У Сапіжанці під землю пішли три хати

У Сапіжанці під землю пішли три хати

У селі Сапіжанка Шаргородського району неодноразово на пасовищі провалювались корови. А 30 березня під землю пішли вже три хати і п\'ять господарських будівель. Один будинок провалився майже повністю, два інших у прямому сенсі слова розійшлись по швах - крізь щілини у них можна вільно проходити. 77-річну Марію Наавгуст, жительку одного з них, односельчани витягнули з-під стіни, яка обвалилася просто на бабусю. Восьмеро сельчан, які залишились без будинків, зараз проживають у родичів.
Надзвичайна подія сталась близько о пів на п\'яту вечора. Онука Марії Наавгуст Тетяна розповідає, що їм подзвонили перелякані сусіди.
- Сказали, що хата розвалилась і бабки не можуть знайти, - пригадує Тетяна. - Я саме була у гостях, далеко, подзвонила матері. Потім мені передзвонила мама, сказала: "Не переживай, бабка здорова, а хати немає." Я чогось про будинок навіть не подумала, бо як може завалитись хата, коли нова? Злякалась, коли сказали, що усе обійстя у ямі, коли побачила усе те на фотографіях. Другий шок був, коли прийшла і побачила усе на власні очі - не повірила.
Свідки розказують, що донька пенсіонерки устигла забігти до хати, взяти документи і як тільки вибігла - обвалилась і стеля.
Голова села Сапіжанка Петро Фомишин розповідає, що стіна на бабусю упала так, що виднілись тільки ступні.
- Вона почула, що хата провалюється і вибігла надвір, а далеко не встигла відбігти - на неї упала стіна, - розповідає Петро Фомишин. - Таке враження було, що хата, як корабель, тоне у вулиці.
Рятувати пенсіонерку збіглись односельці. Намагались зрушити стіну з місця домкратами. Але з того нічого не вийшло.
- Довелось припідняти її (стіну - Авт.) двома триметровими дерев\'яними балками, а Олег Чемерис витягував постраждалу жінку, - продовжує сільський голова.
Зараз Марія Наавгуст перебуває у Шаргородській районній лікарні - у неї тріщини тазу. Лікарі кажуть, що у медзакладі травмованій доведеться лежати не один день.

Хто ж винен?
Місцеві жителі розповідають, що проблема - у вапнякових шахтах, які фактично розташовані під селом. Завуч Сапіжанської загальноосвітньої школи Людмила Петрук каже, що одне з полів, де випасають худобу, давно у проваллях. Неподалік одного з місць, де просів грунт, розташований вхід до Сапіжанського родовища пиляльних вапняків №2.
- Там неодноразово корови провалювались. Страшно, що робиться, - пояснює Людмила Петрук. - Ця вулиця, де впали хати, тягнеться на метрів 500. У шахтах місцеві працюють нелегально: вирізають блоки. Продають їх по чотири гривні. Усі знають, хто це робить, але бояться говорити.
За словами сільського голови, родовище у Сапіжанці з 1955 року, для будівництва видобували і вирізали ракушнякові блоки розміром 45х25 см. Після розпаду Радянського Союзу шахтами займалось ТОВ "Світанок", яке у 2012 році збанкрутувало.
В територіальному управлінні Держгірпромнагляд у Вінницькій області зазначають, що неодноразово надсилали попереджувальні приписи.
- У цьому місці, де стався обвал у межах гірничого відводу родовища "Сапіжанка ІІ", за законом, із 1973 р. ніяких видобувних робіт не повинно проводитись. Законна розробка родовища здійснювалась в іншому місці, на відстані 1,5 км від помешкань жителів села до 2012 року. Тоді Державна служба геології і надр України анулювала дозвіл на виконання робіт, які здійснювались сільськогосподарським підприємством СТОВ "Світанок". Гірничий відвід на родовище залишається дійсним за підприємством до 2015 року, - інформує заступник начальника територіального управління Держгірпромнагляду у Вінницькій області Володимир Боковець. - Держгірпромнагляд видав підприємству припис про те, щоб те вжило заходів щодо консервації родовища: закрили вхід і провели певні заходи. Підприємство розпочало це робити, але за певний час стало банкрутом і не мало фінансової можливості відновити діяльність.
Документами на родовище почав займатись місцевий мешканець села, керівник ПП "Моноліт". Він почав опрацьовувати певний пакет документів, почав робити гірничий відвід, проект... Навіть закрив ворітьми вхід до шахт, щоб сторонні не потрапляли.
Але ворота зняли невідомі. Чоловік дав знати про це представникам Держгірпромнагляду у вересні 2013 році. Тоді ця установа листом зобов\'язала сільського голову Петра Фомишена виправити ситуацію.
- Голова сільської ради Сапіжанки повідомив, що ТОВ "Світанок" подане на банкрутство і правонаступником ТОВ призначено арбітражного керуючого. Тому зобов\'язав його у вересні 2013 року обмежити доступ до шахт, - уточняють у Держгірпромнагляді.
У січні 2014 спеціалісти Держгірпромнагляду в черговий раз виїжджали на місце і виписали голові Cапіжанської сільської ради припис про недотримання вимог: не обмежив самовільний видобуток вапняку. Зі свого боку сільський голова зауважує, що вхід до штолень - за 50 метрів від села, а у штолень є власник - він і має відповідати за безпеку.
Якби не різали блоки - хати б не упали
У Державній службі України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області інформують, що у Сапіжанці сталось просідання грунту внаслідок руйнування штольні з видобутку вапняку. Ситуацію називають надзвичайною, місцевого значення. Начальник сектору зв\'язків зі ЗМІ і роботи з громадськістю УДСНС у Вінницькій області Олександр Кутовий припускає, що причиною обвалу могло стати самовільне вирізання блоків у штольнях.
До постраждалих у Сапіжанку приїздив народний депутат Микола Джига, Шаргородщина - його батьківщина.
- Будинки провалились у шурф, який виник унаслідок надмірного видобування ракушняка під вулицею села, - розповів Микола Джига. - Є реальна загроза провалу інших житлових будинків. Терміново треба визначити суми збитків, щоб звернутися до Уряду за допомогою придбати для потерпілих житло. А також варто відселяти інших людей, у яких будинки дали тріщини, а таких десь з 10. Можна купити в цьому ж селі пустки, відремонтувати і розв’язати проблему. Я готую термінове депутатське звернення до Уряду про надання фінансової допомоги для переселення сімей потерпілих від лиха, а до прокуратури та відповідних державних служб - провести розслідування порушень при видобуванні ракушняка, бо під проваленими будинками товщина землі всього один метр.
Тим часом у теруправлінні Держгірпромнагляду зауважують, що відпрацьовані штольні - проблема не тільки Сапіжанки. Кажуть, весь Джурин Шаргородського району побудований на штольнях.
- Цю проблему відпрацьованих шахт, у яких люди самовільно добувають копалини, озвучували на сесіях Вінницької обласної Ради, - каже Володимир Боковець. - Ми навіть звертались до місцевої прокуратури щодо тих шахт, районні органи влади. Я більш ніж упевнений, що люди, які живуть у Сапіжанці, знають, що є причиною "саморуйнування"... і хто, й коли вирізав блоки. Я припускаю, що ніколи б там не було руйнування чи просідання грунту, якби люди не порізали опорні цілики й несучі конструкції каменю, які служать опорою для грунту.


Ольга ОЛЬХОВАКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

110

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

107

13 жовтня у Крижопільському районі 23-річний чоловік на сільському кладовищі пошкодив 7 пам'ятників. Про те, що пошкоджені пам'ятники і ...

104

Законодавча ініціатива народу є небезпечною зміною до Конституції. Впровадження такої новації є ризикованим не лише для діяльності ...

103

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

99

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...