Хто шматує Україну

Хто шматує Україну

Є в українській політиці теми, які претендують на звання якщо не "вічних", то вже точно "довгограючих". Ще наприкінці січня деякі українські політики знову вирішили підняти тему федералізації, підкреслюючи, мовляв це і є єдиний спосіб мирного врегулювання конфлікту.
Верховна Рада Криму мала розглянути можливість звернутися по захист до Росії. А тут ще й радник російського президента Сергій Глазьєв наполягає на федералізації України і наводить у приклад Гренландію.
Далі наводимо міркування на цю тему політолога Антона Авксентьєва.
Старі пісні
про головне
Основними лобістами федералізації виступають одіозні нардепи-регіонали Вадим Колесніченко і Олег Царьов, лідер "Українського вибору" Віктор Медведчук, а також фракція комуністів у парламенті.
Згадаймо як. 3 лютого головний комуніст країни Петро Симоненко на зборах лідерів фракцій заявив:
"Ми вважаємо, що потрібно дуже серйозно поставити питання про федералізацію України. Обговорити детальним чином ментальність, традиції, те, що характерно для всіх регіонів України... Рада повинна взяти цей процес на себе. Потрібно провести комітетські і парламентські слухання, обговорення в ЗМІ про федералізацію та недопущення розколу України".
Слова Симоненка змусили висловити свою позицію й інших політиків першого ешелону: Віталій Кличко поспішив розкритикувати ідею федералізації, затаврувавши її звичним для революційного часу словом "провокація".
Інші опозиціонери ініціативу "комуніста" також не підтримали, хоча для того ж Олега Тягнибока - і лідер "Свободи" напевно це розуміє - федеративна Україна відкривала б набагато більше можливостей.
Ключовою у цьому питанні є позиція Партії регіонів, у якої децентралізація довгий час була присутня в партійній програмі.
Лідер фракції Олександр Єфремов зазначив, що точка зору Царьова і Колесніченка - це їх особиста думка, що не відображає офіційну позицію партії. Загалом, не підтвердив, але і не спростував, як і личить досвідченому політику.
Більш категоричним виявився представник президента у Верховній Раді Юрій Мірошниченко:
"Багато поколінь наших предків боролися за сильну, соборну державу. Трагічні наслідки федералізації ми можемо спостерігати на прикладах Київської Русі у XII-XIII століттях і козацької держави у ХVII столітті. Історично наша держава була сильною тоді, коли єдність суспільства забезпечувалася в умовах унітарної держави".
Ймовірно, озвучував Мірошниченко не свою особисту думку, а недвозначно дав зрозуміти колегам, що Віктор Янукович всі ці "федеративні забавки" не схвалює.
Не словом, а ділом
Слова словами, але конкретні кроки найчастіше виявляються набагато красномовніші і більш значущі ніж заяви політиків.
Навряд чи рішення окремих місцевих рад не підкорятися Верховній Раді, а підтримати Ради Народні сприяє зміцненню унітаризму. Так само як і відмова львівських підприємців сплачувати податок на прибуток і податок на додану вартість - це теж конкретні кроки, що наближають в кращому випадку федералізацію держави.
По інший бік барикад теж не дрімають: більш радикальне крило Партії регіонів 1 лютого провело в Харкові з\'їзд керівників первинних організацій партії, на якому правили бал Михайло Добкін і Геннадій Кернес, а зі сцени відкрито звучали федералістські гасла.
Вічній темі відповідає таке саме вічне питання: кому все це вигідно? Оглядачі сходяться на думці, що найбільшою мірою федеративна Україна була б вигідна Росії. Румунія й Угорщина, що все голосніше заявляють про свої територіальні претензії, теж не відмовилися б від можливості посилити свій вплив у регіонах, в яких і так у чималої частини населення по два паспорти.
Враховуючи, хто більше всіх з вітчизняних спікерів ратує за федералізацію, версія з "рукою Кремля" здається не такою вже й неправдоподібною. Можна припустити, що Путін змирився з неможливістю контролю над всією територією України, а от зміна державного устрою, за планом Кремля, стане першим кроком до виходу суб\'єктів федерації зі складу української держави.
Що стосується потенційно зацікавлених у федералізації сил всередині України, то зміна державного устрою в рівній мірі вигідна найбільш радикально налаштованим суб\'єктам, які не в змозі претендувати на контроль над центральною владою.
З одного боку, це "Правий сектор" або "Свобода", з іншого - політики калібру Михайла Добкіна, Вадима Колесніченка, Анатолія Могильова, Олега Царьова, Віктора Балоги. Логіка проста: посилення прав регіонів дозволить одіозним політикам вийти з-під контролю центральної влади і застрахувати своє становище, спираючись на підтримку в "рідних" областях.
Ризик
не виправданий
Якби не було, сьогоднішня Україна федералізацію з усіма її об\'єктивно існуючими перевагами може просто не пережити. А розглядати її як вихід із сьогоднішньої кризи - не зовсім доречно хоча б тому, що на підготовку референдуму про зміну державного ладу піде не менше кількох років.

 

 

тим часом
Служба безпеки України почала кримінальне провадження у зв\'язку з підготовкою до посягання на територіальну цілісність України.
Провадження розпочато на підставі заяви нардепа від "Батьківщини" Івана Стойка, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
- За його заявою внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості щодо вчинення злочину, передбаченого ст.15 і 110 КК України (підготовка до посягання на територіальну цілісність і недоторканність України). Кримінальне провадження через Генпрокуратуру доручено розслідування цього злочину слідчому відділу управління СБУ в Автономній республіці Крим, - заявив начальник Головного слідчого управління СБУ Максим Ленко.
Нагадаємо, раніше на президії кримського парламенту було піднято питання про підготовку документів щодо створення робочої групи по внесенню змін до Конституції АР Крим та проведення загальнокримського опитування про статус Криму, а також про можливе звернення до Росії про "захист".
 

 

 

Коментарі

Радник президента Росії Сергій Глазьєв:
- Думаю, це вже не ідея, а очевидна необхідність. У рамках жорсткої унітарної держави буде йти постійне протистояння. Щоб його припинити, потрібна федералізація.
Народний депутат від фракції Партії регіонів Володимир Олійник:
- Сьогодні Україна територіально неймовірно велика, більша ніж за всю історію. Але при цьому у наших сусідів є до нас територіальні претензії, і якщо послабити Україну ще й федералізацією, то деякі області все-таки можуть бути відокремлені, наприклад Бессарабія, на яку претендує Румунія.
Народний депутат від  партії "Удар" Віталій Кличко:
- Шлях до федералізації країни - це шлях до знищення суверенної держави. Хочу підкреслити, що ми не повинні ні в якому разі рухатися в цьому напрямку.
Експерт корпорації стратегічного консалтингу "Гардарика" Костянтин Матвієнко:
- Говорити про ефективну федералізацію в принципі неможливо. А просто механічно намалювати кордон на кордонах областей - це смішно і не вирішить питання, які намагаються вирішити за допомогою федералізації.
 

 

 

Два боки медалі
Спробуємо виділити основні аргументи "за" і "проти" федералізації з урахуванням нинішньої ситуації в Україні.
Аргументи "ЗА":
Федералізація зніме з порядку денного багато болючих питань, розширивши національно-культурну автономію регіонів (пам\'ятники Бандері чи Леніну, російську або українську, червоно-чорні прапори або георгіївські стрічки - тепер це питання місцевої громади).
Федералізація дозволить місцевій громаді посилити вплив на формування бюджету регіону. Більше коштів буде залишатися на місцях - таким чином, бюджетний федералізм призведе до більш справедливого розподілу і зніме всі дозвільні розмови на тему хто і кого в країні "годує".
Федералізація в ситуації, що склалася - це варіант "мирного" виходу з кризи та встановлення балансу. Це якийсь компроміс, який міг би примирити ворогуючі ідентичності (соціологія свідчить про наявність таких).
Безліч великих (як по території/населенню, так і за впливом) держав успішно довели, що можна залишатися єдиним народом, однією країною і в рамках федеративного устрою (США, Росія, Німеччина).
Федералізація посилить "зворотний зв\'язок", зробивши процес управління більш оперативним і мобільним.
Федералізація посилить роль регіональних еліт, припинивши загальнонаціональне домінування 1-2 регіональних кланів.
Аргументи "ПРОТИ":
Федералізація в нинішніх умовах - перший крок до втрати державного суверенітету та територіальної цілісності.
Федерація - не панацея для ведення єдиної державної політики (особливо зовнішньої). Вона не зніме тих протиріч (в тому числі і геополітичних), які і стали однією з причин сьогоднішньої кризи.
Більшість стійких федерацій являють собою приклад "органічного федералізму", а не "механічного" (тобто є результатом об\'єднання якихось суб\'єктів, а не поділу цілого).
Перехід до федерації свідчить про наявність готового до цього сильного і ефективного місцевого самоврядування, чого в Україні немає. Зміна державного устрою може призвести тільки до бюрократизації місцевої влади, "самодурства" місцевих "князьків".
Більшість країн світу вважають за краще унітарний державний устрій. Так само як і велика частина українців не підтримує ідею федералізації.
 

 

 

 

"Місто" запитало у вінничан:
"Чи повинні втручатися у ліквідацію української
політичної кризи інші країни?
Які з них мають на це право?"

 

Юля, лаборант:
- Думаю, що українці мають самі вирішувати свої проблеми, адже втручання будь-якої іншої сторони сприйматиметься як нездатність самим вийти із кризи. Потім вони почнуть претендувати на нашу політичну незалежність, а далі й на соціально-економічну, культурну і так далі.
Олена, вчитель:
- Думаю, що наші політики мають звернутися за допомогою до країн Євросоюзу. Українські політики не можуть самостійно вийти із політичної кризи, а через це страждають не винні люди.
Лєна, програміст:
- Нашим політикам не вопоратися з кризою без допомоги Євросоюзу. Вони не самосійні, тому аби не було кровопролиття, аби люди не мерзли на Майдані їм мотрібно попросити про допомогу.
Володимир, пенсіонер:
- Політики самі створили кризову ситуацію у державі, от тепер нехай самі і вийдуть із цієї кризи. Якщо ми звернемося за допомогою до якоїсь країни, невідомо чим це може закінчитися. Потрібно вирішувати свої проблеми самим.
Андрій студент:
- Політики мають звернутися за допомогою до Євросоюзу, адже частково політична криза настала через те, що ми не увійшли до ЄС. Хоча, як на мене, нам ніхто не допоможе, доки при владі буде нинішній президент.
Тетяна, бугалтер:
- Перш ніж просити допомогу у якоїсь із країн, українським політикам потрібно самим розібратися у своїй державі. Безлад, який вони створювали протягом усіх років незалежності України, не зможе привести до ладу жодна країна.
Світлана, перекладач:
- У вирішення української політичної кризи не повинна вмішуватися жодна країна. Якщо хтось втрутиться, це може призвезти до непередбачуваних наслідків, ми маємо вирішити усе самостійно.
Віктор, приватний підприємець:
- Аби політична ситуація почала покращуватися, маємо попросити про допомогу у Євросоюзу, але наші політики цього чомусь не роблять. Якщо ми хочемо гарного і стабільно життя, ми маємо навчитися співпрацювати з іншими державами.
Анатолій, безробітний:
- Мені здається, що політичну кризу ми маємо вирішити самі без допомоги інших держав. Політики самі винні у тому, що відбувається у нашій державі, тому вони мають і самі цю проблеми вирішити, аби не було громадянської війни.

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

342

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

217

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

148

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

145

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

137

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...