Конституція: уперед у минуле

Протестні події і в цілому кризова ситуація в Україні змусила політиків і експертів знову заговорити про конституційні зміни. Як варіант виходу з ситуації, що склалася, вони називають повернення до Конституції 2004 року.
Для когось це правова необхідність, а для когось - політична доцільність. На жаль, останнє домінує в політичному житті України. Хоч Конституція 1996 року і була визнана, як у нас, так і у Європі, однією з найдемократичніших, писалася вона під певних осіб.
З історії питання
Помаранчеві події 2004 року змусили політиків сідати за стіл переговорів і шукати компроміс. Вони і знайшли. Ющенко таки став Президентом, але окремими силами йому були підсунуті зміни в Конституцію, які через певний час перетворили його на почасти "англійську королеву". Країна ж на кілька років занурилася в політичний хаос. Навряд чи автори цієї "конституційної комбінації" думали тоді про інтереси країни.
У 2010 році Конституцію 1996-го через Конституційний суд реанімували. Нинішньому Президенту потрібні були повноваження. І він їх повернув.
Рішення Конституційного суду тоді жорстко критикували як українські, так і європейські правники. Суд звинувачували у тому, що він вийшов за межі своїх повноважень і вивів з конституційного процесу парламент.
Станом на початок 2014 року популярною у політикумі стала думка про те, що саме надмірні повноваження президента стали однією з ключових причин нинішньої політичної кризи в Україні.
Нині в кулуарах парламенту обговорюються одразу кілька способів повернення до Конституції 2004 року.
- Ми як опозиція підготували конституційний акт про повернення по Конституції 2004-го року, - заявив на погоджувальній раді лідер "Батьківщини" Арсеній Яценюк.
На думку Яценюка, відповідний акт має бути проголосований усім складом парламенту.
Однак, не всі опозиційні сили підтримують такий крок. Зокрема лідер "Свободи" Олег Тягнибок вважає, що повернення до Конституції старого зразка є тактично невигідним для опозиції, крім того, у цієї політсили є власний проект основного закону, який передбачає створення в Україні президентської форми правління.
Давайте порівняємо
Порівняльний аналіз текстів Конституції у редакціях від 1996 і 2004 років насправді зробити не дуже й складно.
Отже, з поновленням Конституції 1996 року повноваження Верховної Ради України та народних депутатів скоротились з п\'яти до чотирьох років. З п\'яти до чотирьох років скоротились також повноваження сільських, селищних, міських, районних, обласних рад.
Верховна Рада України може лише надавати згоду на призначення Президентом України прем`єр-міністра.
Звузився перелік підстав, відповідно до яких народні депутати можуть бути позбавлені мандатів. Віднині залишається чотири норми: складення повноважень депутата за його особистою заявою; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім; припинення його громадянства або виїзду на постійне проживання за межі України.
Скасовано підстави для дострокового позбавлення мандату: якщо депутати, обрані від політичних партій до парламенту не входять до складу фракції тієї партії чи блоку. Крім того, втратили чинність положення щодо обов\'язкової необхідності формування коаліції депутатських фракцій. Зменшено перелік підстав, за якими Президент може розпустити парламент. Відтепер Президент не може оголосили про припинення дострокових повноважень Верховної Ради, якщо протягом одного місяця у Верховній Раді України не буде сформовано коаліцію депутатських фракцій; чи протягом 60 днів після відставки уряду не буде сформовано персональний складу Кабміну. Залишилась лише така підстава для розпуску парламенту: якщо протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатись.
Із поновленням Конституції 1996 року звузились повноваження Верховної Ради України. Парламент не призначає уряд, депутати позбавлені можливості призначати голову Антимонопольного комітету України, голову Державного комітету телебачення та радіомовлення України, голову Фонду державного майна України та звільняти їх з посад; призначати на посаду та звільняти за поданням Президента голову Служби безпеки України.
За парламентом залишилось надання згоди на призначення на посаду Президентом України генерального прокурора України, водночас питання звільнення вирішуватиметься лише Президентом.
Відповідно до Конституції 1996-го року, право законодавчої ініціативи, крім Верховної Ради України, Президента України, народних депутатів України, Кабінету Міністрів України, має також Національний банк України.
Зі скасуванням змін до Конституції від 2004 року голова парламенту позбавився права підписувати та офіційно оприлюднювати закон, якщо Президент України не підписав закон, вето на який було подолане.
Також спікер парламенту, у разі дострокового припинення повноважень Президента, вже не виконує його обов`язки, це право повертається прем\'єр-міністру.
Крім того, діє норма, що чергові вибори Президента України проводяться в останню неділю жовтня п`ятого року повноважень Президента України. У разі дострокового припинення повноважень Президента України, вибори глави держави проводяться в період дев`яноста днів з дня припинення повноважень.
Відповідно до рішення Конституційного суду, розширені повноваження Президента. Він призначає за згодою Верховної Ради України прем`єр-міністра, припиняє повноваження прем`єр-міністра та приймає рішення про його відставку. Також глава держави призначає за поданням прем`єра членів Кабінету Міністрів України, керівників інших центральних органів виконавчої влади, а також голів місцевих державних адміністрацій та припиняє їхні повноваження на цих посадах.
Відповідно до Конституції 1996 року, Президент утворює, реорганізовує та ліквідовує за поданням прем`єр-міністра міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, діючи в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади. Скасовує акти Кабінету Міністрів та акти Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. До складу Кабінету міністрів входять прем`єр-міністр, перший віце-прем`єр-міністр, три віце-прем`єр-міністри та міністри.
Кабмін складає повноваження перед новообраним Президентом України, а не новообраним парламентом.
Тільки початок
Наразі важко передбачити, чи найближчим часом Україна повернеться до Конституції 2004 року, і якщо так, то в який спосіб.
Однак навіть якщо це станеться, остаточно не розв’яже усіх проблем.
Усі добре пам\'ятають, як Президент Віктор Ющенко за Конституцією-2004 не міг знайти спільної мови з прем\'єрами Юлією Тимошенко і Віктором Януковичем.
Отож, на думку опозиціонерів, повернення до політреформи буде лише початком нового етапу конституційного реформування: "нову-стару" Конституцію потрібно буде знову переписувати і змінювати.
Але про це зараз, мабуть, ще ніхто не думає.

 

 

Коментарі

Народний депутат від фракції Партії регіонів Володимир Олійник:
- У Конституції зазначається, що в разі, коли змінюється конституційна форма правління, то треба провести референдум. Треба у людей спитати, бо це ж абсолютна зміна конституційного режиму. Проте спочатку треба внести зміни до закону про референдум, і я не бачу тут проблеми, ці зміни, це недовготривала процедура. Якщо сьогодні будуть зміни, ми їх проголосуємо, а завтра президент підпише.
Зміни до Конституції не дадуть відповіді на сьогоднішні виклики. Ми мали вже не просто теоретично, а практично діючу модель, але вона недолуга і конфліктна. Я вважаю, що президентсько-парламентська форма устрою - це найкраще на даний момент. Під час реформ зростає роль особистості.
Народний депутат від фракції "Батьківщина" Арсен Аваков:
- Ми говоримо про системну зміну влади. Ми наполягаємо на відновленні Конституції 2004 року.
І нова Конституція продиктує нову дату президентських виборів.
Ми ніколи не повернемось у країну, яка була до 30 листопада, до розгону першого Майдану. І до того часу люди будуть контролювати процес. Це нормально.
Лідер "Свободи" Олег Тягнибок:
- Повернення до Конституції 2004-го року має певний свій позитив, але й має дуже багато негативу.
Ми в принципі не проти проведення дострокових парламентських виборів, але, на нашу думку, вони би мали бути разом з президентськими виборами достроковими… Який сенс йти на повернення Конституції 2004-го року, якщо парламент розпустять, а президент залишиться зі значною частиною своїх повноважень?
Ми її як таку не підтримуємо, ми є проти парламентсько-президентської форми правління в державі, оскільки за нашим варіантом Конституції "Свободи" ми виступаємо за президентську форму правління.
 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

763

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

566

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

350

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

326

Приїзд до Вінниці міністра оборони Андрія Загороднюка у рамках "Діалогів з Україною" був більше схожий на соціальний зріз суспільних ...

326

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...