У Вінниці є перший амністований активіст

Не знаю, як надалі закон "про амністію" вплине на долю 19-річного Віктора Цебрика. Але однозначно: графа про притягнення його до кримінальної відповідальності у зв\'язку із участю в акціях на підтримку асоціації з ЄС - відіграє неабияку роль у житті цього майбутнього коваля, студента профтехучилища. Як і в житті ще двох тисяч людей, затриманих під час акцій протесту в немирні дні 2014 року в Україні. Крім Віктора Цебрика, на Вінниччині таких - ще 5 осіб. Хтось називає їх "політв\'язнями" і борцями з режимом, хтось учасниками масових заворушень і "екстремістами", хтось їх вчинки просто списує на молодість і заповзятість.
Справа Віктора Цебрика стала однією із перших в Україні, яка підпала під дію закону "про амністію" або, як називають у народі - про "заручників". Суддя Ірина Курбатова за клопотанням прокурора кримінальну справу закрила 17 лютого.
Віктора було затримано 25 січня після штурму приміщення Вінницької обласної Ради. Із матеріалів справи стало зрозуміло, що основним приводом стало те, що у хлопця був при собі гумовий кийок відповідного маркування. Йому інкриміновано участь у масових заворушеннях і захопленні держустанов, чинив опір працівникам міліції.
Із усім, пред\'явленим прокурором, Цебрик погодився. Вини не заперечував. Та стаття закону, яку йому інкримінували, передбачає позбавлення волі до 10 років. Віктор - єдиний вінничанин із тих, кому у справі захоплення облдержадміністрації довелося провести ніч в ізоляторі тимчасового утримання. 30 січня суд змінив міру запобіжного заходу на цілодобовий домашній арешт.
Сьогодні Віктор не осуджений, він - "амністований". Він може працювати у будь-яких державних органах. Але й не реабілітований. За словами адвоката Цебрика Олександра Сарафанюка, цей закон виключає можливість реабілітації.
- Вікторе, чи вчинив би ти так само, знаючи про можливі наслідки? - запитала у хлопчини після судового засідання.
Він відповів, що з огляду на минулі дні - діяв би з тими ж намірами, але в інший спосіб, законний. В який - не уточнив.
- А які ж були мотиви? - запитую.
- У сотий раз донести до влади, що у людей увірвався терпець, вони не можуть так жити. Я не належу до жодної політичної організації чи угруповання. Я сам по собі. Але після цих подій у мене з\'явилося чимало однодумців. Така ситуація в країні згуртовує людей. Ми - єдина нація, брати і сестри і не лише під час революції, але й в мирні часи. І люди не повинні бити один одного.
Віктор каже, що батьки засуджували його політичну діяльність.
- Говорив, що йду в магазин, а сам на два-три дні їхав на Майдан. Сьогодні, сподіваюсь, вони зрозуміли мої наміри і вибачать, - пояснює хлопець.
Суд - не єдина проблема, із якою зіткнувся Віктор. Поки розгорталися політичні події, його відрахували із училища, в якому залишалося навчатися ще два з половиною місяці за спеціальністю "художня ковка" - за те, що недоздав сесію. Про це сказали матері.
На судовому засіданні був присутній і депутат обласної Ради Олексій Порошенко. Ще 25 січня, після штурму облдержадміністрації, він взяв на себе зобов\'язання про надання юридичної допомоги затриманим.
- Ми однозначно спробуємо зробити все у рамках закону, аби Віктора було поновлено на навчанні, - сказав Олексій Порошенко. - Стосовно закриття кримінальної справи - це перша перемога! Натомість, ще 5 вінничан перебувають під домашнім арештом - розгляд їхніх справ попереду. Сьогодні вся увага прикута до дій парламенту, який має довести, що боротьба за майбутнє нашої держави, за демократичні цінності та права і свободи українців для кожного народного депутата є не порожнім звуком, а справою життя.
У середу, 19 лютого, Вінницький міський суд розгляне наступну кримінальну справу уже другого активіста. Поки що і влада, і опозиція не збираються розривати домовленостей щодо виконання закону про амністію.


Наталя БолховськаКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

650

Частина мешканців села Довжок Погребищенського району звинувачують місцевого фермера у невиплаті коштів і недобросовісному ставленню...

563

9 жовтня АТ “Вінницяобленерго” припинено енергоживлення об’єктів водопостачання  Вінниці за наявні борги попередніх періодів. Про це...

461

9 жовтня енергетики припинили подачу електроенергії на водопровідно-насосні станції Вінниці, які подають воду на місто. Як повідомляє ...

450

10 жовтня о 12-й годині на Європейській площі Вінниці відбудеться еко-подія з висадки платанів та закладення “капсули часу” з ...

434

Начальника управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації Ігоря Салецького відсторонили від посади ...