можна завантажити на будь-який з блоків - мільйонників у рамках проекту кваліфікації.
 

 

"Місто" запитало у вінничан: "Чи готові ви до можливого відключення електрики?
Що робитимете?"

Анастасія, студентка:
- Я навіть так відразу не можу відповісти, чи готова я до можливого відключення світла і електрики, Хоча мені здається, що ми такий народ, що обов\'язково щось придумаємо. Ми це переживемо, хай відключають.
Єлизавета, студентка:
- Я - студентка, тому не готова до того, щоб мені відключили світло. Куди ми без електрики, майже уся інформацію на електронних носіях, та й взагалі люди надто залежні від сучасних технологій і від світла.
Тамара, пенсіонерка:
- Я не готова до того щоб одного дня прокинутися без світла. Навіть не можу уявити, що буду робити, коли, можливо, вимкнуть світло. Мені здається, що без світла не залишимося, адже у наш час обов\'язково придумають, як вийти із ситуації.
Михайло, студент:
- Нам не відключать електроенергії, тому що це не можливо. У нас багато атомних електростанцій які здатні забезпечити світлом нашу державу і навіть постачати її іншим. Хоча, якщо розпочнеться війна, то, можливо, і відключать світло.
Марія Павлівна, домогосподарка:
- Якщо нам відключать світло, то, я думаю, якось переживемо. Будемо якось викручуватися, звісно, залежить як надовго відключать. Гадаю, що якийсь вихід знайдемо, але як буде навчатися наша дитина: адже все майже в неї в електронному вигляді.
Анна, студентка:
- Ні, ми не готові до відключення електрики. Навіть уявити собі не можу, що б тоді робила. Весь час на навчання потрібно готувати реферати, доповіді, шукати якісь матеріали... Ні, я не уявляю свого життя без електроенергії.
Микола, електромеханік:
- Завжди готовий до відключення електрики, маю акумулятор напоготові. А якщо відключать надовго, то якось викрутимося із ситуації, будемо шукати якісь альтернативні способи освітлення.
Людмила, бугалтер:
- До відключення електрики я не готова. Ми занадто залежні від техніки, яка майже вся працює від електроенергії. Що буду робити, коли раптом не стане світла надовго, навіть не знаю.
Світлана, вчителька:
- Мені чомусь здається,що ніхто нам нічого не відключить. Колись прабабуся розказувала, що світла не було роками і жили, вечорами збиралися в сусідів на вечорниці. А зараз це все якось забувається, і все заполонила сучасна техніка. Думаю, що ми не пропадемо.
Саша, масажист:
- У нашій країні все буде гаразд і ніхто світла не вимкне. В принципі, до вимкнення електрики не готовий.


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

481

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

349

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

183

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

171

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

167

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...