Сірникових справ майстер Сергій Савчук

Про те, які незвичайні речі можна виготовляти із простих сірників, добре знає Сергій Савчук. За кілька останніх років це хобі настільки захопило вінничанина, що його кімната непомітно переросла у майстерню.
Роздивляючись картини, які висять на стінах, важко повірити, що вони із звичайних сірників і виготовлені без краплини клею. Портрети відомих людей, казкових персонажів і просто красивих жінок, пейзажі - кожна робота захоплює по-своєму. На особливому місці - найбільша і найскладніша - "Таємна вечеря", над нею Сергій працював два місяці. А також портрет Ісуса, який увійшов до Книги рекордів України - як найбільша в Україні картина-панно, виготовлена із сірників. Воно створено із 32 тисяч сірників за 60 днів, його розмір - 42х54 см. Окремий куточок відведений мініатюрним сірниковим спорудам: церквам, будиночкам, корабликам.
- Моє захоплення почалося випадково, у 2010 році. Я лікувався дома і не знав, чим себе зайняти. В Інтернеті знайшов відео і спробував зробити з сірників будиночок. Години три з ним грався, але щоб дуже цим захопився, то ні, - пригадує Сергій. - Потім натрапив на сірникові портрети від майстра з П\'ятигорська, написав йому, але він не побажав розповідати, як усе робиться. Тоді я вирішив сам навчитися.
Першими великими роботами були портрети батьків, син зробив їм подарунок на день народження. В обох по 10 тисяч сірників, вони тримаються завдяки спеціальному плетінню, без краплі клею. Над кожним працював три тижні. Зараз, каже, з такими роботами вправляється значно швидше.
Тарас Шевченко, Арнольд Шварценеггер, Віктор Цой, Руслана, Святослав Вакарчук - Сергій створює портрети тих, ким захоплюється. Нещодавно його колекція поповнилася портретом Вінницького міського голови Володимира Гройсмана.
- Просто він мені подобається. Я взагалі роблю портрети тільки тих людей, яких поважаю, - пояснює Сергій Савчук.
Були свого часу в колекції Сергія портрети Віцина, Нікуліна і Моргунова. Тепер вони оселилися у музеї трьох акторів у Москві.
У кожної роботи своя історія, але не менш захоплива, ніж поїздка Сергія у Білорусь... за сірниками.
- Чому так далеко? Просто в Україні немає високоякісних сірників, з яких можна було б щось робити. Вони різного розміру і форми, сірникова голівка швидко скришується. Більше того, нема в нас уже жодної сірникової фабрики! Була одна у Рівному, і ту закрили, сірники тепер всі привізні, - розповідає Сергій. - Тож ми сіли з братом у авто і поїхали. Заправлялися у Білорусі, де, до слова, бензин удвічі дешевший, ніж у нас. Коли на кордоні я пояснював, що їду у Білорусь за сірниками, на мене недовірливо поглядали, але я дістав свої роботи, спеціального листа з краєзнавчого музею, довелося трохи поспілкуватися з митниками.
На фабриці в Білорусі вінничанину вдалося замовити, окрім звичайних, ще сірники без сірки, які він часто використовує у своїх роботах.
- Вдалося взяти лише 10 ящиків, тому що на той час, коли в Україні ще сірникова фабрика працювала, діяла політика протекціонізму і на ввіз закордонних сірників потрібен був дозвіл Міністерства економіки. Не думав, що може бути така проблема, - розповідає Сергій. - У Білорусі вразив повний комунізм, зокрема, на фабриці висять лозунги "Даешь повышение производства!" Наче в кіно потрапив. Зате скрізь порядок. На кілька хвилин відчув себе там мільйонером, помінявши українські гривні.
До речі, використовувати сірники як зубочистки Сергій категорично не радить, адже в процесі виробництва їх обробляють ортофосфорною кислотою.
У планах майстра багато цікавих ідей. Його часто запрошують взяти участь у різноманітних виставках, навіть за кордоном, але на заваді у розширенні творчої географії фінансові моменти. Утім майстер не дуже засмучується, адже займається своєю улюбленою справою.
  Як у Львові цього року сірник... запатентували
Львів\'янка Анастасія Штукалюк оформила патент в Українському інституті промислової власності на сірники.
Як повідомляє видання "Капітал", патент зареєстровано 27 січня з допомогою місцевої юрфірми "Формула Брок", засновником якої є колишній депутат Львівської міськради Теодор Дяків.
Торік через його фірму оформлені права на різні патентні зразки - планшети, зубочистки, палички від морозива, рукавички, вішак для одягу...
Сама ж Анастасія Штукалюк - студентка Львівської політехніки, вчиться на архітектора, пише видання "Капітал".
- Мова йде про так званий "патентний троллінг", тобто про видачу охоронного документа особі, яка до об\'єкта інтелектуальної власності жодного відношення не має, - пояснює патентний повірений України, начальник відділу зовнішньоекономічних зв\'язків і перекладів у Вінницькій торговельно-промисловій палаті Ігор Шевченко.
За його словами, таке відбувається тому, що ні державу, ні структуру, яка супроводжує таку заявку, закон не зобов\'язує перевіряти відношення особи до самого винаходу. Експертиза заявки проводиться лише за формальними ознаками і патент видається під відповідальність заявника.
Ознаки "патентного троллінгу" характерні не лише для Західної України. Вони відбуваються по всій країні. Недаремно Bloomberg помістив Україну на 19 місце в світі за активністю реєстрації патентів.
- Щоб цьому протидіяти, достатньо довести право попереднього користування, яке дозволяє продовжувати випуск продукції у такому ж обсязі, при цьому не порушуючи права патентотримача, - каже Ігор Шевченко. - Також можна анулювати патент через суд, оспорюючи критерій "новизни", хоч це й достатньо довгий шлях. А найдієвіший механізм - захистити свою продукцію через отримання аналогічного патенту.


Ірина МОХАРКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

255

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

145

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

141

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

141

Якщо у когось зупиниться серце десь у натовпі або транспорті, врятувати його зможуть лише ті, хто поруч. Про те, як правильно надавати ...

134

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...