Україна - в рейтингах
Ситуація зі свободою слова в Україні -  найгірша з часів Помаранчевої революції, а економіка на межі дефолту
Україна опустилася на десять позицій і опинилася між Алжиром і Гондурасом у щорічному рейтингу світового індексу свободи преси, складеного міжнародною організацією "Репортери без кордонів".
А тим часом агенція Fitch знизила довгостроковий рейтинг України із зобов\'язань в іноземній валюті з "В-" до переддефолтного "ССС". Тим часом українська влада висловлює сумнів у об\'єктивності таких рейтингових оцінок

Стрімке падіння
Згідно зі щорічним звітом, Україна станом на січень 2013 року опустилася зі 116 місця на 126.
"Саме тоді, як вона перебрала ротаційне головування в Організації з питань безпеки і співробітництва у Європі, Україна (126 місце, падіння на 10 позицій) відзначається найгіршим становищем ЗМІ від часу Помаранчевої революції 2004 року, - сказано в звіті організації "Репортери без кордонів". - Хронічно високі рівні насильства щодо журналістів досягли нового піку, а безкарність за це залишалася повною. Така нездорова атмосфера призвела лише до збільшення вразливості незалежних новинних організацій під щораз то сильнішим тиском".
Перше місце в списку, як і рік тому, посіла Фінляндія. На другій і третій позиціях - Нідерланди й Норвегія, які за рік помінялися місцями.
На останніх місцях - Туркменістан, Північна Корея та Еритрея.
Росія в цьому рейтингу перебуває на 148-й позиції, що на шість пунктів нижче порівняно з минулим роком.
Загалом у рейтингу "Репортерів без кордонів" оцінюється становище зі свободою слова у 179 країнах.
У січні 2012 року Україна піднялася на 15 позицій порівняно з попереднім роком і посідала 116-е місце.
Міжнародна організація "Репортери без кордонів", складаючи щорічні рейтинги по свободі слова, пояснює падіння російського індексу на шість пунктів "репресіями, що сталися за безпрецедентною хвилею протестів, що піднялася після повернення Володимира Путіна до влади".
Правозахисники також критикують Росію за "неприйнятну нездатність" покарати всіх винних у вбивствах і нападах на журналістів.
"Репортери без кордонів" відзначають падіння рейтингу свободи слова в країнах, що є регіональними лідерами.
Поряд з Росією, негативна динаміка зареєстрована в Бразилії, Китаї, Індії, Туреччини.
Туреччина (154 місце) названа "найбільшою в\'язницею для журналістів", особливо для тих, хто критикує владу за позицію щодо курдського питання.
Індія хоч і вище Росії в рейтингу (на 140 місці), проте правозахисники відзначають зростання інтернет-цензури в цій країні. У Бразилії (108 місце) вбито п\'ять журналістів.
Правозахисна організація зі штаб-квартирою в Парижі підкреслює, що не оцінює політичні системи в різних країнах світу, проте демократія надає більший і кращий захист "свободі створювати і поширювати достовірні новини та інформацію", ніж ті країни, де порушуються права людини.
Куди ще нижче...
Міжнародна рейтингова агенція Fitch знизила довгостроковий рейтинг України із зобов\'язань в іноземній валюті з В- до ССС, йдеться у повідомленні агенції.
Тепер від дефолтної позначки за шкалою Fitch Україну відділяє один щабель.
Рейтинги групи ССС означають, що дефолт є реальною можливістю, а здатність емітента виконувати фінансові зобов\'язання залежить від ділової або економічної кон\'юнктури. Настільки низького рейтингу від Fitch у країни ще не було. Від дефолту Україну відділяє кілька кроків: СС (висока ймовірність дефолту), С (дефолт неминучий), D ( дефолт).
Перегляд рейтингу був позачерговим. Спочатку в Fitch планували оголосити його 28 лютого. Позачерговою була і корекція рейтингів агентством Standard & Poor\'s - 28 січня вона знизило довгострокові і короткострокові рейтинги України за зобов\'язаннями в іноземній валюті з В-/B до CCC+/C.
Експерти вважають, що масовий перегляд рейтингів викликаний сумнівом агентств у готовності Росії далі кредитувати український уряд.
- Російська сторона неодноразово підтверджувала, що її зобов\'язання щодо виділення Україні всієї кредитної лінії залишаються в силі. Тому такий перегляд виглядає надуманим, - вважає головний фінансовий аналітик рейтингового агентства "Експерт -Рейтинг" Віталій Шапран.
- Росія стала ключовим кредитором, а від термінів отримання російської кредитної допомоги залежить можливість проведення виплат. Тому побоювання агентств частково виправдані: звужуючи коло кредиторів, позичальник збільшує свою залежність від тих, хто залишився, - пояснив директор економічних програм Центру ім.Разумкова Василь Юрчишин.
При цьому зниження суверенних рейтингів України ще сильніше збільшує залежність влади від російської кредитної допомоги.
- Після оголошення наприкінці минулого року про виділення Росією Україні кредитної лінії у 15 млрд. доларів з\'явилася можливість додатково вийти на ринок позик, знизивши тим самим залежність від одного кредитора. Тепер, після масового погіршення рейтингів, ця можливість зникла і з\'явиться лише після наступних переглядів, - заявив Віталій Шапран.
Рейтингові агентства планують наступний етап перегляду рейтингів України влітку - з 30 травня до 22 серпня. Але у випадку різкої зміни ситуації можливі позачергові рішення.
Тим часом виконувач обов\'язків прем\'єр-міністра України Сергій Арбузов висловив думку, що оцінка міжнародними рейтинговими агенціями інвестиційної ситуації в Україні є необ\'єктивною.
За словами Сергія Арбузова, підстав для зниження рейтингової оцінки інвестиційної ситуації в Україні немає.
- Об\'єктивних економічних підстав для істотного зниження довіри до України немає, - сказав він.
Сергій Арбузов висловив упевненість, що найближчим часом політична ситуація в країні буде стабілізована, і, таким чином, зникне вплив політичного фактору на економічну ситуацію.

Мінімальний успіх
Єдине рейтингове досягнення, яким нині може похвалитися Україна - в рейтингу "Індекс економічної свободи 2014 року" вона зайняла 155-те місце серед 178 країн-учасниць, збільшивши показник індексу до 49,3 бала.
Такі результати щорічного дослідження американського фонду "Спадщина" і видання The Wall Street Journal презентували днями у Києві.
Згідно з даними дослідження, Україна в "Індексі економічної свободи -2014" розташувалася між Гаїті (156-те місце, 48,9 бало) і Королівством Лесото (154-те місце, 49,5 бала), перемістившись в рейтингу з 161-го місця в 2013 році серед 177 країн, передає "Інтерфакс-Україна".
Як повідомив керуючий директор міжнародної інвестиційної компанії "Сігма Блейзер" Олег Устенко, такий показник хоч і є середнім арифметичним, проте значно програє динаміці зростання показників інших країн-учасниць в останні 10 років.
При цьому він висловив думку, що для поліпшення показників Україні в майбутньому доведеться докласти значних зусиль в реалізації реформ і боротьби з корупцією, оскільки "дрібні кроки" у цих напрямках не принесуть належних результатів.

 

 

Колишні республіки СРСР в індексі свободи слова:
Молдова - 55 місце
Вірменія - 74
Грузія - 100
Киргизстан - 106
Таджикистан - 123
Україна - 126
Росія - 148
Азербайджан - 156
Білорусь - 157
Казахстан - 160
Узбекистан - 164
Туркменістан - 177

 

 

Коментарі

Головний економіст АФК "Система" Євген Надоршин:
- До кризи багато хто волів цілком покластися на рейтинги - це дійсно зручно для того, щоб мати можливість швидко зіставити економічне становище різних країн, цим користуються міжнародні організації, інвестори. І багато хто користується рейтингами досі. Так, цей механізм недосконалий, але нічого краще поки не придумали.
Старший науковий співробітник Інституту "Центр розвитку"
Сергій Пухов:
- Будь-яке пониження рейтингу сприймається погано. Але зміна рейтингу відіграє істотну роль, коли мова йде про рівень в районі інвестиційного. Коли ж рейтинг давно неінвестиційний, важливо, коли він починає підбиратися до дефолтного рівня.
Міністр фінансів Росії Антон Силуанов:
- Ми чекаємо виконання зобов\'язань українською стороною по розрахунках за газ. Сума там немаленька. Наприкінці січня мала бути оплата, вона поки не здійснена. Ми б хотіли, щоб ми разом виконували наші зобов\'язання...

 

 

 

"Місто" запитало у вінничан:
Як, на вашу думку, впливає нинішня ситуація в країні на імідж України за кордоном, на економічний стан населення?

Вадим, соціальний педагог:
- Люди за кордоном спостерігають за Україною, нашим устроєм. Зважаючи на нинішню ситуацію, закордонні інвестори вагаються, чи треба вкладати гроші в економіку нашої держави. Інвестори, може, й не надто позитивно нас сприймають, а от люди - навпаки, адже бачать, що ми відстоюємо власну думку і хочемо в Європу.
Тетяна, продавець-консультант:
- Я не економіст, але якщо на вищому рівні з іншими країнами буде досягнуто домовленості, ситуація вирішиться. Хочеться вірити, ще до весни. Люди всі втомилися, не зрозуміло, як у Вінниці буде, адже тих, хто брав участь у захопленні облдержадміністрації, збираються судити. У Києві вбивства відбуваються. Так не має бути. Іноземні держави нас не розуміють, тому що для цього треба бути українцем, щоб усвідомити усю складність, опинитися у таких умовах, в яких ми зараз. Звісно, вони у себе зробили б все по-іншому.
Ольга, домогосподарка, виховує дитину:
- Іноземці нас по-різному сприймають, кожен по-своєму, але все ж таки, думаю, що позитивно. Щодо економічного стану населення, то останні події негативно більше позначилися на людях простих. Але у подальшому все зміниться на краще, я в це вірю. Тимчасові складнощі під час переходу до чогось нового - нормальне явище.
Вадим, студент:
- Після тих смертей, які відбулися, у Європі, мабуть, вже негативно ставляться до України. Особисто я до нинішніх подій в Україні ставлюся досить нейтрально, хоча багато хто мене засуджує за це. Економіку ця ситуація теж зачепила - впав курс гривні, декому затримують зарплати...
Олександр, студент:
- З одного боку, країнах Європи і США нас підтримують, з іншого - засуджують. Але найбільше засуджують з боку Сходу. Особливо в інтернеті видно, як ставляться до нас росіяни. Це нетипова для них революція.
Оксана, учителька:
- Не аналізувала, тому не можу сказати, яке ставлення інших країн до України зараз. Але переконана, що останні події позитивно впливають на наш імідж. Усі бачать, що наші люди хочуть змін на краще, а тому нас підтримують. Особисто на мій економічний стан ситуація не вплинула. Зарплату трохи затримують, але виплачують.
Галина Василівна, пенсіонерка:
- Одні держави позитивно дивляться на наші події, інші - навпаки. Залежно від країни і хто в ній при владі. У більшості все ж оцінка позитивна. Пенсію поки нормально виплачують, але по телевізору сказали, що можуть і не виплатити. Дуже сподіваюся на хороший результат того, що зараз відбувається між людьми і владою. Владу обирав народ і він на неї сподівається, хоче, щоб чиновники не просто сиділи в кабінетах, а діяли, захищали не власні амбіції, а йшли на компроміс з людьми. Частина людей відстоює свої права на майданах, а багато хто переживає за це все у себе вдома.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

529

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

397

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

203

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

203

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

191

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...